Kiosk
- STANISŁAW STRUG. Dopiero w liceum zyskałem szansę gry na boisku z bramkami
- MARIAN FIDO. Człowiek, któremu chce się chcieć
- JAN KOWALCZYK. Sport bez rywalizacji przestaje być sportem
- FUTBOL MAŁOPOLSKI. Grzegorz Bartosz: Garbarnia jest jedna. Zrobię wszystko, aby mówiła jednym głosem
- Paulo Sousa: Ufam umiejętnościom polskich piłkarzy
- Ranking "Forbesa": Wpływowy Lewandowski
- Za miesiąc Wisła Kraków SA będzie mieć Akademię
- Boniek: Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej same podejmą decyzje w sprawie dokończenia sezonu w III lidze i klasach niższych
- Małopolska chciałaby grać...
- Nie ma decyzji w sprawie III ligi i klas niższych
MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych: pytania i odpowiedzi
- Adam Sokołowski mistrzem kibiców XXI wieku
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych w Kluczborku
- OMNIBUS SPORTOWY. Któżby inny: Adam Sokołowski!
- Konkurs Piłkarski Ekspert – EURO 2024 na mecie
- KONKURS. Piłkarski Ekspert – Euro 2024
- VII Ogólnopolski Omnibus Sportowy
- Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych: 45 pytań i odpowiedzi
Najlepsi polscy kajakarze i kajakarki w sprintach rywalizowali podczas Pucharu Polski w Wałczu o miejsce w kadrze narodowej na najważniejsze imprezy sezonu, w tym na Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska 2023.
Podczas dwudniowych regat walczono w konkurencjach K-1 (kajaki) i C-1 (kanadyjki) na czterech dystansach – 2000 m, 1000 m, 500 m i 200 m. Podczas Igrzysk Europejskich zostaną rozegrane zawody na 200 m i 500 m. Na Zalewie Kryspinów rywalizacja będzie toczyć się w siedmiu konkurencjach męskich i damskich oraz dwóch mieszanych. W sumie zostanie rozdane 16 kompletów medali.
– Potraktujemy te zawody prestiżowo – zapowiada Grzegorz Kotowicz, prezes Polskiego Związku Kajakowego. – Kraków kojarzy się głównie z torem slalomowym, ale jeśli chodzi o sprint zapowiadają się bardzo ciekawe zawody. Na Zalewie Kryspinów zostanie wybudowany tymczasowy, 500-metrowy tor. A więc atrakcji nie zabraknie, a nasi zawodnicy dostosują się do każdych warunków.
W Wałczu kobiety rozpoczęły od wyścigów na najdłuższym dystansie. W sobotę na 2000 metrów zwyciężyła Adrianna Kąkol (KKW 1929 Kraków) przed Karoliną Nają (KS Posnania) i Katarzyną Kołodziejczyk (CWZS Zawisza Bydgoszcz). Po krótkiej przerwie zawodniczki rywalizowały na 1000 metrów. Najszybsza była Justyna Iskrzycka (AZS AWF Katowice), przed Dominiką Putto (Zawisza Bydgoszcz) i Kołodziejczyk. Na podstawie sumy osiągniętych czasów z tych dystansów odbyły się decydujące starty na 1000 metrów. W finale A wygrała Iskrzycka przed Nają i Kołodziejczyk.
W sobotę na sprinterskim dystansie 200 metrów ścigały się zawodniczki w C-1. Pierwsza na mecie była Dorota Borowska (Świt Nowy Dwór Mazowiecki), olimpijka z Tokio, przed Magdą Stanny (Warta Poznań) i Katarzyną Szperkiewicz (AZS AWF Poznań). Dwie pierwsze są już pewne miejsca w reprezentacji narodowej na nowy sezon.
W niedzielę na 500 m (K-1) bezkonkurencyjna była Naja. Najbardziej utytułowana kadrowiczka (m. in. czterokrotna medalistka olimpijska) pokonała Putto i Kołodziejczyk. Czwarta na tym dystansie Iskrzycka wygrała klasyfikację generalną kajakarek przed Nają i Kołodziejczyk. Zawodniczki komplementował na oficjalnej stronie Polskiego Związku Kajakowego Tomasz Kryk, trener reprezentacji Polski: – Karolina jest jak wino. Potwierdziła, że mimo założenia rodziny i obowiązków matki nadal świetnie sobie radzi. Dominika Putto w niedzielę udowodniła, że wciąż jest mocna na 500 metrów. Należy podkreślić też świetne biegi Justyny Iskrzyckiej czy wysokie miejsca Martyny Klatt i Heleny Wiśniewskiej, które dołączyły z grupy młodzieżowej. Ciągłe postępy czyni Ada Kąkol.
Dystans 200 metrów był polem do selekcji pod kątem czerwcowych Igrzysk Europejskich w Krakowie. Ponownie najlepsza była trzykrotna mistrzyni świata – Naja przed Putto i Heleną Wiśniewską (Zawisza). – Finały na 200 metrów z jednej strony były potraktowane treningowo, ale z drugiej rozjaśniły nam obraz, na kogo można liczyć podczas Igrzysk Europejskich w Krakowie – dodał Maciej Juhnke, asystent trenera Kryka.
W C–1 kobiet na 500 metrów wygrała Sylwia Szczerbińska, przed Amelią Braun (Zawisza) i Magda Stanny. W składzie kadry znalazły się również Julia Walczak (OKSW Olsztyn), Katarzyna Szperkiewicz, Patrycja Mendelska i Justyna Dorozińska (wszystkie AZS AWF Poznań).
Wśród mężczyzn pierwsze dwie kwalifikacje do kadry narodowej kajakarzy zostały przyznaje po sobotnim finale 1000 metrów. Najlepszy w tej konkurencji był Rafał Rosolski (Dojlidy Białystok), a za nim finiszował Przemysław Korsak (UKS Silvant Kajak Elbląg). Wśród kanadyjkarzy (C–1) na tym samym dystansie wywalczyli je Wiktor Głazunow (AZS AWF Gorzów Wlkp.) i Łukasz Witkowski (KS Posnania). W niedzielę emocji nie brakowało podczas finału na 500 metrów. Na olimpijskim dystansie ponownie wygrał Korsak. W kadrze na zbliżający się sezon startowy znaleźli się także: Rosolski, Sławomir Witczak (Energetyk Poznań), Wiktor Leszczyński (MKS Czechowice-Dziedzice), Jakub Stepun (AZS AWF Poznań), Bartosz Grabowski (OKSW Olsztyn), Piotr Morawski (AZS Politechnika Opolska), Jakub Michalski (Posnania) i Wojciech Pilarz (MKS Czechowice-Dziedzice).
W C-1 na 500 metrów mężczyzn ponownie wygrał Głazunow, a za nim finiszowali Norman Zezula (Zawisza) i Aleksander Kitewski (Cresovia Białystok). W kadrze na najbliższy Puchar Świata w Szegedzie (11-14 maja) znaleźli się też Łukasz Witkowski (Posnania), Tomasz Barniak (AZS AWF Poznań), Dominik Nowacki (Warta) i Ołeksyj Koliadych (Admira Gorzów Wielkopolski), a na PŚ w Poznaniu (26-28 maja) dołączy Arsen Śliwiński (AZS Politechnika Opolska).
european-games.org