Kiosk
- STANISŁAW STRUG. Dopiero w liceum zyskałem szansę gry na boisku z bramkami
- MARIAN FIDO. Człowiek, któremu chce się chcieć
- JAN KOWALCZYK. Sport bez rywalizacji przestaje być sportem
- FUTBOL MAŁOPOLSKI. Grzegorz Bartosz: Garbarnia jest jedna. Zrobię wszystko, aby mówiła jednym głosem
- Paulo Sousa: Ufam umiejętnościom polskich piłkarzy
- Ranking "Forbesa": Wpływowy Lewandowski
- Za miesiąc Wisła Kraków SA będzie mieć Akademię
- Boniek: Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej same podejmą decyzje w sprawie dokończenia sezonu w III lidze i klasach niższych
- Małopolska chciałaby grać...
- Nie ma decyzji w sprawie III ligi i klas niższych
MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych: pytania i odpowiedzi
- Adam Sokołowski mistrzem kibiców XXI wieku
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych w Kluczborku
- OMNIBUS SPORTOWY. Któżby inny: Adam Sokołowski!
- Konkurs Piłkarski Ekspert – EURO 2024 na mecie
- KONKURS. Piłkarski Ekspert – Euro 2024
- VII Ogólnopolski Omnibus Sportowy
- Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych: 45 pytań i odpowiedzi
Bunt w pingpongowej reprezentacji Polski niemal w przeddzień mistrzostw Europy, pierwszych w historii w Polsce. Ze zgrupowania kadry narodowej w Spale wyjechało czterech kadrowiczów Jakub Kosowski, Bartosz Such, Daniel Górak i
Wang Zeng Yi. Wspiera ich Lucjan Błaszczyk. Polski Związek Tenisa Stołowego wydał obszerne oświadczenie, w którym zapowiada, że będzie stanowczy w decyzjach wobec buntowników.
PZTS opublikował treść maila, w którym kadrowicze poinfomowali o swojej niecodziennej decyzji.
"Z przykrością informujemy, iż rezygnujemy z dalszych przygotowań do Mistrzostw Europy. W związku z czym zmuszeni jesteśmy opuścić zgrupowanie Kadry w Spale z dniem 14.08.2011. Decyzję naszą podjęliśmy po trudnych rozmowach z prezesem PZTS, które nie przyniosły niestety oczekiwanych przez Nas rezultatów. Związek nie podjął pozytywnej dla Nas decyzji w sprawach nas różniących, o których rozmawialiśmy wcześniej na spotkaniach w Ostródzie jak również nie poinformował nas o decyzjach zapadłych na zebraniu zarządu PZTS z dnia 11.08.2011. Stanęliśmy ponownie w punkcie wyjścia. Mamy więc nadzieję, że nasze pismo znajdzie zrozumienie u władz PZTS, jednocześnie informujemy, że nadal jesteśmy gotowi do dalszych rozmów.
Z poważaniem:
Jakub Kosowski
Lucjan Blaszczyk
Bartosz Such
Daniel Górak
Wang Zeng Yi"
Kadrowicze toczyli od maja rozmowy na temat warunków gry w kadrze - zarówno finansowych, jak i organizacyjnych. Ich kulisy ujawnił postawiony pod ścianą PZTS w obszernym oświadczeniu. Bunt w kadrze to sytuacja bez precedensu wobec zbliżających się ME, które odbędą się w październiku w Gdańsku. Na pewno nie pomoże w promocji imprezy.
Oświadczenie w imieniu PZTS wydał prezes Ryszard Weisbrodt. Przyznaje, że "zarząd PZTS nie dysponuje środkami finansowymi, które mogłyby zmienić zastały stan rzeczy w ciągu paru dni". Nie wiadomo dlaczego mówi się o dniach, skoro rozmowy trwają od miesięcy. Zapowiedział jednak stanowcze decyzje wobec kadrowiczów-buntowników, którzy będą musieli na początek złożyć pisemne wyjaśnienia swojej decyzji.
Oświadczenie Ryszarda Weisbrodta, prezesa PZTS:
"W dniu 15 sierpnia 2011 r. do Prezesa PZTS – Ryszarda Weisbrodta – wpłynął e-mail od członków kadry narodowej mężczyzn (Lucjan Błaszczyk, Daniel Górak, Jakub Kosowski, Bartosz Such, Wang Zeng Yi) z informacją, że powołani kadrowicze zrezygnowali z przygotowań do Mistrzostw Europy Seniorów, Gdańsk – Sopot 2011. Ponadto, z wyjątkiem Lucjana Błaszczyka (był nieobecny na zgrupowaniu kadry narodowej), czterech powołanych zawodników opuściło w dniu 14 sierpnia 2011 r. zgrupowanie kadry narodowej w Spale.
Jako uzasadnienie swojej decyzji zawodnicy podali niespełnienie przez Zarząd PZTS ich postulatów z listu, który wpłynął do PZTS w dniu 18 maja 2011 r. oraz niepoinformowanie zawodników o decyzjach, które zapadły na zebraniu zarządu PZTS w dniu 11 sierpnia 2011 r.
W świetle powyższego, PZTS uznał za stosowne przedstawienie swojego stanowiska w przedmiotowej sprawie.
Jak już wcześniej informowaliśmy, w dniu 18 maja 2011 r. do PZTS wpłynęło pismo sygnowane przez Lucjana Błaszczyka, Daniela Góraka, Jakuba Kosowskiego, Bartosza Sucha i Wang Zeng Yi. Pismo dotyczyło zawarcia umowy współpracy pomiędzy zawodnikami kadry narodowej a PZTS. Zawodnicy przedstawili 6 postulatów, na które składały się (a) przyznanie stypendiów sportowych, (b) przyznanie premii finansowych za punkty zdobyte w meczach międzypaństwowych, (c) zwrot kosztów podróży, (d) przyznanie diet na czas dojazdów na turnieje i obozy, (e) ustalenie premii za zdobyte medale na imprezach głównych, (f) dopuszczenie i rozstawienie na Mistrzostwach Polski zawodników zajmujących miejsca 1-128 w rankingu światowym. W powołanym piśmie zawodnicy wskazali również, że gra w reprezentacji, mimo wielu wyrzeczeń i poświęceń, jest dla nich zaszczytem, a reprezentowanie barw Polski jest dla nich priorytetem.
Zarząd PZTS, uznając pismo zawodników, jako przejaw dobrej woli i szczerych intencji, podjął dyskusję na jego temat na najbliższym posiedzeniu, tj. w dniu 14 czerwca 2011 r. Ze względu na wysoki stopień ogólności żądań zawodników, zarząd PZTS uznał za właściwe zorganizowanie spotkania przedstawicieli Zarządu PZTS z przedstawicielami kadry narodowej oraz jej trenerem - Tomaszem Krzeszewskim. Spotkanie miało miejsce w najbliższym terminie, w którym było możliwe jednoczesne spotkanie się ze wszystkimi sygnatariuszami pisma. Na spotkaniu ze strony PZTS byli obecni: Ryszard Weisbrodt (Prezes Zarządu), Tadeusz Szydłowski (Wiceprezes ds. sportowych), Sylwester Małecki (Przewodniczący Wydziału Rozgrywek) i Wojciech Klimaszewski (Dyrektor Biura PZTS). Podczas spotkania doszło do skonkretyzowania żądań kadrowiczów, na które Prezes PZTS odpowiedział następnie w dniu 28 lipca 2011 r. W przedmiocie oczekiwanych przez zawodników stypendiów sportowych (ok. 3.000 brutto miesięcznie), Prezes PZTS wskazał, że spełnienie tego postulatu „od zaraz” jest niemożliwe z uwagi na brak w budżecie PZTS odpowiednich środków na zabezpieczenie tego typu płatności. Niemniej jednak, wskazana była możliwość wprowadzenia stypendiów sportowych od 1 stycznia 2012 r. Powyższe uzależnione zostało od znalezienia strategicznego sponsora, do czego mogłyby się znacznie przyczynić ewentualne sukcesy polskich zawodników na zbliżających się Mistrzostwach Europy. W zakresie premii finansowych za punkty zdobyte w meczach Europejskiej Ligi Narodów Prezes PZTS odniósł się pozytywnie i zobowiązał się przedstawić Zarządowi PZTS po rozegraniu finału rozgrywek (listopad 2011 r.) wniosek o wypłaceniu premii finansowych za dorobek punktowy. W przedmiocie zwrotu kosztów podróży,
Zarząd PZTS podjął w dniu 2 lutego 2011 r. uchwałę, która m.in. zwiększyła stawkę zwrotu kosztów przy wyjazdach na akcje zagraniczne. Na posiedzeniu w dniu 11 sierpnia 2011 r. Zarząd PZTS rozszerzył uchwałę o zwrocie kosztów podróży, obejmując nią wszystkich sygnatariuszy listu z kwietnia 2011 r. Odnosząc się do przyznania diet na czas dojazdu na obozy i turnieje wskazane zostało, że mimo braku takiego zapisu, w praktyce zawodnicy kadry narodowej zawsze otrzymywali zwrot kosztów wyżywienia w trakcie podróży na zawody, czy też powrotu z nich. Co do postulatu w zakresie premii za zdobyte medale w imprezach głównej rangi, zawodnicy otrzymali szczegółowy wykaz nagród finansowych za medale na Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Olimpijskich (wysokość premii kształtuje się od 4.000 zł z zajęcie 3 miejsca indywidualnie w Mistrzostwach Europy do 240.000 zł za zajęcie 1 miejsca drużynowo na Igrzyskach Olimpijskich). W przedmiocie zmiany regulaminu celem dopuszczenia do udziału w Mistrzostwach Polski zawodników zajmujących miejsca 1-128 w rankingu światowym, zawodnicy zostali poinformowani, że ze względu na rozpoczęcie sezonu 2011/2012 nie jest możliwa już zmiana regulaminu na ten rok, niemniej jednak ich postulat będzie rozpatrzony przy zmianach regulaminu na przyszły sezon.
Zawodnicy zgłosili również swoje zastrzeżenia co do jakości zgrupowań. Wiceprezes ds. sportowych oraz trener kadry narodowej zostali zobowiązani do naprawienia wskazanych niedociągnięć. Przedstawiciel zawodników został zaproszony na posiedzenie zarządu PZTS w dniu 11 sierpnia 2011 r. (zaproszenie ograniczono wyłącznie do przedstawiciela, tak, aby nie ingerować w przebieg odbywającego się w tym czasie zgrupowania).
Kolejne zgrupowanie zawodników przygotowujących się do Mistrzostw Europy zostało zorganizowane w ośrodku w Spale, który jest uważany za najlepszy ośrodek przygotowań olimpijskich w Polsce (przygotowuje się w nim m.in. reprezentacja Polski mężczyzn w piłce siatkowej). W trakcie zgrupowania, w dniu 11 sierpnia 2011 r. miało miejsce posiedzenie zarządu PZTS, na które mimo zaproszenia nie stawił się przedstawiciel kadry narodowej. Na posiedzeniu zarządu dyskutowane były m.in. kwestie wprowadzenia karty członka kadry narodowej (regulującej prawa i obowiązki członków kadry narodowej), jak również podjęta została uchwała rozszerzająca grono zawodników objętych zwrotem kosztów przejazdów. Po odbyciu posiedzenia Zarządu PZTS, Wiceprezes ds. sportowych Tadeusz Szydłowski, przesłał im projekt karty członka kadry narodowej, jak również poinformował ich, że w dniu 17 sierpnia 2011 r. odwiedzi zawodników i przedstawi im szczegóły ustaleń posiedzenia Zarządu PZTS.
Mimo tego, w dniu 14 sierpnia 2011 r. Daniel Górak, Jakub Kosowski, Bartosz Such i Wang Zeng Yi opuścili zgrupowanie kadry narodowej, wskazując, że ich postulaty nie zostały spełnione oraz, że nie zostali poinformowani o przebiegu posiedzenia Zarządu PZTS, które miało miejsce w dniu 11 sierpnia 2011 r.
Sytuacja, która przytrafiła się w ostatnich dniach jest bezprecedensowa, zawodnicy opuścili zgrupowanie kadry narodowej i odmówili dalszych przygotowań do Mistrzostw Europy. Sprawa jest o tyle paradoksalna, że jeszcze w maju 2011 r. stwierdzili, że gra w reprezentacji jest dla nich zaszczytem, a reprezentowanie barw Polski jest ich priorytetem. Co istotne, argumenty wskazane w uzasadnieniu do podjętej decyzji są nieprawdziwe. Zarząd PZTS podjął z zawodnikami rozmowy, które miały na celu poprawę ich sytuacji. Niemniej jednak, Zarząd PZTS nie dysponuje środkami finansowymi, które mogłyby zmienić zastały stan rzeczy w ciągu paru dni.
Na Sprawozdawczym Zebraniu Delegatów PZTS, w lutym 2011 r. delegaci wyrazili poparcie i obiecali wsparcie obecnego Zarządu PZTS przy organizacji Mistrzostw Europy, uznając tę imprezę jako cel nadrzędny, dla którego warto zapomnieć nawet o istotnych konfliktach. Zarząd PZTS czując wsparcie okręgowych związków tenisa stołowego, ich przedstawicieli i sympatyków tenisa stołowego podjął się wytężonej pracy na rzecz jak najlepszego przygotowania i zorganizowania Mistrzostw Europy. Obecnie, niemalże w przeddzień zawodów, okazało się, że Zarząd PZTS nie może liczyć na wsparcie osób, dla których Mistrzostwa Europy w Polsce powinny okazać się szansą do pokazania swojej klasy, wartości i zdobytych umiejętności, czyli dla zawodników kadry narodowej. Zarząd PZTS przyjmuje z ubolewaniem decyzje członków kadry narodowej, niemniej jednak, dla dobra dalekosiężnych celów i mając na względzie dobro dyscypliny, zamierza być w swoich decyzjach stanowczy. Problem odmowy dalszych przygotowań do Mistrzostw Europy przez Lucjana Błaszczyka, Daniela Góraka, Jakuba Kosowskiego, Bartosza Sucha, Wang Zeng Yi oraz opuszczenia zgrupowania w Spale przez ostatnich czterech wymienionych zawodników, będzie głównym przedmiotem posiedzenia Zarządu PZTS zwołanego na dzień 26 sierpnia 2011 r. Zwrócimy się do każdego z zawodników o pisemne wyjaśnienia powodu opuszczenia zgrupowania i rezygnacji z przygotowań do Mistrzostw Europy. Te oświadczenia zawodników oraz raport trenera Kadry Narodowej Seniorów będzie podstawą do podjęcia ostatecznej decyzji w tej sprawie".
JF
- Kajetanowicz i Szczepaniak po raz szósty z rzędu na podium RMŚ
- Zmarł Janusz Tracewski
- Kajetan Kajetanowicz gotowy do startu w ORLEN 80. Rajdzie Polski
- Szejowie wygrali Valvoline Rajd Małopolski
- Kajetanowicz i Szczepaniak tuż za podium na Sardynii
- MŚ W PŁYWANIU. Trzy brązowe medale biało-czerwonych
- Zmarł Andrzej Szajna
- 2024, RAJD DAKAR. Sainz po raz czwarty
- 2024, KOLARSTWO TOROWE. Trzy polskie medale
- Nie żyje Janusz Gortat
- Kajetanowicz i Szczepaniak mistrzami świata w WRC2 Challenger
- Zmarł Tadeusz Pagiński
- Rajd Śląska 2023: triumf Wróblewskiego, Grzyb mistrzem
- Rajd Akropolu 2023. Podium w WRC2 Challenger dla Kajetanowicza i Szczepaniaka
- Valvoline Rajd Małopolski: trzeci triumf Grzyba w sezonie
- 120 załóg w Makowie Podhalańskim – rusza Valvoline Rajd Małopolski
- Kajetanowicz i Szczepaniak już w Afryce, czas na legendarny Rajd Safari
- Tour de France: Duńczyk Vingegaard triumfatorem
- Giro d'Italia: Australijczyk triumfatorem
- Michał Kwiatkowski triumfatorem Amstel Gold Race
- Zmarł Egon Franke
- Zmarł Józef Zapędzki
- LA Rams triumfatorami Super Bowl
- Zmarł Jan Magiera
- Zapasy: Dwa brązowe medale klasyków
- Tyson Fury wygrał w 11. rundzie
- Złoto Alana Banaszka
- Il Lombardia: Słoweniec Pogačar triumfatorem
- Murad Gadzhiev mistrzem świata
- Zmarł Zbigniew Pacelt
- Nie żyje Franciszek Surmiński
- Włoch Colbrelii pierwszy w piekle Paryż - Roubaix
- MŚ w maratonie kolarskim: Srebro Mai Włoszczowskiej
- Grzegorz Kotowicz prezesem PZKaj
- Ukrainiec Usyk nowym królem wagi ciężkiej
- Janusz Peciak prezesem PZPNow.
- MŚ: Brąz Katarzyny Niewiadomej
- Otylia Jędrzejczak prezesem PZP
- MŚ: 6 medali kajakarzy
- ME w kolarstwie: Niewiadoma tuż za podium
- Vuelta a España: Primož Roglič triumfatorem, Rafał Majka wygrał etap
- Le Mans: Pech zespołu Kubicy
- Nie żyje Ewa Zasada
- Zmarł Stefan Kapłaniak
- Sardynia pechowa dla Kajetanowicza
- WRC 3: Kajetanowicz i Szczepaniak wygrali Rajd Portugalii
- Kajetanowicz i Szczepaniak wygrali Rajd Chorwacji w kategorii WRC 3
- Danuta Dmowska-Andrzejuk w nowej roli
- Dookoła Flandrii: Duńczyk przechytrzył Holendra
- Wróblewski i Wróbel gotowi do sezonu
więcej wiadomości >>>