Kiosk
- STANISŁAW STRUG. Dopiero w liceum zyskałem szansę gry na boisku z bramkami
- MARIAN FIDO. Człowiek, któremu chce się chcieć
- JAN KOWALCZYK. Sport bez rywalizacji przestaje być sportem
- FUTBOL MAŁOPOLSKI. Grzegorz Bartosz: Garbarnia jest jedna. Zrobię wszystko, aby mówiła jednym głosem
- Paulo Sousa: Ufam umiejętnościom polskich piłkarzy
- Ranking "Forbesa": Wpływowy Lewandowski
- Za miesiąc Wisła Kraków SA będzie mieć Akademię
- Boniek: Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej same podejmą decyzje w sprawie dokończenia sezonu w III lidze i klasach niższych
- Małopolska chciałaby grać...
- Nie ma decyzji w sprawie III ligi i klas niższych
MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych: pytania i odpowiedzi
- Adam Sokołowski mistrzem kibiców XXI wieku
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych w Kluczborku
- OMNIBUS SPORTOWY. Któżby inny: Adam Sokołowski!
- Konkurs Piłkarski Ekspert – EURO 2024 na mecie
- KONKURS. Piłkarski Ekspert – Euro 2024
- VII Ogólnopolski Omnibus Sportowy
- Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych: 45 pytań i odpowiedzi
W wieku 89 lat zmarł Józef Szmidt, dwukrotny mistrz olimpijski w trójskoku, były rekordzista świata.
Urodził się 28 marca 1935 roku w Miechowicach, w niemieckiej rodzinie, jako Josef Schmidt. Ojciec zginął w czasie II wojny światowej w kampanii norweskiej, matka po wojnie nie zdecydowała się na wysiedlenie do Niemiec. Polskie władze spolszczyły imię i nazwisko przyszłego sportowca, nakazując naukę języka polskiego.
Do uprawiania sportu namówił go starszy brat. Edward Szmidt od 1952 roku trenował lekkoatletykę, był olimpijczykiem z Melbourne i specjalizował się w biegach sprinterskich.
Pierwszy duży sukces Józef Szmidt odniósł w 1958 roku w Sztokholmie zdobywając mistrzostwo Europy (16.43). 5 sierpnia 1960 roku na malowniczym Stadionie Leśnym w Olsztynie dokonał rzeczy niezwykłej. Jako pierwszy w historii światowej lekkoatletyki przekroczył w trójskoku granicę 17 m. Uzyskał 17.03 i poprawił o 33 centymetry dotychczasowy rekord świata należący do zawodnika ZSRR Olega Fiedosiejewa. Z Olsztyna Szmidt pojechał do Rzymu na Igrzyska XVII Olimpiady zdobywając wynikiem 16.81 złoto. Podczas rzymskich igrzysk wystartował także w biegu rozstawnym 4 x 100 metrów, ale polski zespół został zdyskwalifikowany za przekroczenie strefy zmian.
Szmidt dominował w kolejnych sezonach. W 1962 roku zdobył w Belgradzie drugie w karierze mistrzostwo Europy uzyskując w finale 16.55. Niestety, na kilka miesięcy przed igrzyskami w Tokio doznał kontuzji kolana i musiał przejść operację. Nie do końca zdrowy poleciał do Japonii i zadziwił sceptyków. W szóstej serii znakomitą próbą na 16.85 poprawił własny rekord igrzysk i jako pierwszy polski sportowiec obronił mistrzostwo olimpijskie.
Później startował jeszcze na igrzyskach w Meksyku. Konkurs z wynikiem 17.39 wygrał Wiktor Saniejew, Szmidt był siódmy (16.89).
Dwukrotnie był laureatem Plebiscytu Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski - w 1960 i 1064 r. 9-krotnie był rekordzistą Polski - w trójskoku, skoju w dal (7.84 w 1963 r.) i w klubowej sztafecie 4x100 m. W latach sukcesów reprezentował barwy Górnika Zabrze, nazywano go "śląskim kangurem".
W 1975 roku wyjechał z Polski do Niemiec Zachodnich i wrócił dopiero w 1992 roku. Osiadł we wsi Zagozd w rejonie Drawska Pomorskiego, gdzie zmarł we śnie, miesiąc po śmierci swojej żony Łucji.
pzla.pl, pl.wikipedia.org