Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Główna środek > Ekstraklasa
Plan na sezon ekstraklasy: z kim i kiedy zaczną Puszcza i Cracovia2023-06-14 15:01:00

Znamy już ramowy terminarz piłkarskiej Ekstraklasy w sezonie 2023/2024. Inauguracja nowego sezonu odbędzie się w piątek 21 lipca, a jego zakończenie zaplanowano na 25 maja 2024 roku. Wszystkie kolejki zostaną rozegrane w terminach weekendowych – od piątku do poniedziałku. Puszcza zadebiutuje w ekstraklasie meczem wyjazdowym z Widzewem, Cracovia na inaugurację zagra ze Stalą w Mielcu.


Dokładne daty spotkań i godzin pierwszej serii spotkań zostaną opublikowane 21 czerwca po losowaniu II rundy kwalifikacji Ligi Konferencji. Już teraz wiemy, że rozgrywki zostaną zainaugurowane dwoma piątkowymi meczami z udziałem uczestników kwalifikacji rozgrywek Ligi Konferencji, natomiast mistrz Polski oraz trzecia z drużyn grających w eliminacjach rozpoczną sezon od meczu w sobotę.

Zespoły, które uzyskały awans do Ekstraklasy rozpoczną – na własną prośbę – sezon od meczów wyjazdowych. Ruch Chorzów zagra w Lubinie z Zagłębiem, Puszcza Niepołomice w Łodzi z Widzewem, zaś ŁKS Łódź pojedzie na mecz z wicemistrzem Polski, Legią Warszawa. Pierwsze mecze ŁKS i Puszczy w roli gospodarzy będą w trzeciej kolejce, co da klubom dodatkową możliwość lepszego przygotowania się do sezonu, czy – jak w przypadku ŁKS – umożliwi przedsezonową wymianę murawy.  Ruch Chorzów rozpocznie sezon w Gliwicach, ale już od połowy października powinien grać na Stadionie Śląskim. Tam też zostaną rozegrane najbardziej hitowe mecze „Niebieskich”, co da możliwość obejrzenia spotkań większej liczbie widzów.

– W nowym sezonie, podobnie jak w poprzednich, pucharowicze mają możliwość́ przekładania swoich dwóch meczów ligowych, jednego w rundach Q1-Q3 oraz jednego pomiędzy rundą play-off. Ponadto kalendarz jest tak skonstruowany, aby w lipcu i sierpniu uczestnicy rozgrywek UEFA mieli dogodne logistycznie wyjazdy, co powinno pozwolić im lepiej przygotować się do poszczególnych rund kwalifikacji rozgrywek europejskich – powiedział Marcin Stefański, Dyrektor Operacyjny Ekstraklasy S.A.

Zgodnie z przyjętymi już w ubiegłym sezonie rozwiązaniami w 6. kolejce, tj. pomiędzy meczami play-off UEFA, pucharowicze zmierzą się ze sobą: Lech zagra z Rakowem, a Pogoń z Legią. Dzięki temu rozwiązaniu, w przypadku awansu do play-off zespoły mogą przełożyć to spotkanie na termin rezerwowy, który jest zaplanowany na 26 września, tj. termin 1/32 finału Pucharu Polski. W tej rundzie uczestnicy kwalifikacji rozgrywek UEFA nie biorą udziału, dzięki czemu mają naturalny termin rezerwowy, który nie blokuje rozegrania innych spotkań ligowych lub pucharowych.  Drugą rezerwową datą dla ewentualnie przekładanych meczów jest 19/20 grudnia 2023 roku, po 19 kolejce spotkań.

– W tym sezonie ułożenie terminarza rozgrywek Ekstraklasy z racji ponad 60 uwag otrzymanych od klubów było ciekawym zadaniem. Uwagi te dotyczyły imprez okolicznościowych, koncertów, które są zaplanowane na obiektach, a także wynikały z uwagi na renowację stadionów czy wymianę muraw. Doskonale rozumiemy sytuację drużyn, pomagamy im, szczególnie mając świadomość, że często organizacja takich imprez stanowi dodatkowy zysk dla klubów.  W tym roku będziemy też otwierać kolejny nowy stadion w Ekstraklasie. Na inaugurację obiektu przy ul. Struga Radomiak zmierzy się z Cracovią – dodał Marcin Stefański.

Zestaw par 1 kolejki:

Górnik Zabrze – Radomiak Radom
KGHM Zagłębie Lubin – Ruch Chorzów
Korona Kielce – Śląsk Wrocław
Legia Warszawa – ŁKS Łódź
Piast Gliwice – Lech Poznań
Raków Częstochowa – Jagiellonia Białystok
PGE FKS Stal Mielec – Cracovia
Warta Poznań – Pogoń Szczecin
Widzew Łódź – Puszcza Niepołomice

Runda jesienna rozgrywek zakończy się 18 grudnia 2023 roku, ewentualnie 19 lub 20 grudnia odbędą się zaległe spotkania. Wznowienie rozgrywek po przerwie zimowej zaplanowano na 9 lutego 2024 roku. Ostatnia 34. kolejka zostanie rozegrana 25 maja.


Spółka Ekstraklasa zaprezentowała też nową piłkę rozgrywek marki Adidas pod poetycką nazwą: Oceaunz. Piłka - jak zapewnia producent -  wyróżnia się nie tylko atrakcyjnym designem, ale również innowacyjną technologią. Zapewnia to doskonałą kontrolę nad piłką, precyzyjny lot oraz optymalne parametry do celnych podań i strzałów. Piłka wyposażona jest w zaawansowany czujnik ruchu, który na bieżąco dostarcza informacji o położeniu na boisku.


Więcej, w tym cały plan terminarza >>> ekstraklasa.org


adidaspilka.jpg


2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty