Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Aktualności
Igrzyska Europejskie bez sportowców z Rosji i Białorusi – PKOl solidarny z Ukrainą2023-01-27 20:48:00

W III Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023 nie wezmą udziału sportowy z Rosji i Białorusi. Taką decyzję już w ubiegłym roku podjęły Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC) i Polski Komitet Olimpijski. Stanowisko to jest obowiązujące i niezmienne.


– Stanowisko Polskiego Komitetu Olimpijskiego jest jednoznaczne: uczestnictwo sportowców z Rosji i Białorusi w III Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023 – największej w tym roku multidyscyplinarnej imprezie sportowej w Europie – nie jest możliwe. Podobnie jak rywalizacja oprawcy i ofiary na jednej sportowej arenie. PKOl od początku wojny publicznie wyraża pełną solidarność z Ukrainą, sportowcami z Ukrainy i całym narodem ukraińskim. Podjął wiele działań pomocowych skierowanych do ukraińskich sportowców – między innymi zapewnił wspólny udział Reprezentacji Polski i Ukrainy w XV Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy Vuokatti 2022. Tę solidarność i potępienie wojny nadal będziemy wyrażać – podkreśla Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.


Solidarność z Ukrainą wyraża też Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich. W trwającym właśnie we Włoszech Europejskim Festiwalu Młodzieży Europy Friuli Venezia Giulia 2023 uczestniczy 25 ukraińskich sportowców z Ukrainy. Zgodnie z zaleceniami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego utrzymane zostały sankcje sportowe wobec rosyjskich i białoruskich sportowców, urzędników państwowych i symboli.


Jednocześnie Polski Komitet Olimpijski oświadcza, że jego zdaniem, do czasu zakończenia barbarzyńskiej wojny w Ukrainie żaden rosyjski i białoruski sportowiec nie powinien brać udziału w jakikolwiek zawodach międzynarodowych – także igrzyskach olimpijskich.


Oświadczenie prezesa PKOl w sprawie udziału rosyjskich i białoruskich sportowców w IO


Andrzej Kraśnicki – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego – informuje, że jego zdaniem do czasu zakończenia barbarzyńskiej wojny w Ukrainie żaden rosyjski i białoruski sportowiec nie powinien brać udziału w jakichkolwiek zawodach międzynarodowych – także igrzyskach olimpijskich.


PKOl był, jest i będzie solidarny z Ukrainą, ukraińskim narodem i sportowcami. Nasze stanowisko jest spójne ze stanowiskiem Polski i polskich władz.


Decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o dopuszczeniu zawodników tych krajów do rywalizacji sportowej – z uwzględnieniem określonych przez MKOl wymagań – jest decyzją Komitetu Wykonawczego MKOl, a więc ścisłego kierownictwa MKOl.


Andrzej Kraśnicki

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego


Biuro Komunikacji PKOl

Informacja prasowa
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty