Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Inne
Górskie ściganie czas zacząć2009-09-09 18:18:00

Dziś wieczorem na olimpijskim torze La Seu d'Urgell (odbyły sie tu igrzyska 1992 roku) zostaną uroczyście otwarte mistrzostwa świata w slalomie kajakowym. W bardzo licznym gronie uczestników z 60 krajów jest 14-osobowa reprezentacja Polski z nieśmiałymi nadziejami na wysokie, może nawet medalowe, miejsca.


Kajakarstwo górskie ma w Małopolsce ogromne tradycje, stąd wywozi się większość reprezentantów Polski. To jedna z najbardziej widowiskowych wodnych dyscyplin sportu. Zawodnicy przepływają slalomem trasę z ustawioną na niej bramkami, które trzeba pokonać płynąc z prądem lub pod prąd wody (tzw. bramki podjazdowe). Nurt wody, dodatkowo modelowany ustawionymi na dnie figurami, przypomina ten górskiej rzeki. Zresztą część torów powstała na naturalnych górskich rzekach, lekko tylko na potrzeby sportowej rywalizacji uregulowanych. Za dotknięcie palika bramki otrzymuje się 2 punkty karne, za ominięcie bramki jest ich aż 50. Te karne punkty doliczane są do czasu pokonania trasy w postaci karnych sekund.
Światowa Federacja Kajakowa postanowiła po igrzyskach w Pekinie jeszcze bardziej uatrakcyjnić dyscyplinę i zmieniła niektóre zasady rywalizacji. Wprawdzie wciąż składa się ona z dwóch przejazdów w eliminacjach oraz półfinału i finału, ale już nie łączne czasy przejazdów, a lepszy z nich decyduje czy to o awansie, czy miejscu w klasyfikacji. To powoduje, że zawodnik, który zepsuł pierwszy przejazd eliminacyjny ma wciąż takie same szanse awansu co ten, który popłynął w nim najszybciej. Z kolei w półfinale walczy się w jednym tylko przejeździe, z którego dziesiątka zawodników awansuje do finału i tu znów rywalizacja zaczyna się od nowa – najsłabszy po półfinale finalista może więc wygrać zawody.


Slalomiści rywalizują w pięciu konkurencjach – kajakach kobiet i mężczyzn (oznaczanych skrótowo K-1), kanadyjkach jedynkach mężczyzn i po raz pierwszy w tych MŚ (pokazowo) także kobiet (C-1) oraz kanadyjkach dwójkach mężczyzn (C-2). Oprócz tego rozgrywane są konkurencje drużynowe – trzech członków zespołu wyrusza na trasę jeden po drugim, czas ostatniego na mecie jest czasem zespołu. W konkurencjach zespołowych – K-1x3 i C-X3 Polacy mają duże osiągnięcia na arenie międzynarodowej. Na torze, na którym w tym roku odbywają się mistrzostwa świata, złoty medal wywalczyła w 1999 roku polska drużyna C-1x3 (kanadyjkarzy) z sądeczaninem Krzysztofem Bierytem w składzie, który jest także w tym roku w polskiej kadrze.
Większość tworzących ją zawodników to Małopolanie. 35-letni Bieryt jest najstarszym z reprezentantów kraju, obok niego popłyną w Hiszpanii np. 18-letni debiutanci w seniorskich MŚ Patryk Brzeziński i Dariusz Chlebek (w C2) czy już z olimpijskim wpisem w życiorysie, ale wciąż na dorobku Grzegorz Polaczyk i Dariusz Popiela. 
Medalowe apetyty zgłaszają drużyny C-1x3 i K-1x3, ale także indywidualnie kajakarze i kanadyjkarze. Bardzo staranne przygotowania do imprezy przeszedł sądeczanin Dariusz Popiela (w barwach Spójni Warszawa). Objęty autorskim programem szkoleniowym, stworzonym przez profesora fizjologii Jerzego Żołądzia, a realizowanym pod kierunkiem rodzinnego duetu trenerskiego Bogdana (tata) i Henryka (wujek) Popielów, spędził na torze MŚ kilka tygodni i jak donosi nam stamtąd Bogdan Popiela (także szef komisji kajakarstwa górskiego w PZKaj) Dariusz jest w bardzo wysokiej formie. – Konkurencja K-1 jest najliczniej i najmocniej obsadzona, zapowiada się znakomita walka. Forma Darka jest wyborna, będzie walczyć o medal, ale przecież taki sam cel ma tak setka jego rywali. A są tu wszyscy najlepsi  - medaliści mistrzostw świata i Europy, igrzysk olimpijskich. Do sukcesu potrzeba też odrobiny szczęścia – mówi Bogdan Popiela. - Cała nasza ekipa, oprócz 14 zawodników, także pięciu klubowych trenerów, lekarz i masażysta, jest zdrowa i gotowa do walki.
W czwartek i piątek w MŚ eliminacje C2 i K1 kobiet oraz C1 i K1 mężczyzn, w sobotę i niedzielę finały drużynowe oraz indywidualne półfinały i finały.

Skład reprezentacji Polski na ME w kajakarstwie górskim

K1 kobiet: Natalia Pacierpnik (KKK Kraków), Małgorzata Milczarek (LKK Drzewica).
K1 mężczyzn: Grzegorz Polaczyk (KKK Kraków), Mateusz Polaczyk (KKK Kraków), Dariusz Popiela (Spójnia  Warszawa).
C1: Krzysztof Bieryt (Start Nowy Sącz), Grzegorz Kiljanek (LKS Drzewica), Grzegorz Wójs (KKK   Kraków).
C2: Piotr Szczepański/Marcin Pochwała (KKK Kraków), Dariusz Chlebek/Patryk Brzeziński (SMS Kraków), Dawid Dobrowolski/Dominik Węglarz (Kwisa Leśna/Pieniny Szczawnica) .

DAR


dariusz.jpg



więcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty