Kiosk
- STANISŁAW STRUG. Dopiero w liceum zyskałem szansę gry na boisku z bramkami
- MARIAN FIDO. Człowiek, któremu chce się chcieć
- JAN KOWALCZYK. Sport bez rywalizacji przestaje być sportem
- FUTBOL MAŁOPOLSKI. Grzegorz Bartosz: Garbarnia jest jedna. Zrobię wszystko, aby mówiła jednym głosem
- Paulo Sousa: Ufam umiejętnościom polskich piłkarzy
- Ranking "Forbesa": Wpływowy Lewandowski
- Za miesiąc Wisła Kraków SA będzie mieć Akademię
- Boniek: Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej same podejmą decyzje w sprawie dokończenia sezonu w III lidze i klasach niższych
- Małopolska chciałaby grać...
- Nie ma decyzji w sprawie III ligi i klas niższych
MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych: pytania i odpowiedzi
- Adam Sokołowski mistrzem kibiców XXI wieku
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych w Kluczborku
- OMNIBUS SPORTOWY. Któżby inny: Adam Sokołowski!
- Konkurs Piłkarski Ekspert – EURO 2024 na mecie
- KONKURS. Piłkarski Ekspert – Euro 2024
- VII Ogólnopolski Omnibus Sportowy
- Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych: 45 pytań i odpowiedzi
Polski Związek Motorowy zatwierdził kalendarz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2023. W nadchodzącym sezonie kierowcy i piloci powalczą o miano najlepszej rajdowej załogi w Polsce podczas siedmiu rund. Dwie z nich to rajdy szutrowe, a pozostałe pięć będzie rozegranych na asfaltowych odcinkach specjalnych. W kalendarzu krajowego czempionatu nie zabrakło również nowości i międzynarodowych akcentów.
Organizowane od 1927 roku Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski to najwyższa klasa rozgrywek rajdowych w Polsce. Ich uczestnicy rywalizują o tytuły mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej, a także w poszczególnych klasach. Organizatorem cyklu jest Polski Związek Motorowy. Wśród kierowców rekord liczby triumfów w RSMP należy do Sobiesława Zasady, który ośmiokrotnie sięgał po tytuł. Sześć razy najlepszy był Marian Bublewicz, a po cztery tytuły mają na swoim koncie Kajetan Kajetanowicz, Andrzej Koper oraz Leszek Kuzaj. Z kolei w gronie pilotów najwięcej tytułów – po siedem – zdobywali Ryszard Żyszkowski i Jarek Baran. Ewa Zasada, wraz z mężem Sobiesławem, zwyciężała pięciokrotnie. Ostatnimi zdobywcami tytułu rajdowych mistrzów Polski są Szwedzi – Tom Kristensson i Andreas Johansson, którzy wywalczyli najwięcej punktów w sezonie 2022.
Inauguracja w Świdnicy, finał w Beskidach
Nadchodzący sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski otworzy 51. edycja Rajdu Świdnickiego zaplanowana na 21-23 kwietnia. Zawody rozgrywane na asfaltowych oesach w Górach Sowich stanowią rundę krajowego czempionatu nieprzerwanie od 1984 roku.
Po inauguracji na Dolnym Śląsku przewidziano szutrową część sezonu, na którą składają się ORLEN 79. Rajd Polski (19-21 maja) oraz 42. Rajd Podlaski (1-3 czerwca). Rajd Polski będzie jednocześnie trzecią odsłoną walki mistrzostwach Europy (FIA ERC). Drugi najstarszy rajd świata już po raz 53. zostanie rozegrany w randze rundy tego cyklu.
Nowością w kalendarzu RSMP jest Valvoline Rajd Małopolski (6-8 lipca) z bazą w Makowie Podhalańskim. Za sprawą debiutującej w cyklu imprezy mistrzostwa kraju wracają do Małopolski po 15 latach przerwy. Nieco ponad miesiąc później uczestnicy RSMP zameldują się w stolicy województwa podkarpackiego, by ruszyć do rywalizacji w 32. edycji Rajdu Rzeszowskiego (10-12 sierpnia). Podobnie jak w poprzednich latach, także i w sezonie 2023 te zawody będą jednocześnie częścią FIA European Rally Trophy.
Do tego cyklu włączono także Rajd Śląska (8-10 września), a więc szóstą rundę RSMP 2023. Tym samym impreza po raz pierwszy w swojej historii zyskała międzynarodową rangę. Dołączenie do FIA ERT oznacza, że łączna długość odcinków specjalnych Rajdu Śląska wzrośnie do około 150 km.
Sezon zakończy starcie w Beskidach, podczas 68. edycji Rajdu Wisły (29 września-1 października).
Punktacja bez zmian
- Tworząc kalendarz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski na sezon 2023 przyjęliśmy założenie, że w obecnej sytuacji gospodarczej siedem rund, w tym pięć asfaltowych, to optymalna liczba. Wzięliśmy również pod uwagę możliwie jak najwięcej głosów zawodników i środowiska, w tym także opinie dotyczące rajdów zagranicznych. Znaczenie mają jednak również możliwości i terminy, jakimi dysponują organizatorzy oraz daty innych imprez samochodowych rangi krajowej czy też europejskiej. Wiele czynników wzajemnie się wyklucza, więc pogodzenie wszystkich sugestii, a także całkowite uniknięcie kolizji terminów kalendarzowych z rundami WRC czy ERC, nie było możliwe. Cieszę się, że mamy w kalendarzu nowości, a także organizatorów, którzy chcieli włączyć swoje rundy do międzynarodowych cykli. Ocen kalendarza RSMP 2023 będzie zapewne wiele, najważniejsze jest jednak to, by walka o tytuł toczyła się do ostatnich metrów finałowego odcinka sezonu – powiedział Jarosław Noworól, przewodniczący GKSS PZM.
Do końcowej klasyfikacji sezonu 2023 będzie zaliczanych sześć najlepszych wyników z siedmiu rund. W każdej z nich do zdobycia będzie 35 punków. Na tę pulę składa się 30 „oczek” za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zawodów, a także 5 punktów za najlepszy czas na Power Stage, czyli finałowym odcinku specjalnym rajdu.
Kalendarz RSMP 2023:
21-23 kwietnia: Rajd Świdnicki (asfalt)
19-21 maja: ORLEN 79. Rajd Polski (szuter) – runda FIA ERC
1-3 czerwca: 42. Rajd Podlaski (szuter)
6-8 lipca: Valvoline Rajd Małopolski (asfalt)
10-12 sierpnia: 32. Rajd Rzeszowski (asfalt) – runda FIA ERT
8-10 września: Rajd Śląska (asfalt) – runda FIA ERT
29 września-1 października: 68. Rajd Wisły (asfalt)
RSMP – informacje o cyklu
Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski to najwyższa klasa rozgrywek rajdowych w Polsce. Ich uczestnicy rywalizują o tytuły mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej, a także w poszczególnych klasach. Organizatorem cyklu jest Polski Związek Motorowy.
Kalendarz mistrzostw składa się z kilku rund (rajdów) organizowanych przez miejscowe automobilkluby. Na sezon 2023 zaplanowano siedem rajdów. Pięć rund to rajdy asfaltowe, a dwa to zawody rozgrywane na szutrowych odcinkach specjalnych.
Kalendarz RSMP 2023:
1. runda: 51. Rajd Świdnicki
Data: 21-23 kwietnia
Baza: Świdnica
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Automobilklub Sudecki
2. runda: ORLEN 79. Rajd Polski (runda FIA ERC)
Data: 19-21 maja
Baza: Mikołajki
Nawierzchnia: szuter
Organizator: ZG PZM
3. runda: 42. Rajd Podlaski
Data: 1-3 czerwca
Baza: Białystok
Nawierzchnia: szuter
Organizator: Automobilklub Podlaski
4. runda: Valvoline Rajd Małopolski
Data: 6-8 lipca
Baza: Maków Podhalański
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Automobilklub Śląski
5. runda: 32. Rajd Rzeszowski (runda FIA ERT)
Data: 10-12 sierpnia
Baza: Rzeszów
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Automobilklub Rzeszowski
6. runda: Rajd Śląska (runda FIA ERT)
Data: 8-10 września
Baza: Chorzów
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Fundacja Automobilistów
7. runda: 68. Rajd Wisły
Data: 29 września – 1 października
Baza: Wisła
Nawierzchnia: asfalt
Organizator: Automobilklub Śląski
Rundy RSMP mają około 110 do 150 km odcinków specjalnych. Wyjątkiem jest Rajd Polski, będący jedocześnie rundą mistrzostw Europy. Łączna długość prób sportowych w tych zawodach to blisko 200 km.
Ten dystans najczęściej podzielony jest na 8-14 oesów. Pierwsza piętnastka załóg każdej rundy zdobywa punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw. Oprócz tego zawodnicy punktują także w poszczególnych klasach. Finałowy odcinek specjalny rajdu to tzw. Power Stage, czyli oes, na którym trzy najszybsze załogi zdobywają dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw. Mistrzami Polski zostaje załoga, która w trakcie sezonu wywalczyła najwięcej punktów. Do końcowej klasyfikacji liczy się sześć najlepszych wyników.
Informacja prasowa