Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Mistrzostwa Świata > Wiadomości MŚ 2010
Diego Forlán ze Złotą Piłką2010-07-12 07:29:00

Urugwajczyk Diego Forlán został wybrany najlepszym piłkarzem mundialu w RPA, otrzymując Złotą Piłkę. Złota Rękawica, nagroda dla najlepszego bramkarza turnieju, przypadła zaś mistrzowi świata, Hiszpanowi Ikerowi Casillasowi.


Forlán (na co dzień snajper Atletico Madryt), w wyścigu o Złotą Piłkę wyprzedził Holendra Wesleya Sneijdera i Hiszpana Davida Villę.


W klasyfikacji najlepszych strzelców mundialu aż czterech piłkarzy uzyskało identyczną liczbę bramek: Wesley Sneijder, David Villa, Diego Forlán i Thomas Muller, jednak Złoty But ostatecznie trafił w ręce Niemca, gdyż w takich sytuacjach pod uwagę brana jest liczba asyst. Mueller podczas turnieju trzykrotnie otwierał drogę do bramki rywali swoim kolegom, pozostała trójka mundial zakończyła z dorobkiem jednej asysty.

Niemiec oprócz tego zgarnął wyróżnienie dla najlepszego piłkarza młodego pokolenia, za jego plecami znaleźli się reprezentant Ghany Andre Ayew i Meksykanin Giovani dos Santos.

Nagrodzony został również bramkarz mistrzów świata, Iker Casillas. Golkiper na co dzień broniący barw Realu Madryt otrzymał Złotą Rękawicę dla najlepszego bramkarza mundialu. "La Furia Roja" poza tytułem mistrzowskim zdobyła także inny, mniej prestiżowy, zostając zespołem najrzadziej przekraczającym przepisy i otrzymując od FIFA Nagrodę Fair Play.

Forlan: Bardziej pasowałby mi Złoty But...

Napastnik reprezentacji Urugwaju, Diego Forlan, który zdobył Złotą Piłkę podczas tegorocznych mistrzostw świata przyznał, że bez pomocy kolegów z drużyny na pewno nie strzeliłby tylu goli i dlatego zadedykował całemu zespołowi swoje wyróżnienie.

- Nigdy nie sądziłem, że mogę zdobyć Złotą Piłkę. To wspaniałe i nieoczekiwane wyróżnienie - zaznaczył Forlan. - Jednak nie należy się ona tylko mnie, ale całej drużynie. To kolejna nagroda dla całej urugwajskiej piłki nożnej - dodał.

Snajpera Atletico Madryt nie opuszczało poczucie humoru: - Jako że jestem napastnikiem to bardziej pasowałby do mnie Złoty But - żartował piłkarz, ale jednocześnie zaznaczył, że nadal ciężko mu jest przełknąć porażkę z Niemcami. - Nie otrząsnąłem się jeszcze z tego stanu i wciąż uważam, że mogliśmy wygrać tamto spotkanie - zakończył.

Najlepsi strzelcy dotychczasowych mistrzostw:

1930     Guillermo Stabile (Argentyna)  - 8 goli
1934     Oldřich Nejedlý (Czechy)  - 5
1938     Leonidas (Brazylia) - 8
1950     Ademir (Brazylia) - 9
1954     Sándor Kocsis (Węgry) - 11
1958     Just Fontaine (Francja) - 13
1962     Garrincha, Vava (obaj Brazylia), Dražen Jerkovič (Jugosławia), Leonel Sanchez (Chile), Walentin Iwanow (ZSRR), Florián Albert (Węgry)  - 4
1966     Eusébio (Portugalia) - 9
1970     Gerd Müller (RFN)  - 10
1974     Grzegorz Lato (Polska)  - 7
1978     Mario Kempes (Argentyna) - 6
1982     Paolo Rossi (Włochy) - 6
1986     Gary Lineker (Anglia) - 6
1990     Toto Schillachi (Włochy) - 6
1994     Oleg Salenko (Rosja), Christo Stoiczkow (Bułgaria) - 6
1998     Davor Šuker (Chorwacja) - 6
2002     Ronaldo (Brazylia) - 8
2006     Miroslav Klose (Niemcy) - 5
2010     David Villa (Hiszpania), Wesley Sneijder (Holandia), Thomas Müller (iemcy), Diego Forlán (Urugwaj) - 5.

gst/ASInfo

 

Aktualizacja 10:52


forlan.jpgwięcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty