Strona główna > Żużel > Wiadomości żużel
Polscy żużlowcy mistrzami świata2023-07-29 23:28:00

Żużlowa reprezentacja Polski została we Wrocławiu drużynowym mistrzem świata, wyprzedzając w finale Wielką Brytanię, Danię i Australię.

Drużynowa rywalizacja powróciła do kalendarza po 6 latach i od tej pory będzie się odbywała co 3 lata. Poprzedni Puchar Świata, w Lesznie w 2017 roku, wygrali Polacy, to był nasz 8 tytuł. W sobotę we Wrocławiu zwyciężyli po raz 9. w historii. Poza tym w DPŚ, który został zainaugurowany w 2001 roku, Dania ma 4 tytuły, Szwecja 3, a Australia 2.

Po raz pierwszy PŚ odbył się w jednym miejscu, we Wrocławiu. Od wtorku do soboty najpierw zostały rozegrane półfinały, potem baraż i finał. Polacy, jako gospodarz, zostali zakwalifikowani od razu do finału.

W wielkim finale początkowo prowadzili Brytyjczycy, Polacy ich gonili, a Australijczycy i Duńczycy mieli kilka punktów straty. Później wszystko się wyrównało, ale nadal na czele naprzemiennie byli Brytyjczycy i Polacy. Przed ostatnim, 20. wyścigiem, biało-czerwoni mieli punkt przewagi nad W. Brytanią i 2 nad Danią. Janowski słabo wystartował i zajmował dopiero 4. miejsce, przed nim byli Australijczyk Fricke, Brytyjczyk Lambert i Duńczyk Thomsen. Taka kolejność oznaczała tytuł dla Brytyjczyków. Na ostatnim okrążeniu Janowski fantastyczną szarżą przesunął się na 2. pozycję, co dało biało-czerwonym mistrzostwo świata!