Kiosk
- STANISŁAW STRUG. Dopiero w liceum zyskałem szansę gry na boisku z bramkami
- MARIAN FIDO. Człowiek, któremu chce się chcieć
- JAN KOWALCZYK. Sport bez rywalizacji przestaje być sportem
- FUTBOL MAŁOPOLSKI. Grzegorz Bartosz: Garbarnia jest jedna. Zrobię wszystko, aby mówiła jednym głosem
- Paulo Sousa: Ufam umiejętnościom polskich piłkarzy
- Ranking "Forbesa": Wpływowy Lewandowski
- Za miesiąc Wisła Kraków SA będzie mieć Akademię
- Boniek: Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej same podejmą decyzje w sprawie dokończenia sezonu w III lidze i klasach niższych
- Małopolska chciałaby grać...
- Nie ma decyzji w sprawie III ligi i klas niższych
MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych: pytania i odpowiedzi
- Adam Sokołowski mistrzem kibiców XXI wieku
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych w Kluczborku
- OMNIBUS SPORTOWY. Któżby inny: Adam Sokołowski!
- Konkurs Piłkarski Ekspert – EURO 2024 na mecie
- KONKURS. Piłkarski Ekspert – Euro 2024
- VII Ogólnopolski Omnibus Sportowy
- Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych: 45 pytań i odpowiedzi
Karol Bielecki z jednym okiem wcale nie musi grać gorzej niż przed kontuzją. Może nawet grać lepiej, to kwestia psychiki i motywacji - taką sensacyjną tezę stawia profesor Tomasz Żarnowski.
Żarnowski jest światowym autorytetem w dziedzinie okulistyki i kierownik kliniki okulistycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, gdzie zawodnik przeszedł tydzień temu pierwszą operację po urazie oka, doznanym w meczu Polska - Chorwacja.
Wraz z lewym okiem szczypiornista stracił około 30 procent pola widzenia oraz zdolność przestrzenności widzenia. - Bo to wcale nie jest tak, że jak człowiek straci oko, to będzie widział o połowę mniej. Prawe oko Karola pokrywa około dwóch trzecich tego co widział, mając dwie zdrowe gałki oczne - tłumaczy Żarnowski. Profesor zaskakuje jeszcze jednym stwierdzeniem. - Przestrzenność widzenia Karola mogła więc nie ucierpieć, bo on mógł... wcale jej nie mieć. Warunkiem widzenia przestrzennego, czyli stereopsji, jest posiadanie dwojga oczu. Jednak gdyby przebadać czołowych szczypiornistów świata, to pewnie wielu z nich nie potrafiłoby widzieć przestrzennie. To kwestia m.in. rozwoju funkcji widzenia w dzieciństwie. Oczywiście człowiek, który nie ma stereopsji, potrafi np. oceniać odległo 47 ć na podstawie doświadczenia. A przecież Bielecki spędził na boisku ponad pół życia, więc doskonale wie w każdym momencie, w jakiej odległości od niego znajdują się partnerzy, rywale czy bramka - wyjaśnia prof. Żarnowski.
- Z medycznego punktu widzenia rzeczywiście nie ma przeszkód, żeby zawodnik kontynuował karierę. Tym bardziej że dla praworęcznego ważniejsze jest właśnie prawe oko, które Karol zachował nienaruszone. Przecież praworęczny snajper w wojsku mruży lewe oko przy strzale czyli ono mu nie pomaga, a nawet przeszkadza - twierdzi lekarz reprezentacji Maciej Nowak.
Wiadomo, że gra z jednym okiem byłaby dla zawodnika dużym ryzykiem, bo gdyby ono ucierpiało, Bielecki mógłby całkiem stracić wzrok. Jednak biorąc pod uwagę, że takie urazy zdarzają się niesłychanie rzadko, być może warto spróbować. Tym bardziej że rozgrywający występowałby zapewne w specjalnych okularach. Oczywiście musiałyby one być stuprocentowo bezpieczne zarówno dla Bieleckiego, jak i jego przeciwników.
Więcej w "Przeglądzie Sportowym"