Strona główna > IO > Vancouver 2010 > Łyżwiarstwo szybkie
Dziś są moje urodziny2010-02-16 05:15:00 RK

Koreańczyk Mo Tae-Bum zrobił sobie najwspanialszy prezent urodzinowy w życiu. Dziś skończył 21 lat i zdobył nieoczekiwanie złoty medal olimpijski w sprinterskim wyścigu na 500 m.

Dla Korei Południowej był to pierwszy złoty medal olimpijski w łyżwiarstwie szybkim, dotychczas Koreańczycy 18 razy sięgali po złoto, ale w short tracku.

Po pierwszym z dwóch wyścigów łyżwiarz, którego największym sukcesem było jak dotąd mistrzostwo świata juniorów, zajmował drugie miejsce. W drugim jeszcze się poprawił, ale nie na tyle, by myśleć o wyprzedzeniu lidera na półmetku sprintu - Fina Miki Poutali. Fin jechał po złoto, ale na wirażu potknął się, stracił rytm i w efekcie spadł na 5. miejsce...

Z szóstego miejsca zaatakował Japończyk Keiichiro Nagashima i wywalczył srebro! Dopiero czwarty był aktualny mistrz świata - Koreańczyk Lee Kang-Seok, a rekordzista świata, Kanadyjczyk Jeremy Wotherspoon zajął 9. lokatę. Amerykański as Shani Davis wycofał się zająwszy 18. miejsce w pierwszym wyścigu.

Z trójki Polaków Maciej Ustynowicz pojechał przyzwoicie, ale 22. lokata to było maksimum jego możliwości. Konrad Niedźwiedzki w rozgrzewce przed występami na średnich dystansach wypadł nieźle. Nieudany występ miał natomiast Maciej Biega, który w drugim wyścigu potknął się i zajął ostatnie miejsce.