Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Wiadomości piłka nożna
Piotr Nowak trenerem Jagiellonii2021-12-31 19:11:00

Piotr Nowak został nowym trenerem Jagiellonii Białystok. 57-letni szkoleniowiec podpisał z Żółto-Czerwonymi umowę obowiązującą do 30 czerwca 2023 roku.


Piotr Nowak urodził się 5 lipca 1967 roku w Pabianicach. Jest wychowankiem klubu z rodzinnego miasta, Włókniarza. Jako zawodowy piłkarz występował na pozycji pomocnika. Poza wspomnianym zespołem podczas kariery zawodniczej był związany z wieloma drużynami, zarówno polskimi, jak i zagranicznymi. Bronił barw m.in. GKS-u Bełchatów, Zawiszy Bydgoszcz, tureckiego Bakirkoysporu, szwajcarskiego Young Boys Berno oraz niemieckich Dynamo Drezno i TSV 1860 Monachium. Karierę zawodniczą kończył w amerykańskim Chicago Fire, z którym zdobył US Open Cup oraz mistrzostwo ligi MLS.


Nowak w trakcie kariery zawodniczej był również reprezentantem Polski, w barwach której rozegrał 19 spotkań, w których zdobył trzy bramki. Przez pewien czas pełnił rolę kapitana narodowej kadry. W 1996 roku otrzymał nagrodę Piłkarza Roku w Plebiscycie "Piłki Nożnej".


Swoją karierę trenerską rozpoczął za oceanem. Pierwszym prowadzonym przez niego klubem było DC United, które objął na początku 2004 roku. W pierwszym sezonie swojej pracy w ekipie ze stolicy USA (2003/2004) jego podopieczni zdobyli tytuł najlepszej drużyny klubowej w kraju, wygrywając rozgrywki MLS. Przygodę z Czarno-Czerwonymi Nowak zakończył w grudniu 2006 roku, po drodze sięgając jeszcze po Supporters Shield podczas kampanii 2005/2006.


Kolejnymi miejscami pracy Piotra Nowaka były seniorska reprezentacja USA, gdzie pełnił rolę asystenta Boba Bradley’a, oraz kadra Stanów Zjednoczonych U-23. W 2009 roku wrócił do pracy w klubie, obejmując pierwszą drużyną Philadelphia Union, którą prowadził do 2012 roku. W latach 2014-2016 Nowak pracował w roli dyrektora technicznego w reprezentacji Antigua i Barbados.


W styczniu 2016 roku Piotr Nowak po raz pierwszy podjął się pracy w polskim klubie, podpisując umowę z Lechią Gdańsk. Poprowadził gdańszczan w 66 oficjalnych meczach. Pod jego wodzą zespół z Pomorza zakończył zmagania ligowe na 5. (2015/2016) i 4. (2016/2017) miejscu w tabeli. Pracę w roli trenera Lechistów zakończył we wrześniu 2017 roku, ale pozostał w klubie przez kolejne kilka miesięcy, pracując w roli dyrektora sportowego.


Od momentu definitywnego rozstania z Lechią trener Nowak pracował w strukturach organizacyjnych FIFA, gdzie zajmował się projektami doradczymi i edukacyjnymi reprezentacji oraz programów grassroots i piłki nożnej kobiet, był również ekspertem telewizyjnym.


***


23 grudnia Ireneusz Mamrot przestał pełnić funkcję trenera pierwszego zespołu Jagiellonii Białystok.


Druga kadencja pochodzącego z Trzebnicy szkoleniowca zakończyła się po 20 oficjalnych meczach w roli szefa sztabu szkoleniowego Żółto-Czerwonych. Sumując obie kadencje, zespół białostocki pod wodzą Ireneusza Mamrota rozegrał w sumie 128 oficjalnych spotkań (57-29-42).


jagiellonia.pl

więcej wiadomości >>>

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty