Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Sportowa Małopolska
Wieczysta II Kraków wygrała X Memoriał Stanisława Syrdy2024-01-14 16:34:00

Wieczysta II Kraków wygrała X Memoriał Stanisława Syrdy. W finale piłkarskiego turnieju w hali Bronowianki lider małopolskiej V ligi zachodniej 1-0 pokonał A-klasowy Nadwiślan Kraków. Gola na wagę triumfu w całej rywalizacji zdobył Daniel Suchan, wybrany najlepszym zawodnikiem memoriału.  Na trzecim miejscu zakończył rywalizację zespół Brothermu Kraków, a na czwartym JKS Zelków, drugi obok Nadwiślanu A-klasowiec, który błysnął w grupowych eliminacjach nie ponosząc w nich porażki. Nagrody najlepszym drużynom i piłkarzom wręczali prezesi Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszard Kołtun i Bronowianki – Kazimierz Skrzypek wraz z córkami patrona.


1. GALERIA ZDJĘĆ Z MEMORIAŁU STANISŁAWA SYRDY  - fot. Alicja Śliwa

2. GALERIA ZDJĘĆ Z MEMORIAŁU STANISŁAWA SYRDY - fot. Alicja Śliwa


Wieczysta po raz pierwszy, trener Łukasz Kubik po raz drugi

Wieczysta II po raz pierwszy wygrała w Bronowicach, ale dla prowadzącego drużynę trenera Łukasza Kubika to już drugi triumf w memoriałowym turnieju. Podczas VII Memoriału do zwycięstwa poprowadził  Bronowiankę. Tym razem, ze swoją pełną znanych nazwisk ekipą (m.in. Piotr Madejski, Marcin Makuch, Krzysztof Kalemba, Kamil Banachowicz, Daniel Suchan, Adrian Frańczak) postawił sobie za cel zwycięstwo, ale wcale nie było o nie łatwo. Szyld Wieczystej szczególnie mobilizuje rywali do większej walki i tak było także tym razem - z eliminacji ekipa V-ligowca weszła do czołowej czwórki z 2. miejsca (zaliczając porażkę z Bronowianką i remis z Nadwiślanem). W półfinale z Zelkowem zwycięsko wyszła z wymiany ciosów (4-3), by potem w zaciętym finale jednym golem pokonać Nadwiślan.


 – Cieszymy się z wygranej, bo – choć turniej towarzyski – to ważny dla nas. Chcieliśmy dobrze zacząć ten rok. Mamy nadzieję, że zwycięstwo w Memoriale to dobry prognostyk przed czekającymi nas wiosną wyzwaniami. Jesteśmy liderem grupy zachodniej V ligi i w tej roli chcemy zakończyć sezon – mówi trener Wieczystej II Łukasz Kubik. – Wygrana w Memoriale Stanisława Syrdy była też ważna dla mnie osobiście ze względu na bliskie mi postacie – Patrona i jego żony pani Zosi, z którymi miałem zaszczyt współpracować podczas gry i pracy trenerskiej w Bronowiance. Zwycięstwem najlepiej było uczcić ich pamięć, mój zespół stanął na wysokości zadania. Regularne treningi wznawiamy w najbliższy wtorek. Mamy w planach obóz przygotowawczy w Zakopanem w dn. 2-4 lutego i mecz sparingowy z KS Zakopane. Zagramy też sparingi z Lubaniem Maniowy, Płomieniem Przeginia, Tarnovią, Limanovią, Kalwarianką, Prądniczanką i Wisłą Jeziorzany. Liczę, że dobrze przepracujemy okres przygotowawczy, unikniemy kontuzji i wiosną powalczymy o najwyższe cele.Finał Wieczysta II - Nadwiślan to było drugie starcie tych drużyn w sobotę. Wcześniej w meczu grupowym padł remis 2-2 i to prowadzony przez Pawła Woźniaka Nadwiślan niespodziewanie (acz zasłużenie, bo bez porażki) awansował z grupy A do półfinału z 1. miejsca. W nim w rzutach karnych wygrał z Brothermem Kraków (w regulaminowych 12 minutach był remis 1-1). Tak wysokie miejsce A-klasowiec spod Wawelu zawdzięcza m.in. świetnej postawie w bramce Jana Zachariasza, wybranego najlepszym bramkarzem memoriału.  

W meczu o 3. miejsce Brotherm 2-0 pokonał JKS Zelków, w którego barwach grał najlepszy strzelec turnieju Piotr Marek (7 trafień). Zelków okazał się rewelacją grupy B, w której rozprawił się z m.in. V-ligową Jutrzenką i ubiegłorocznym triumfatorem Memoriału Andalaro Krzeszowice. W półfinale strzelił Wieczystej 3 gole, ale to nie wystarczyło do wygranej.

Gospodarze Memoriału – ekipa Bronowianki – po dobrym początku rywalizacji (remis i zwycięstwo) ostatecznie w grupie zajęła 4. miejsce i 8. ogółem. Drużynę prowadził trener Wiktor Sydorenko, który przed laty ze Stanisławem Syrdą u boku (w roli kierownika drużyny), pracował w Bronowiance.

Sentymentalne powroty

X Memoriał Stanisława Syrdy był wyjątkowy nie tylko z powodu jubileuszowego charakteru. Licznie jak nigdy dotąd przybyli na niego piłkarze i trenerzy, którzy na swojej drodze spotkali Patrona turnieju (byli w zespołach Niegoszowianki, Andalaro, Wieczystej II, Boruty Chełm, Brothermu). Do Memoriału - pod szyldem Metiplastu Więckowice - zgłosiła się m.in. drużyna zmontowana przez byłego bramkarza Bronowianki Michała Wiechetę, a w całości złożona z dawnych zawodników bronowickiego klubu. Wśród nich był m.in. Grzegorz Augustyn, jeden z pomysłodawców memoriałowego upamiętniania Stanisława Syrdy i jeden z jego pierwszych organizatorów. Metiplast (m.in. Paweł Frankowski, Marek Gilski, Filip Piwowarski, Waldemar Walczak,Daniel Osowski, Grzegorz Jakubiszyn) zagrał w specjalnie przygotowanych na memoriał koszulkach.

Piłkarska historia przekazywana kolejnym pokoleniom

Przypominając sylwetkę Stanisława Syrdy prezes Bronowianki Kazimierz Skrzypek mówił podczas otwarcia turnieju: - Historia Stanisława Syrdy to historia 50-letniej wiernej służby naszemu klubowi w różnych rolach - zawodnika, trenera, działacza społecznego. Bez względu na role, które przyszło mu pełnić, był przede wszystkim gospodarzem Bronowianki, gospodarzem z powołania. Zawsze dbał o klub jak o własny dom. U jego boku przez lata stała jego żona - pani Zosia, niezapomniana gospodyni Bronowianki. Odeszła we wrześniu 2020 roku po heroicznej walce z chorobą. Memoriał Stanisława Syrdy będzie zawsze także Jej memoriałem. Pamiętamy ich i chcemy upamiętniać na sposób, który połączył ich z Bronowianką – po piłkarsku.

W oficjalnym otwarciu i zakończeniu Memoriału wziął udział Ryszard Kołtun, prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. - Małe kluby są solą piłki, mamy ich w regionie kilkaset, dla nich przede wszystkim działamy w Małopolskim Związku Piłki Nożnej. Wiemy jak ważną rolę odgrywają w nich takie postaci jak patron memoriału Stanisław Syrda. Małe kluby zawdzięczają swoje istnienie i wieloletnie owocne działanie takim właśnie  cichym bohaterom jak pan Stanisław, cichy bohater Bronowianki – mówił prezes MZPN. -  Wspólnie z małżonką, panią Zofią, oddawali się pracy dla klubu i piłki przez kilkadziesiąt lat. Zarazili miłością do futbolu kolejne pokolenia w swojej rodzinie i w swoim klubie. Gratuluję Bronowiance memoriałowej inicjatywy, cieszę się, że odbyła się już po raz 10., a my mogliśmy ją - jako MZPN - po raz pierwszy formalnie wesprzeć poprzez nasz program „Piłkarskich grantów MZPN”  – podkreślił prezes Kołtun.

Szczególnym momentem jubileuszowego memoriału było jego otwarcie przez najmłodszego piłkarza w rodzinie Syrdów. 10-letni Adrian Calik jest piłkarzem Akademii Mistrzów Cracovii i w pasiastej koszulce – po raz pierwszy w historii memoriału - oddał symboliczny pierwszy (dodajmy, że celny) strzał na bramkę podczas otwarcia X turnieju poświęconego pamięci jego wujka.

W dniu Memoriału delegacja Bronowianki - prezes Kazimierz Skrzypek i dyrektor Andrzej Szymik - zapaliła znicze na grobie Stanisława i Zofii Syrdów na cmentarzu na Pasterniku.

Darczyńcy i patroni

Patronat honorowy nad Memoriałem sprawował Ryszard Kołtun, prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. Turniej, obok pięciu innych wydarzeń piłkarskich w Małopolsce, otrzymał  wsparcie z programu „Piłkarskie granty” MZPN” (edycja na pierwszy kwartał 2024 r.).  Fundatorami nagród byli m.in. KS Bronowianka, Małopolski Związek Piłki Nożnej, „MG Sport Select”, PHU Akropol, rodzina Patrona Memoriału wraz z przyjaciółmi, Akademia Młodego Sportowca Magic Sports. Patronat medialny sprawowało Sportowetempo.pl.

Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwał Andrzej Szymik, dyrektor Bronowianki wraz zespołem młodych współpracowników – Michałem Syrdą i Janem Wieczorkiem. Zawody prowadzili sędziowie: Piotr Koźmiński, Piotr Kozioł, Tomasz Żelazny i Bartłomiej Gorzkowski.
 
Wieczysta to nowa ekipa na liście zwycięzców Memoriału. Wcześniej turniej wygrywali: czterokrotnie Jutrzenka Giebułtów, KS Armatura Kraków, Kaszowianka, Bronowianka Kraków, Sparta Kazimierza Wielka i Andalaro Krzeszowice.

Wyniki grupy A

Wieczysta II Kraków - Metiplast Więckowice 3-1
Bronowianka Kraków - Niegoszowianka 0-0
Piast Wołowice - Nadwiślan Kraków 0-1
Wieczysta II Kraków - Bronowianka Kraków 0-2
Piast Wołowice - Metiplast Więckowice 2-1
Nadwiślan Kraków - Niegoszowianka 2-0
Wieczysta II Kraków - Piast Wołowice 2-1
Nadwiślan Kraków - Bronowianka Kraków 1-0
Niegoszowianka - Metiplast Więckowice 0-3
Wieczysta II Kraków – Nadwiślan Kraków 2-2
Niegoszowianka - Piast Wołowice 1-1
Metiplast Więckowice  - Bronowianka Kraków 0-0
Wieczysta II Kraków - Niegoszowianka 3-0
Metiplast Więckowice – Nadwiślan Kraków 0-1
Bronowianka Kraków - Piast Wołowice 1-4

1.  Nadwiślan Kraków 5    13    7-2
2.  Wieczysta II           5    10   10-6
3.  Piast Wołowice      5      7    8-6
4.  Bronowianka          5      5    3-5
5.  Metiplast                 5      4     5-6
6.  Niegoszowianka     5      2     1-9  

Wyniki grupy B

Jutrzenka Giebułtów - JKS Zelków 0-1
Andalaro Krzeszowice - Fairant Kraków 3-1
Brotherm Kraków - Boruta Chełm 3-0
Jutrzenka Giebułtów - Andalaro Krzeszowice 1-0
Brotherm Kraków - JKS Zelków 0-0
Boruta Chełm - Fairant Kraków 4-1
Jutrzenka Giebułtów – Brotherm Kraków 0-3
Boruta Chełm – Andalaro Krzeszowice 2-0
Fairant Kraków - JKS Zelków 1-7
Jutrzenka Giebułtów – Boruta Chełm 1-2
Fairant Kraków – Brotherm Kraków 0-3
JKS Zelków – Andalaro Krzeszowice 3-1
Jutrzenka Giebułtów  - Fairant Kraków 4-0
JKS Zelków – Boruta Chełm 1-0
Andalaro Krzeszowice – Brotherm Kraków 1-1

1.  JKS Zelków     5    13    12-2
2.  Brotherm         5    11    10-1
3.  Boruta Chełm  5     9     8-6
4.  Jutrzenka         5     6     6-6
5.  Andalaro          5     4     5-8
6.  Fairant             5     0     3-21    

Półfinały:
Nadwiślan Kraków - Brotherm Kraków 1-1, w karnych 2-1
JKS Zelków - Wieczysta II Kraków 3-4

Mecz o 3. miejsce: Brotherm - JKS Zelków 2-0
FINAŁ: Wieczysta II Kraków - Nadwiślan Kraków 1-0, bramka Daniel Suchan

Nagrody indywidualne
Najlepszy strzelec - Piotr Marek (JKS Zelków, 7 bramek)
Najlepszy bramkarz - Jan Zachariasz (Nadwiślan)
Najlepszy piłkarz Bronowianki - Szymon Wojtaszek
Najlepszy piłkarz turnieju - Daniel Suchan (Wieczysta II)

Końcowa kolejność X Memoriału Stanisława Syrdy
1. Wieczysta II Kraków
2. Nadwiślan Kraków
3. Brotherm Kraków
4. JKS Zelków
5. Boruta Chełm
6. Piast Wołowice
7. Jutrzenka Giebułtów
8. Bronowianka Kraków
9. Metiplast Więckowice
10. Andalaro Krzeszowice
11. Niegoszowianka
12. Fairant Kraków  

Składy drużyn i bramki:

WIECZYSTA II KRAKÓW (w nawiasach liczba zdobytych bramek):  Karol Dzień, Krzysztof Kalemba, Marcin Makuch (1 bramka), Damian Sosnowski, Kamil Banachowicz (5), Daniel Suchan (4), Tomasz Kawa (2), Piotr Madejski (2), Krzysztof Szewczyk (1), Adrian Frańczak. Trener - ŁUKASZ KUBIK.

NADWIŚLAN KRAKÓW: Jan Zachariasz, Łukasz Szymański (2), Michał Ścieżka (1), Sebastian Sawczuk (2), Bogdan Levko, Tomasz Karcz, Piotr Chwastek (2), Andriy Levko (1), Patryk Schneider. Trener - PAWEŁ WOŹNIAK, kierownik drużyny - Krzysztof Kowalski.

BROTHERM KRAKÓW: Marek Hamryszczak, Michał Budzyn, Mikołaj Kowalski (3), Tomasz Skałbania, Mateusz Kapusta (2), Damian Świątek (5), Łukasz Pazdalski (3), Robert Biegun, Daniel Klim. Trener - MATEUSZ KAPUSTA.

JKS ZELKÓW: Jakib Maciejaszek, Paweł Wąchol (1), Adrian Baran, Dawid Wójcik, Piotr Marek (7), Paweł Markowski (2), Sebastian Doliński (2), Krzysztof Gumula (2), Dominik Piechaczek, Mateusz Skotniczny, Igor Stawiarski. Trener - TOMASZ TUREK, kierownik drużyny - Marcin Baran.

BORUTA CHEŁM: Andreas Goszczycki, Natan Skraba (5), Michał Siatka (1), Konrad Białoński (1), Konrad Suliga, Kacper Nieckula (2), Jacob Bobro, Bartosz Cuprian. Trener - KONRAD SULIGA, kierownik - Michał Siatka.

PIAST WOŁOWICE: Jakub Kwarciak (1), Grzegorz Bułat, Adam Mika (), Rafał Przebinda, Norbert Rydzyk (1), Hubert Owca, Maciej Grzesiak (4), Kamil Zaborowski, Jakub Łojek (3). Trener - SZYMON BUDZIASZEK, kierownik drużyny - Hubert Owca.

JUTRZENKA GIEBUŁTÓW: Grzegorz Silczuk, Mateusz Majcherczyk (1), Maciej Wójcik (2), Aleksander Szatanek (1), Maciej Balawender, Michał Marek, Mateusz Pelc, Mateusz Płaza. Trener - KAMIL CZARNECKI.

BRONOWIANKA KRAKÓW: Szymon Wojtaszek, Marcin Gzyl, Łukasz Czerw, Karol Bukowski, Łukasz Syrda-Małodobry, Wiktor Latkiewicz, Maciej Kowalówka, Michał Mieszczak, Jakub Kowalczyk (1), Jakub Skoczek, Kamil Sułecki, Krzysztof Miśkowicz (1), Mateusz Janczur (1). Trener - WIKTOR SYDORENKO, kierownik drużyny -  Łukasz Syrda-Małodobry.

METIPLAST WIĘCKOWICE: Grzegorz Jakubiszyn, Paweł Frankowski (2), Grzegorz Augustyn, Marek Gilski (1), Filip Piwowarski (1), Elgar Ałłachwerdijew, Jurij Pietuchow, Tomasz Czajowski, Michał Wiecheta (1), Przemysław Tworek, Waldemar Walczak, Daniel Osowski. Trener - MICHAŁ WIECHETA, kierownik drużyny - Kamil Kwaśny.

ANDALARO KRZESZOWICE:  Konrad Dziura, Grzegorz Krzysiak (1), Mateusz Ziółko (1), Jakub Skucha (1), Paweł Gawęcki (1), Michał Zieliński, Paweł Piocha (1), Dariusz Molik. Trener - DANIEL MROZIŃSKI, kierownik drużyny - Bartosz Molik.

NIEGOSZOWIANKA: Jakub Stopa, Maciej Jaworski, Kosma Petrasz (1), Daniel Bisaga, Karol Wszoła, Kacper Sonik, Oskar Kania, Mateusz Jurczyk, Mateusz Styrna, Daniel Kalemba. Trener i kierownik drużyny - TOMASZ MASŁOWSKI.

SF FAIRANT: Tomasz Kawa, Andrzej Pierwoła (1), Wojciech Miszczyk, Maciej Skwira, Karol Piwoński, Maciej Pietrzak (1), Jerzy Wszołek, Paweł Kuk (1), Mateusz Wójcik, Bartłomiej Batko (1). Trener - JACEK PISZCZEK.


ST/bronowianka.pl


wieczysta1st.jpg
nadwislanst.jpg
wieczystabronowiankast.jpg
brothermnadwislanst.jpg
wieczysta2st.jpg


2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty