Kiosk
- STANISŁAW STRUG. Dopiero w liceum zyskałem szansę gry na boisku z bramkami
- MARIAN FIDO. Człowiek, któremu chce się chcieć
- JAN KOWALCZYK. Sport bez rywalizacji przestaje być sportem
- FUTBOL MAŁOPOLSKI. Grzegorz Bartosz: Garbarnia jest jedna. Zrobię wszystko, aby mówiła jednym głosem
- Paulo Sousa: Ufam umiejętnościom polskich piłkarzy
- Ranking "Forbesa": Wpływowy Lewandowski
- Za miesiąc Wisła Kraków SA będzie mieć Akademię
- Boniek: Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej same podejmą decyzje w sprawie dokończenia sezonu w III lidze i klasach niższych
- Małopolska chciałaby grać...
- Nie ma decyzji w sprawie III ligi i klas niższych
MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych: pytania i odpowiedzi
- Adam Sokołowski mistrzem kibiców XXI wieku
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych w Kluczborku
- OMNIBUS SPORTOWY. Któżby inny: Adam Sokołowski!
- Konkurs Piłkarski Ekspert – EURO 2024 na mecie
- KONKURS. Piłkarski Ekspert – Euro 2024
- VII Ogólnopolski Omnibus Sportowy
- Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych: 45 pytań i odpowiedzi
W szerokich kadrach 31 uczestników MŚ 2023, które 11 stycznia rozpoczną się w Katowicach, jest aż 39 zawodników, którzy grali lub grają w klubach PGNiG Superligi.
Zagadkowa liczba 31 to rzecz jasna efekt tego, że w naszym zestawieniu nie uwzględniamy Polaków, których przeszłość lub teraźniejszość w PGNiG Superlidze jest oczywistością. Choć może… nie do końca – dwóch zawodników 35-osobowej ekipy trenera Patryka Rombla nie tylko nigdy nie wystąpiło w naszej najwyższej lidze, ale w ogóle nie pojawili się w polskich rozgrywkach. To urodzony i wychowany w Szwecji rozgrywający Melwin Beckman oraz również grający na lewej stronie drugiej linii Ariel Pietrasik. On wprawdzie urodził się w Łodzi, ale większość życia spędził w Luksemburgu, gdzie uczył się handballu.
Przejdźmy jednak do reprezentacji zagranicznych. Aż 14 z nich ma w składzie przynajmniej jednego zawodnika, który grał lub gra w Polsce. Najwięcej takich szczypiornistów reprezentuje Chorwację – dziesięciu. Nieco mniej Hiszpanię – siedmiu. Dalej jest pięciu Francuzów, po trzech Węgrów i Serbów, po dwóch Islandczyków i Słoweńców oraz po jednym Czarnogórzaninie, Brazylijczyku, Niemcu, Portugalczyku, Holendrze, Egipcjaninie i Argentyńczyku.
Znacznie więcej jest takich, którzy w PGNiG Superlidze występowali w przeszłości (24), ale i aktualnych reprezentantów polskich klubów w szerokich kadrach uczestników MŚ 2023 nie brakuje. Tu najwięcej mamy Hiszpanów (pięciu) oraz Chorwatów i Francuzów (po czterech). Do tego po jednym piłkarzu z Islandii i Niemiec.
Jeśli chodzi o kluby, w których występują (bądź występowali) kadrowicze, zdecydowanie dominują Orlen Wisła Płock i Industria Kielce. Z ogólnej liczby 39 zawodników 20 gra (grało) dla mistrza Polski z Kielc, 18 dla wicemistrza z Płocka, a po jednym dla Górnika Zabrze (Holender Iso Sluijters) i Torusa Wybrzeża Gdańsk (Argentyńczyk Franco Gavidia). Nie zgadzają się rachunki? I bardzo dobrze, bo jest jeden rodzynek – Chorwat Marin Sego występował najpierw w Wiśle, a potem w Industrii (wówczas Vive). Z 15 aktualnych członków naszych klubów dziesiątka to kielczanie, piątka – płocczanie.
Oczywiście większość wziętych przez nas pod lupę szczypiornistów to Europejczycy. Ale nie wszyscy – Brazylijczyk Leonardo Dutra i Egipcjanin Abdelrahman Homayed zaliczyli epizody w Wiśle (obaj przyszli na krótko jako transfery awaryjne po kontuzjach innych płocczan), a argentyński spec od defensywy Franco Gavidia rownież nie zagrzał długo miejsca w Gdańsku.
Ponieważ okazuje się, że w całym tym gronie mamy przedstawicieli wszystkich pozycji na boisku, można wybrać najlepszą siódemkę z „polskich” zawodników szerokich kadr uczestników MŚ 2023.
W bramce wybór był naprawdę trudny, jednak stawiam na Rodrigo Corralesa (w rezerwie Andreas Wolff). Lewe rozegranie o dziwo nie ma mocnej reprezentacji w tym zestawieniu, ale wybieram Tina Lucina (w rezerwie Igor Karacić, którego przesuwamy tu ze środka). Środek to Nedim Remili (Luka Cindrić), a na prawej stronie niepodważalną pozycję ma Alex Dujszebajew (Ivan Cupić, który mimo niskiego wzrostu czasem z powodzeniem grywa na tej pozycji). Lewe skrzydło dla Angela Fernandeza (Dylan Nahi), a prawe dla Blaza Janca (Benoit Kounkoud). Na kole liderem jest Nicolas Tournat (Abel Serdio). No i jeszcze czołowy typowy obrońca – Zeljko Musa (Leon Susnja).
Zgadzacie się, a może wybralibyście inaczej?
GRUPA A*
Hiszpania: Ignacio Biosca, Abel Serdio, Rodrigo Corrales (wszyscy Orlen Wisła Płock), Alex Dujszebajew,Daniel Dujszebajew, Miguel Sanchez, Angel Fernandez (wszyscy Industria Kielce)
Czarnogóra: Branko Vujović (Industria Kielce)
GRUPA B
Francja: Benoit Kounkoud (kontuzja), Nedim Remili, Dylan Nahi, Nicolas Tournat (wszyscy Industria Kielce), Jeremy Toto (Orlen Wisła Płock)
Słowenia: Dean Bombac, Blaz Janc (obaj Industria Kielce)
GRUPA C
Brazylia: Leonardo Dutra (Orlen Wisła Płock)
GRUPA D
Islandia: Haukur Thrastarson (kontuzja), Sigvaldi Gudjonsson (obaj Industria Kielce)
Portugalia: Gilberto Duarte (Orlen Wisła Płock)
Węgry: Adam Borbely, Zoran Ilic, Zoltan Szita (wszyscy Orlen Wisła Płock)
GRUPA E
Niemcy: Andreas Wolff (Industria Kielce)
Serbia: Nemanja Obradović, Predrag Vejin (obaj Orlen Wisła Płock), Vladimir Cupara (Industria Kielce)
GRUPA F
Holandia: Iso Sluijters (Górnik Zabrze)
Argentyna: Franco Gavidia (Torus Wybrzeże Gdańsk)
GRUPA G
Chorwacja: Leon Susnja, Lovro Mihić, Tin Lucin, Kristian Pilipović, Sime Ivić (wszyscy Orlen Wisła Płock), Igor Karacić, Zeljko Musa, Ivan Cupić, Luka Cindrić (wszyscy Industria Kielce), Marin Sego (Orlen Wisła Płock i Industria Kielce)
Egipt: Abdelrahman Homayed (Orlen Wisła Płock)
* – tłustym drukiem zostali oznaczeni aktualni zawodnicy polskich klubów.
Autor: Jakub Dmoch
media.pgnig-superliga.pl
Informacja prasowa