Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Wiadomości piłka nożna
Komunikat PZPN w sprawie wypowiedzi Grzegorza Szeligi2021-11-26 19:40:00

Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że w odniesieniu do wypowiedzi byłego piłkarza Wisły Kraków Grzegorza Szeligi z 22 listopada 2021 roku w TVP Sport, dotyczącej wydarzeń związanych z meczem Wisła Kraków – Legia Warszawa z 20 czerwca 1993, stanowisko zajęli Rzecznik Dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski oraz Rzecznik Etyki PZPN Jerzy Kostorz.


Grzegorz Szeliga, reprezentujący w latach 1993-1995 barwy Wisły Kraków, przyznał w mediach, że w spotkaniu ostatniej kolejki sezonu 1992/1993 przyjął propozycję korupcyjną. Legia Warszawa zwyciężyła wówczas w wyjazdowym meczu Wisłę 6:0 i wywalczyła mistrzostwo Polski. 10 lipca 1993 roku PZPN, w związku z podejrzeniami o korupcję, zdecydował o anulowaniu wyników spotkań Wisła – Legia oraz Olimpia Poznań – ŁKS Łódź (1:7) i odebraniu klubowi z Warszawy tytuł mistrzowskiego.


– Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że wniosek zawodnika o poddanie się karze nie może być procedowany z uwagi na przedawnienie. Sprawa ma już 28 lat. Ponadto ustawa o korupcji w sporcie weszła w życie dopiero w 2003 roku i wydarzenia, które miały miejsce wcześniej, według polskiego prawa, nie mogą być penalizowane. Wszystkie związkowe procedury dyscyplinarne w tej sprawie zostały już zakończone i nie zmienia tego fakt przyznania się przez zawodnika do przewinienia dyscyplinarnego, co bezwzględnie należy docenić – powiedział Adam Gilarski, Rzecznik Dyscyplinarny PZPN


– Jeśli chodzi o etyczną ocenę tego wydarzenia, nawet jeżeli miało to miejsce wiele lat temu i nie groziły za nie konsekwencje prawne, to zawsze taki czyn jest naganny. Myślę, że to przestroga i nauczka dla tych, którzy dopuszczają się tego rodzaju działań. Z etycznego punktu widzenia trudno tutaj mówić o karze. Jednak sam fakt przyznania się i reakcja niektórych ludzi, wydają się być wystarczającą karą. Przykład pana Grzegorza Szeligi pokazuje, że mimo upływu lat, tego typu negatywne działania mogą odezwać się na nowo w człowieku w różnych okolicznościach życia. Jeszcze raz pragnę podkreślić, iż sam czyn korupcji jest naganny i nie należy tak postępować! – dodał Jerzy Kostorz, Rzecznik Etyki PZPN.


pzpn.pl

więcej wiadomości >>>

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty