Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Wiadomości piłka nożna
NAJLEPSI W MAŁOPOLSCE: Luis Fernandez i Tomasz Tułacz. Kazimierz Kmiecik JASNĄ STRONĄ FUTBOLU2023-02-08 10:51:00

Hiszpan Luis Fernandez najlepszym piłkarzem Małopolski, Tomasz Tułacz najlepszym trenerem, a Michał Rakoczy najlepszym młodzieżowcem w 2022 roku. Laureatem nagrody Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego, JASNA STRONA FUTBOLU, został Kazimierz Kmiecik.


Powyższe rozstrzygnięcia ogłoszono podczas uroczystej Gali Piłkarskiej wieńczącej XXVIII Plebiscyt na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski 2022. Organizatorem futbolowego wydarzenia, które odbyło się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w Krakowie, był Małopolski Związek Piłki Nożnej, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Krakowa i współpracy z "Gazetą Wyborczą - Kraków". Dziesiątka najlepszych piłkarzy, piątka trenerów i trzech najlepszych młodzieżowców zostało wyłonionych w głosowaniu w Internecie. W pozostałych kategoriach zwycięzców wybrała kapituła.


W pierwszej części Gali uhonorowano profesora Jacka Majchrowskiego, który ma za sobą 20 lat samorządowej posługi na funkcji Prezydenta Krakowa. Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej wręczył mu wiceprezes futbolowej centrali Henryk Kula z podziękowaniami za dotychczasowe wspieranie piłki kopanej i życzeniami dalszej pomocnej opieki nad krakowskim futbolem. Do gratulacji dołączył się Małopolski Związek Piłki Nożnej. 


Z kolei Prezydent Krakowa wręczył doroczną nagrodę JASNA STRONA FUTBOLU. Uhonorowany został Kazimierz Kmiecik, legenda krakowskiej Wisły, jej najlepszy strzelec w historii, złoty i srebrny medalista olimpijski, brązowy medalista MŚ.

- Jasna Strona Futbolu pokazuje ludzi, którzy byli i są na sztandarach naszego piłkarstwa, ale potem, po zakończeniu kariery, także uczą i wychowują młodzież, nie mogąc się z futbolem rozstać - powiedział prof. Jacek Majchrowski.

Kazimierz Kmiecik na zawsze pozostał sobą. Cichy, skromny, autentyczny, ujmujący sposobem zachowania dalekim od gwiazdorskiego. Wyróżnia go bezwarunkowa wierność klubowym barwom, jako członek sztabu szkoleniowego Białej Gwiazdy służy jej pomocą, radą, doświadczeniem.

Skromnie też za nagrodę podziękował, życząc trenerom i zawodnikom sukcesów. - I żeby Kraków zawsze był na pierwszym miejscu w sporcie - skwitował.


XXVIII Plebiscyt Małopolskiego ZPN przyniósł niespodziankę w najważniejszej kategorii. Najlepszym piłkarzem został 29-letni Hiszpan Luis Fernandez z I-ligowej obecnie Wisły. Ma na pewno nieprzeciętne umiejętności, z dorobkiem 10 goli jest najskuteczniejszym snajperem krakowskiego zespołu, ma też temperament lidera, z czym kibice Białej Gwiazdy wiążą nadzieję na powrót do ekstraklasy.

- To moja pierwsza taka nagroda w karierze, szczerze mówiąc nie spodziewałem się jej, bo w ostatnim sezonie miałem przecież różne trudne sytuacje na boisku. Pracuję jednak nad sobą codziennie, by być lepszym piłkarzem, ta nagroda dodaje mi sił, by czynić dalszy postęp. Jaki jest najlepszy sposób, by wrócić do ekstraklasy? Ciężko trenować, wierzyć w siebie, a przede wszystkim zdobywać trzy punkty w każdy weekend. Jak to zrobimy, to będziemy w miejscu, na które zasługujemy - mówi Luis Fernandez.

Statuetkę laureatowi wręczyli wiceprezes PZPN Henryk Kula i prezes MZPN Ryszard Kołtun.

Fernandez jest trzecim obcokrajowcem, który wygrał małopolski plebiscyt. W 2017 roku zwyciężył jego rodak Carlos Lopez (Wisła), a przed rokiem Holender Pelle van Amersfoort (Cracovia).


Tuż za Fernandezem uplasował się w tym roku 23-letni bramkarz ekstraklasowej Cracovii, rodowity krakowianin - Karol Niemczycki. Ma sobą występy w reprezentacji kraju U-20 i U-21, ale marzy o powołaniu do tej najważniejszej. W ekstraklasie zalicza sporo meczów z tzw. czystym kontem, lecz skromnie dodaje: - Chciałbym podziękować całemu zespołowi, bez którego to moje wyróżnienie indywidualne nie byłoby możliwe. Mam nadzieję, że ta runda będzie dla Cracovii lepsza niż jesienna, postaram się zrobić wszystko, by tak się stało.


Trenerem roku został wybrany 53-letni Tomasz Tułacz, który pracuje w Puszczy Niepołomice od... 13 sierpnia 2015 roku, czyli siedem i pół roku! "Żubry" po rundzie jesiennej są wiceliderem I ligi z szansami na awans!


Siedem lat w jednym klubie to rzecz bez precedensu w polskim futbolu. Jak to w ogóle możliwe?

Mówi Tomasz Tułacz: - Udaje się to dzięki dobrej współpracy z osobami zarządzającymi klubem i miastem. Przeżyliśmy wiele fajnych chwili, zawsze mogłem na nich liczyć, zawsze wspierali mnie i zespół. Myślę tu o prezesach Pieprzycy, Bartoszku i Karasińskim, a także o burmistrzu Ptaku. Dziękuję moim piłkarzom, to dzięki ich pracy i wysiłkowi stworzył się kolektyw. Dziękuję swojemu sztabowi - Kubie Kuli, Bartkowi Dydo i Mariuszowi Łucowi. Nie jest łatwo w tym naszym fachu trenerskim wytrzymać ze sobą siedem lat spierając się o różne merytoryczne sprawy. Mamy wspólną radość z pracy, to dla nas wszystkich pasja, ale musimy też zachować normalność, szacunek do siebie. Jeśli chodzi o ten sezon, to nikt na nas nie stawiał, ale my robimy swoje i zrobimy wszystko, by te nasze marzenia zrealizować. I tak jak do tej pory, będziemy się starać wygrać każdy mecz. Bardzo sobie życzymy awansu, zawodnicy są bardzo zmotywowani, choć zdajemy sobie sprawę z tego, że o te trzy miejsca rywalizują bardzo mocne zespoły. Chciałbym życzyć, nie tylko sobie, aby w 2023 roku była w ekstraklasie więcej niż jedna drużyna z Małopolski.


- Chcemy spełniać marzenia, mamy nadzieję, że ten rok będzie wyjątkowy dla naszego klubu, zwłaszcza że obchodzimy akurat stulecie - uzupełnił wypowiedź trenera burmistrz Niepołomic Roman Ptak.


Młodzieżowiec roku - 20-letni Michał Rakoczy ma pewne miejsce w jedenastce Cracovii, jest też reprezentantem Polski U-21. - Chcielibyśmy awansować na mistrzostwa, bo wiemy jaki mamy potencjał w drużynie. Jeśli chodzi o ligę, to miałem kiedyś marzenie, by strzelić gola Legii i to już mi się udało. W najbliższy weekend chciałbym je jeszcze raz spełnić i zdobyć bramkę, tym razem na Łazienkowskiej - mówi.


Piłkarką roku w Małopolsce została uznana 26-letnia Anna Zapała (AZS UJ Kraków). To mistrzyni Europy U-17 sprzed 10 lat, która powróciła do reprezentacji Polski i jest jej ważnym ogniwem. W ubiegłym roku wystąpiła w 7 meczach biało-czerwonych. - Bardzo cieszy mnie fakt, że kobieca piłka pojawia się na tego typu wydarzeniach i przy tej okazji chciałabym podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że jestem taką zawodniczką jaką jestem - powiedziała.


Galę podsumował prezes MZPN Ryszard Kołtun: - Futbol w Krakowie ma już, licząc narodziny Cracovii i Wisły, prawie 117 lat. Dzięki tym dwóm klubom, a także dzięki Garbarni to do naszego miasta należy prymat pod względem ilości tytułów mistrza Polski. Mamy tych tytułów 19, ale ostatni został zdobyty 12 lat temu. Nadal mamy się czym szczycić, bo 11 małopolskich drużyn gra w ligach centralnych mężczyzn i 11 w ligach kobiet. Mamy najwięcej lig seniorskich w Polsce - około 50, najwięcej drużyn w tych ligach - ponad 700, najwięcej piłkarzy, najwięcej złotych certyfikatów PZPN dla szkółek piłkarskich. To nas cieszy, ale nie zadowala, bo zawsze mamy ten punkt odniesienia do wielkich sukcesów w historii. Chcemy zawsze do tej historii nawiązywać, a ponieważ dzisiejsza gala jest podsumowaniem minionego roku, toteż mam nadzieję, że wywoła w nas refleksję na temat stanu naszej małopolskiej piłki.


Wyniki XXVIII Plebiscytu na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski 2022

Piłkarz roku 2022

1. Luis Fernandez (Wisła Kraków) 

2. Karol Niemczycki (Cracovia)

3. Wiktor Biedrzycki (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) 

4. Mateusz Kardas (Garbarnia Kraków) 

5. Kamil Pestka (Cracovia)

6. Krzysztof Świątek (Hutnik Kraków) 

7. Jakub Myszor (Cracovia)

8. Tomasz Palonek (Unia Tarnów) 

9. Piotr Mroziński (Puszcza Niepołomice) 

10. Igor Łasicki (Wisła Kraków) 


Trener roku 2022

1. Tomasz Tułacz (Puszcza Niepołomice) 

2. Radosław Sobolewski (Wisła Kraków) 

3. Jacek Zieliński (Cracovia) 

4. Klaudiusz Hirsch (BSF ABJ Bochnia)

5. Maciej Musiał (Garbarnia Kraków)


Młodzieżowiec roku 2022

1. Michał Rakoczy (Cracovia)

2. Kacper Duda (Wisła Kraków)

3. Kacper Szewczyk (Hutnik Kraków)


Decyzje kapituły plebiscytu:

• Paulina Guzik (AZS UJ Kraków) - Talent wśród piłkarek

• Anna Zapała (AZS UJ Kraków) - Najlepsza Piłkarka ‘2022

• Mateusz Sroka (Football Success Academy Kraków) - Trener zespołu kobiecego

• Jakub Seweryn (Wiślanie Jaśkowice) – Najlepszy piłkarz lig regionalnych ‘2022

• Wojciech Ankowski (Cracovia) - Trener wychowawca młodzieży


Doroczne spotkanie środowiska futbolowego zgromadziło w Pałacu Krzysztofory wiele znaczących postaci krakowskiej i polskiej piłki nożnej, reprezentantów kraju, medalistów olimpijskich i MŚ. Oprócz Kazimierza Kmiecika obecni byli m.in. Stefan Majewski, Piotr Skrobowski, Marek Motyka. Z zaproszenia skorzystali także senator Jerzy Fedorowicz, wojewoda małopolski Łukasz Kmita czy Janusz Kozioł – wiceprezes spółki Igrzyska Europejskie 2023, ale także koordynator starań Krakowa o ME w piłce nożnej kobiet w 2025 roku.


Piłkarską Galę prowadził Filip Surma, dziennikarz i reporter telewizyjny od wielu lat związany z telewizją Canal + Sport, związany też z Krakowem i tutejszym futbolem. Pochodzi ze znanej piłkarskiej rodziny. Ojciec Fryderyk grał w Wawelu Kraków i Cracovii, wujek Henryk pełnił funkcję kapelana Cracovii, a brat Łukasz, były piłkarz czołowych klubów ekstraklasy, dzierży nadal rekord pod względem liczby ligowych występów. Natomiast Filip Surma wiele lat trenował w Wiśle Kraków. Jest posiadaczem licencji trenerskiej UEFA A Elite Youth i przez kilka lat współpracował jako trener analityk w klubach Ekstraklasy.


Spotkanie futbolowej rodziny ubarwił Franciszek Makuch, król krakowskiej opery i operetki, zarazem kibic piłki nożnej zaprzyjaźniony z licznymi krakowskimi futbolistami. (MZPN)


Informacje o Plebiscycie i galerie zdjęć:

https://bit.ly/3ljo4Bk


Galeria 1 (Odznaczenie Prezydenta Krakowa, JASNA STRONA FUTBOLU, Wyróżnienia Kapituły)

Galeria 2 (Najlepsi Młodzieżowcy)

Galeria 3 (Najlepsi Trenerzy)

Galeria 4 (Najlepsi Piłkarze)

Galeria 5 (Rozmowy o małopolskiej piłce…)


105 kmiecik.jpgwięcej wiadomości >>>

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty