Kiosk
- STANISŁAW STRUG. Dopiero w liceum zyskałem szansę gry na boisku z bramkami
- MARIAN FIDO. Człowiek, któremu chce się chcieć
- JAN KOWALCZYK. Sport bez rywalizacji przestaje być sportem
- FUTBOL MAŁOPOLSKI. Grzegorz Bartosz: Garbarnia jest jedna. Zrobię wszystko, aby mówiła jednym głosem
- Paulo Sousa: Ufam umiejętnościom polskich piłkarzy
- Ranking "Forbesa": Wpływowy Lewandowski
- Za miesiąc Wisła Kraków SA będzie mieć Akademię
- Boniek: Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej same podejmą decyzje w sprawie dokończenia sezonu w III lidze i klasach niższych
- Małopolska chciałaby grać...
- Nie ma decyzji w sprawie III ligi i klas niższych
MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych: pytania i odpowiedzi
- Adam Sokołowski mistrzem kibiców XXI wieku
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych w Kluczborku
- OMNIBUS SPORTOWY. Któżby inny: Adam Sokołowski!
- Konkurs Piłkarski Ekspert – EURO 2024 na mecie
- KONKURS. Piłkarski Ekspert – Euro 2024
- VII Ogólnopolski Omnibus Sportowy
- Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych: 45 pytań i odpowiedzi
To najoryginalniejszy z trenerów Wisły ostatnich lat. Jest instruktorem ju-jitsu i narciarstwa, biegał w maratonie nowojorskim, jako Holender musiał nauczyć się jeździć na panczenach. Kraków poznaje na rowerze, z narzeczoną na bagażniku... Wie kim była królowa Jadwiga i co najlepiej smakuje w restauracjach na Kazimierzu. Robert Maaskant wymyka się standardom.
Nie zapytaliśmy holenderskiego trenera Wisły Kraków o transfery. Nie wyciągaliśmy go na zwierzenia dotyczące wzmocnień krakowskiego zespołu. Nie dopytywaliśmy, czy Mariusz Pawełek podpisze kontrakt, ani czy Żurawski zagra wiosną cały mecz. W zamian trener Robert Maaskant przedstawił nam swoją narzeczoną.
Dookoła mróz, śnieg, zaspy, a pomiędzy nimi na rowerze mknie slalomem ponad czterdziestoletni postawny, uśmiechnięty mężczyzna.
Szaleniec? Nie, to Robert Maaskant, trener piłkarzy Wisły Kraków, dla którego rower jest najczęstszym środkiem lokomocji po mieście. Jak sam twierdzi, zima go nie zniechęca, by korzystać z dwóch kółek. Zresztą Maaskant potrafi zaskakiwać nie tylko jazdą na rowerze po śniegu. Chcecie wiedzieć, jakim człowiekiem jest Holender prywatnie? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Trzy podejścia do Polski
Przyjazd Roberta Maaskanta do Krakowa był jego trzecią wizytą w naszym kraju. Najdłuższą, ale, jak sam twierdzi, już pierwsze dwa krótkie pobyty pozwoliły mu wyrobić sobie zdanie o naszej ojczyźnie i Polakach. Tego zdania nie zmienił teraz, gdy w Krakowie mieszka już kilka miesięcy.
- Pierwszy raz w Polsce byłem dwadzieścia lat temu - mówi Maaskant. - To były pokazy ju-jitsu, w których zresztą brałem udział.
Już wtedy przekonał się, że Polacy są otwartymi, dobrymi i bezinteresownymi ludźmi.
- Polska była wtedy oczywiście zupełnie innym krajem niż obecnie - dodaje Robert Maaskant. - Przez te dwadzieścia lat zmieniło się tutaj bardzo dużo rzeczy na plus, ale ludzie są tacy sami...
Po raz drugi przyjechał do Polski w sierpniu ubiegłego roku.
- Ta wizyta związana była z meczem NAC Breda z Polonią Warszawa w Lidze Europejskiej - przypomina. - To był krótki pobyt. Teraz jestem w Krakowie i... mogę mówić przede wszystkim o bardzo pozytywnych wrażeniach. Dla mnie jedną z ważniejszych rzeczy jest to, że większość ludzi mówi tutaj po angielsku. Nie będę krył, że to ułatwia mi życie, a żyje mi się w Krakowie bardzo dobrze.
Niektórych może zdziwić, skąd Maaskant, były piłkarz, a obecnie trener futbolu, znalazł się w Polsce na pokazach dżiu-dżitsu przed dwudziestu laty i to w charakterze jednego z uczestników.
ROBERT MAASKANT I JEGO DZIEWCZYNA NA ZDJĘCIACH - zobacz
Odpowiedź jest prosta. Holender uwielbia najróżniejsze sporty i jego świat wcale nie ogranicza się tylko do piłki nożnej. Ma papiery instruktora ju-jitsu, ale również narciarstwa. A nie są to jedyne sporty, które uprawia.
- Kocham sport w każdej postaci - zdradza. - Dżiu-dżitsu, narty, rower, a także tenis, squash. Raz wystartowałem również w maratonie nowojorskim. To było niezapomniane przeżycie. Jako Holender muszę też oczywiście obowiązkowo umieć jeździć na panczenach, choć przyznam, że to akurat nie jest moja ulubiona dyscyplina - zastrzega. W Holandii łyżwy cieszą się jednak rzeczywiście ogromną popularnością. W zimie gdy w moim kraju zamarzają kanały, można zobaczyć często ludzi, którzy na łyżwach potrafią przejechać nawet po 40 kilometrów...
Życie holenderskiego trenera nie tylko wokół sportu się kręci. Gdy sprowadził się do Krakowa, postanowił szybko poznać historię miasta, również naszego kraju. Jak sam przyznaje, interesuje go wszystko i choć wolnego czasu na zwiedzanie nie ma za wiele, to i tak już sporo zobaczył.
- Mam swój sposób na poznawanie Krakowa - opowiada. - Spaceruję po prostu po mieście i poznaję coraz to nowe zakątki. Robię to też na rowerze.
Kręgi Holendra
Zaczął od okolicy, gdzie mieszka, ale zatacza coraz szersze kręgi.
- Cały czas uczę się Krakowa, czytam na ten temat sporo. Zacząłem od standardowych miejsc - Rynek Główny, Kazimierz. Odwiedzam muzea. Byłem na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wybrałem się też do Auschwitz i było to dla mnie niesamowite przeżycie - przyznaje Holender.
Kraków i Polskę poznaje również rozmawiając z ludźmi. - Nie tylko z tymi, których znam z klubu czy jego otoczenia. Moi współpracownicy pomagają mi zrozumieć waszą historię, a ja chcę o niej wiedzieć jak najwięcej, bo przecież teraz żyję właśnie tutaj. Tę naukę zacząłem od najprostszych rzeczy. Mieszkam przy ul. Królowej Jadwigi, więc szybko musiałem się dowiedzieć, kim była ta królowa - opowiada. - Dzięki temu poznałem też historię królów.
Polska bez kompleksów
Robert Maaskant w Krakowie w wolnym czasie może liczyć na towarzystwo nie tylko Polaków, ale również innych Holendrów, mieszkających pod Wawelem. Przede wszystkim swojej dziewczyny o imieniu Lijsbeth, która, żeby zamieszkać z trenerem Wisły w Polsce, zostawiła pracę w słynnym Ajaksie Amsterdam. Teraz nie żałuje jednak tego kroku.
- Moja dziewczyna krąży między Holandią a Krakowem, ale jest tutaj ze mną bardzo często - mówi trener. - I tak jak mnie, bardzo się jej tutaj podoba. Tak samo jak ja, uczy się języka polskiego. Nawet zapisała się do szkoły językowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dla niej przyjazd do Polski też jest nowym doświadczeniem. Ma możliwość poznania nowych, ciekawych ludzi i cieszy się z tego.
Trener utrzymuje kontakty między innymi z Patrickiem den Bultem, Holendrem, który właśnie został radnym Krakowa.
- Słyszałem zresztą, że osiągnął w wyborach bardzo dobry wynik - mówi Maaskant. - Cieszę się, że mogłem go spotkać, bo wychowywaliśmy się w tej samej wiosce, a teraz życie po latach rzuciło nas w to samo miejsce i mogliśmy odnowić starą znajomość. Bardzo lubię towarzystwo Patricka i jego polskiej żony. Jak tylko czas pozwala, chodzimy razem do restauracji.
ROBERT MAASKANT I JEGO DZIEWCZYNA NA ZDJĘCIACH - zobacz
Popularność jest miła
Maaskant, jak sam przyznaje, spotyka wielu ludzi, ale popularność nie męczy go. Zresztą sam jest bardzo otwartym człowiekiem, o czym przekonują się choćby dziennikarze na co dzień piszący o Wiśle. Jeszcze nie tak dawno, żeby umówić się nawet na krótki wywiad z jednym z poprzedników Holendra, trzeba było czekać po kilka tygodni. Z Robertem Maaskantem sprawę załatwia się w kilka... minut. O tej swojej otwartości i popularności zarazem mówi: - To jest dla mnie normalne zachowanie. Przecież, ja, piłkarze i dziennikarze, my wszyscy pracujemy dla futbolu, więc naturalną koleją rzeczy powinniśmy sobie pomagać wzajemnie. Oczywiście w tym wszystkim zawsze trzeba zachować proporcje, umiar.
Ale w Holandii miał okres, gdy nieco ograniczył kontakty z mediami. - Teraz zdaję sobie jednak sprawę z tego, w jakim klubie pracuję - mówi. - Tę wiedzę czerpię też m.in. z kontaktów z normalnymi kibicami. Gdy na ulicy, w restauracji czy innym miejscu podchodzą do mnie fani, proszą o autograf, chcą sobie zrobić wspólne zdjęcie czy po prostu uścisnąć rękę i życzyć powodzenia, to z jednej strony jest mi bardzo miło, ale z drugiej uświadamia mi to, jak ważna dla wielu osób w tym mieście jest Wisła - uśmiecha się.
Robert Maaskant w Krakowie ma jasny cel do zrealizowania - najpierw mistrzostwo Polski, później Liga Mistrzów. Jasne jest jednak również to, że kiedyś opuści nasz kraj i wróci do swojej ojczyzny.
Po zaledwie kilku miesiącach pobytu pod Wawelem mówi jednak: - Życie trenera jest takie, że nigdy nie wiesz, jak długo będziesz pracować w danym miejscu. Ja w tej chwili nie wiem, z czym i kiedy stąd odejdę. Już teraz mam jednak porównanie. Żyłem w Maastricht, w Bredzie, a teraz w Krakowie. I wiem, że życie w Polsce i Holandii w tej chwili nie różni się specjalnie, przynajmniej w takim mieście jak Kraków. We wszystkich tych miastach są miejsca gdzie można spędzać miło czas. Tutaj są znakomity Rynek i Kazimierz, gdzie bardzo lubię zjeść obiad w restauracji czy po prostu posiedzieć. To jest miasto na światowym poziomie! Jeśli kiedyś stąd odejdę, to na pewno będę tęsknił za Krakowem i... na pewno będę tutaj wracał.
BARTOSZ KARCZ, Gazeta Krakowska