Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Wiadomości piłka nożna
Szymon Marciniak posędziuje finał Ligi Mistrzów!2023-05-22 22:06:00

Spełnia się kolejne zawodowe marzenie Szymona Marciniaka! Polak został wyznaczony na sędziego głównego finału Ligi Mistrzów, w którym Manchester City zmierzy się 10 czerwca o godzinie 21:00 w Stambule z Interem Mediolan.


Dla 42-letniego arbitra będzie to już ósmy mecz w tej edycji Champions League. Po raz pierwszy w karierze posędziuje zaś finał LM, co jest wielkim osiągnięciem. Polak jest drugim w historii sędzią, który w jednym sezonie poprowadził zarówno finał mundialu, jak i najbardziej elitarnych rozgrywek klubowych w Europie.


Szymon Marciniak to bez wątpienia jeden z najlepszych sędziów na świecie. Polski arbiter prowadził w minionym roku finał mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Argentyną i Francją. Ostatnio natomiast wyróżnił się bardzo dobrą pracą w spotkaniu półfinałowym Ligi Mistrzów, w którym Manchester City mierzył się z Realem Madryt. Arbiter z Płocka powtórzył tym samym swój wyczyn sprzed roku, gdy stał się pierwszym Polakiem, który poprowadził tak prestiżowe spotkanie w Champions League (wówczas FC Liverpool zagrał z Villarrealem CF). Teraz Marciniak… pobije swój wyczyn! UEFA poinformowała w poniedziałek, że Polak będzie rozjemcą wielkiego finału Ligi Mistrzów, w którym Manchester City zmierzy się 10 czerwca o godzinie 21:00 w Stambule z Interem Mediolan. Co ciekawe, dla 42-letniego płocczanina będzie to ósmy mecz w tej edycji Champions League! Cieszy się ogromnym zaufaniem i uznaniem władz UEFA.


Mecze Szymona Marciniaka w tym sezonie Ligi Mistrzów:

Faza grupowa: Atletico Madryt – FC Porto (2:1)

Faza grupowa: FC Barcelona – Inter Mediolan (3:3)

Faza grupowa: Dinamo Zagrzeb – AC Milan (0:4)

Faza grupowa: Olympique Marsylia – Tottenham Hotspur (1:2)

1/8 finału: FC Porto – Inter Mediolan (0:0)

1/4 finału: SSC Napoli – AC Milan (1:1)

1/2 finału: Manchester City – Real Madryt (4:0)


– Jestem dumny z tego, że mogliśmy poprowadzić finałowy mecz Argentyny z Francją, dla nas to było nasze mistrzostwo świata. Po prostu spełnienie marzeń! Ciężko mi nawet opisać słowami, jak ogromne emocje nam towarzyszyły. Na pewno zostaną w pamięci na długo. Czy to największe sędziowskie osiągnięcie? Spokojnie, jest jeszcze kilka ogromnych wyzwań, choćby finał Ligi Mistrzów. Warto cały czas ciężko pracować i mieć marzenia – mówił Szymon Marciniak w wywiadzie dla Łączy Nas Piłka tuż po powrocie z mundialu.


Arbiter z Płocka ponownie dopiął swego i w czerwcu posędziuje w Stambule. Mecz Manchester City – Inter Mediolan będzie 43. spotkaniem Marciniaka w Lidze Mistrzów. Jest niekwestionowanym liderem wśród Polaków, jeśli chodzi o liczbę zawodów w tych rozgrywkach (drugi w klasyfikacji Ryszard Wójcik ma na koncie 16 meczów).


Podczas finału Champions League 2023 Marciniakowi na liniach będą pomagać Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz. Sędzią technicznym będzie Istvan Kovacs. Natomiast w wozie VAR także zasiądą Polacy: Tomasz Kwiatkowski i Bartosz Frankowski.


pzpn.pl

więcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty