Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Inne > Wiadomości inne
Nagrody Fair Play 2018: Jakub Błaszczykowski wśród wyróżnionych2019-05-10 20:09:00

Dziś w Centrum Olimpijskim PKOl ogłoszono laureatów 52. Nagrody Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego.


Główne Trofeum Fair Play przyznano członkom narodowej zimowej wyprawy na himalajski szczyt K-2. Rezygnując ostatecznie ze zdobycia tego szczytu – okazali pomoc Francuzce Elizabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi, którzy znaleźli się w opresji po zdobyciu Nanga Parbat.


Wśród wyróżnionych znalazł się także m.in. Jakub Błaszczykowski, wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej (rozegrał w kadrze narodowej ponad 100 spotkań), były kapitan drużyny. Zawsze był wzorem sportowego zachowania na boisku i poza nim.

Seniorską przygodę z futbolem rozpoczął w KS Częstochowa, ale potem trafił do krakowskiej Wisły. Kiedy w roku 2007 rozstawał się z tym klubem, rozpoczynając trwającą 12 lat grę w renomowanych klubach niemieckich (Borussia Dortmund i VfL Wolfsburg) i włoskiej Fiorentinie, zapowiedział, że właśnie w Wiśle chciałby kiedyś zakończyć karierę. Słowa dotrzymał, bowiem wrócił do Krakowa i podpisał umowę ze znajdującym się w organizacyjnych i finansowych kłopotach klubem. Udzielił mu pożyczki, a sam postanowił, że jego miesięczne wynagrodzenie wyniesie 500 złotych, które zdecydował się przeznaczać na zakup biletów na mecze Wisły dla podopiecznych domu dziecka.

Od lat angażuje się w rozmaite akcje charytatywne, spośród których na szczególną uwagę zasługuje powołana przez niego fundacja „Ludzki gest”, gromadząca środki na pomoc w nauce i sporcie szczególnie uzdolnionej młodzieży. 

Laureaci Nagrody Fair Play PKOl za 2018 rok

KATEGORIA I – Trofeum Fair Play 2018 za „czyn czystej gry”

Zespół narodowej zimowej wyprawy na K2 (ALPINIZM)

Zespół w składzie: Krzysztof Wielicki (kierownik), Janusz Gołąb (kierownik sportowy), Maciej Bedrejczuk, Adam Bielecki, Jarosław Botor, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Piotr Snopczyński, Piotr Tomala, Dariusz Załuski, Denis Urubko


KATEGORIA I – Dyplom okolicznościowy za „czyn czystej gry”

Marcin Kamiński (ŻEGLARSTWO)


KATEGORIA II – Wyróżnienia Fair Play za „całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu”

Henryk Rozmiarek (PIŁKA RĘCZNA)

Andrzej Zabawa (HOKEJ NA LODZIE)

Wojciech Zabłocki (SZERMIERKA)


KATEGORIA III – Wyróżnienia Fair Play im. prof. Zofii Żukowskiej za „promocję wartości Fair Play”

Jarosław Andziak (KAJAKARSTWO)

Witold Bańka (LEKKOATLETYKA)

Jakub Błaszczykowski (PIŁKA NOŻNA)


KATEGORIA IV – Wyróżnienie Fair Play Dziennikarzy Sportowych

Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor, Piotr Tomala (ALPINIZM)


HONOROWA STATUETKA FAIR PLAY

Włodzimierz Szaranowicz (TVP SPORT)


WYRÓŻNIENIE PKOl

Tomasz Gollob (ŻUŻEL)


Z Małopolską związani są lub byli Adam Bielecki, Andrzej Zabawa (występował m.in. w barwach KTH w rodzinnej Krynicy i w Unii Oświęcim), Wojciech Zabłocki (reprezentował barwy Budowlanych Kraków i Krakowskiego Klubu Szermierczego, ukończył Wydział Architektury AGH), Jakub Błaszczykowski (były i aktualny piłkarz Wisły Kraków) i... Tomasz Gollob (b. zawodnik Unii Tarnów).


www.olimpijski.pl/baś, ST

więcej wiadomości >>>

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty