Strona główna > Siatkówka > Wiadomości siatkówka
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle ze złotem Ligi Mistrzów2021-05-01 23:41:00

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała w hali AGSM Forum w Weronie drużynę Trentino Itas, zdobywając tytuł klubowego mistrza Europy siatkarzy!

Początek wielkiego finału upłynął pod znakiem zepsutych zagrywek obu stron, a lepszy start odnotowała drużyna z Włoch, szybko wypracowując trzypunktowe prowadzenie. ZAKSA pokazała jednak siłę spokoju i konsekwentnie realizowała założenia taktyczne, punktowym blokiem Davida Smitha zmniejszając przewagę Trentino do jednego punktu (8:9), a mocna zagrywka Łukasza Kaczmarka i podwójny blok z Kamilem Semeniukiem dały wyrównanie 10:10. Tu zaczęło się budowanie przewagi przez polski zespół. W punktach prowadził Semeniuk, ze świetnej strony w konfrontacji z blokiem Trentino pokazywał się Aleksander Śliwka i nawet kontrowersyjne decyzje sędziowskie nie były w stanie wybić ZAKSY z właściwego rytmu. Seta na 25:22 zakończył Łukasz Kaczmarek.

Podobny w charakterze był set numer dwa – mimo początkowego prowadzenia drużyny z Trydentu kędzierzynianie szybko zyskali pełną kontrolę nad grą. W kluczowym momencie rewelacyjna seria ZAKSY z dwoma asami Semeniuka i trzema punktami Śliwki ustawiła zespół poza zasięgiem rywali (17:13), a końcowy wynik był taki sam jak w poprzedniej partii.

Prowadzeniem Trentino Itas z Lucarellim na zagrywce ponownie zaczęła się gra w secie trzecim, a zawodnicy trenera Grbicia wkrótce odrobili stratę. Jednak tym razem polscy siatkarze przeżywali trudniejsze chwile, a dalsza część seta należała już do Włochów.

Czwarty set był walką godną finału Ligi Mistrzów. Po wyrównaniu wyniku do 19 przez kędzierzynian (po błędzie Alessandra Michieletto) żaden z zespołów nie mógł uzyskać wyraźnej przewagi nad przeciwnikiem. Bardzo ważny punkt dla polskiej drużyny (23:23) zdobył Olek Śliwka, a pierwszą piłkę meczową wywalczył z trudnej piłki obijając blok Łukasz Kaczmarek, jednak tu gra się nie skończyła. Walka na przewagi trwała do czwartej piłki meczowej – 27:26 po kiwce Śliwki. Na zagrywce pojawił się Kaczmarek i efektownie, bo asem serwisowym, zapewnił historyczną wygraną ZAKSIE.

MVP spotkania został Aleksander Śliwka (18 punktów).

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Trentino Itas 3:1 (25:22, 25:22, 20:25, 28:26)

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Benjamin Toniutti, Łukasz Kaczmarek, Aleksander Śliwka, Kamil Semeniuk, David Smith, ZAKSA: Benjamin Toniutti, Łukasz Kaczmarek, Aleksander Śliwka, Kamil Semeniuk, David Smith, Jakub Kochanowski, Paweł Zatorski (L) oraz Bartłomiej Kluth. Trener - Nikola Grbić.

Trentino Itas: Ricardo Lucarelli De Souza, Srećko Lisinac, Simone Giannelli, Dick Kooy, Marko Podraščanin, Nimir Abdel-Aziz, Salvatore Rossini (L) oraz Alessandro Michieletto, Andrea Argenta, Lorenzo Sperotto, Luis Sosa Sierra, Carlo De Angelis. Trener - Angelo Lorenzetti.

W Weronie, w rywalizacji kobiet, Carraro Imoco Conegliano pokonała VakifBank Stambuł 3:2.

22-letnia przyjmująca Paola Egonu zdobyła w wielkim finale 41 punktów (39/71 = 55% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy + 1 punktowy blok) i otrzymała nagrodę MVP. Nagrodę MVP Ligi Mistrzyń otrzymała również w 2019 roku. Wówczas triumfowała z drużyną Igor Gorgonzola Novara.

W zwycięskim zespole występowała rozgrywająca Joanna Wołosz.