Kiosk
- STANISŁAW STRUG. Dopiero w liceum zyskałem szansę gry na boisku z bramkami
- MARIAN FIDO. Człowiek, któremu chce się chcieć
- JAN KOWALCZYK. Sport bez rywalizacji przestaje być sportem
- FUTBOL MAŁOPOLSKI. Grzegorz Bartosz: Garbarnia jest jedna. Zrobię wszystko, aby mówiła jednym głosem
- Paulo Sousa: Ufam umiejętnościom polskich piłkarzy
- Ranking "Forbesa": Wpływowy Lewandowski
- Za miesiąc Wisła Kraków SA będzie mieć Akademię
- Boniek: Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej same podejmą decyzje w sprawie dokończenia sezonu w III lidze i klasach niższych
- Małopolska chciałaby grać...
- Nie ma decyzji w sprawie III ligi i klas niższych
MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
- OMNIBUS SPORTOWY. Któżby inny: Adam Sokołowski!
- Konkurs Piłkarski Ekspert – EURO 2024 na mecie
- KONKURS. Piłkarski Ekspert – Euro 2024
- VII Ogólnopolski Omnibus Sportowy
- Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych: 45 pytań i odpowiedzi
- Adam Sokołowski po raz 27. mistrzem Polski kibiców!
- Wyłoniono finalistów Mistrzostw Polski Kibiców Sportowych 2024
- 47. MPKS, pytania dodatkowe
13 czerwca 1906 roku to moment przełomowy w historii polskiego sportu. Dokładnie wtedy na krakowskich Błoniach swój pierwszy trening odbył Akademicki Klub Footballistów. Zaledwie kilka miesięcy później wszyscy znali go już pod nazwą Cracovia.
"Akademicki Klub Footballistów (gra w piłkę nożną) zawiązuje się w Krakowie. Ćwiczenia w grze w piłkę nożną rozpoczynają się we środę 13 b. m. Uprasza się wszystkich, którzy chcą do tego klubu należeć, o przybycie do parku dra Jordana we środę o godz. 6 wieczorem przed pawilonem. Nie wątpimy, że tak zdrowy sport, jakim jest gra w piłkę nożną, znajdzie wielu zwolenników wśród młodzieży akademickiej" - ogłosił dziennik "Nowa Reforma" w dniu 12 czerwca 1906 roku.
Komunikat ten jako pierwszy dał sygnał młodzieży do formowania się w regularne kluby sportowe. Wielki wpływ na ten ruch miały kluby lwowskie - sami "akademicy" zaledwie kilka dni wcześniej zostali wyłonieni spośród publiczności, by rozegrać mecz z gośćmi z KGS IV Gimnazjum Lwów. W zespoły formowały się tego lata kolejne młode grupy - w tym także "studenci" (bądź "przodownicy"), druga drużyna, która 4 czerwca zmierzyła się ze lwowskim klubem, Pogonią.
Z tych dwóch środowisk pochodzili późniejsi kluczowi gracze Cracovii. "Studentów" początkowo reprezentował Stanisław Szeligowski, zaś "akademików" Józef Lustgarten. Przed turniejem jesiennym w 1906 roku "akademicy" (prawdopodobnie za namową Lustgartena) zmienili nazwę na Cracovia, zaś w tym samym czasie zespół zwany "drużyną Szeligowskiego", "studentami", "przodownikami", "I Drużyną Studencką", a potem "I Klubem Studenckim" czy "I Klubem Footballowym" otrzymał stroje w biało-czerwone pasy oraz stałą nazwę: Biało-czerwoni. Zimą doszło do połączenia obu zespołów. Jak łatwo można się domyślić, nowo powstały klub przyjął od jednej z drużyn nazwę Cracovia, a od drugiej klubowe biało-czerwone barwy.
I tak od 118 lat toczy się piękna pasiasta historia.
Tradycja pod wspólną flagą. Cracovia wraca do korzeni!
Wraz ze 118. rocznicą powstania Cracovii klub oficjalnie wprowadza odświeżoną identyfikację wizualną, na czele z nowym herbem. Zmienia się także nazwa klubu, nastąpił powrót do historycznej nazwy KS Cracovia SA.
cracovia.pl