Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Sportowa Małopolska
Ogień Pokoju zjechał pod ziemię. Prezentacja medali Igrzysk Europejskich2023-06-05 19:35:00

Na 16 dni przed startem Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 w Kopalni Soli „Wieliczka” doszło do wyjątkowego wydarzenia. Pochodnia z Ogniem Pokoju po raz pierwszy zjechała pod powierzchnię ziemi, a w trakcie uroczystości zaprezentowano medale, o które walczyć będą uczestnicy Igrzysk.


Ogień Pokoju Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023 wędruje po Polsce - od Morza Bałtyckiego do Tatr. 5 czerwca dotarł 125 metrów pod ziemię – do komory Stanisława Staszica w Kopalni Soli „Wieliczka”. Umieszczony w solnej rzeźbie pozostanie pod ziemią do zakończenia Igrzysk (2 lipca). 


Płomień Pokoju został rozpalony 3 kwietnia w Rzymie, a następnie wyruszył w drogę do Polski. Obecnie trwa sztafeta – pochodnia wraz ze sportowcami podróżuje po kraju, a wkrótce ponownie zawita do Krakowa. 21 czerwca na Stadionie Miejskim imienia Henryka Reymana odbędzie się Ceremonia Otwarcia Igrzysk Europejskich. Punktem kulminacyjnym będzie odpalenie znicza Igrzysk.


Zamknięty w górniczej lampie tzw. zicherce Ogień Pokoju przypomina o olimpijskich ideałach: honorze, uczciwości, solidarności. To również wartości ważne dla wielickich górników, którzy drążąc solną skałę tworzyli wielicką kopalnię, a teraz o nią dbają i udostępniają zwiedzającym. 


– Ogień Pokoju ma wymiar symboliczny. Dawniej ogień przenoszony w kaganku górnikom dodawał otuchy, pozwalał znaleźć drogę, rozpraszał kopalnianą ciemność. Był towarzyszem i przewodnikiem. Dziś, 125 metrów pod ziemią, Ogień Pokoju ustawiliśmy na soli, która przez stulecia była źródłem bogactwa Polski. Sól jest zdolna poruszyć ludzkie serca i zjednoczyć wokół uniwersalnych wartości. Ogień i sól w wielickiej kopalni dziś wspólnie symbolizują światło, jedność, siłę, prawdę, promując najważniejsze wartości igrzysk olimpijskich – mówił Paweł Nowak, prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. 


Prezentacja medali


Wieliccy górnicy przygotowali dla Ognia Pokoju solidny postument w kształcie górniczego kasztu. Na nim ustawiono rzeźbę z soli prezentującą logo Igrzysk. Autorem rzeźby jest górnik - rzeźbiarz Jan Banaś. Zicherka z ogniem wkomponowana jest w środek logotypu, a po obu bokach dumnie prężą pierś (również wykonane z soli) maskotki igrzysk: Smok Krakusek i Salamandra Sandra. 


Sól to pod każdym względem dobry fundament dla Ognia Pokoju – słona skała jest bowiem solidna nie tylko jako minerał, ale też jako symbol: to znak mądrości, stałości i dotrzymanych obietnic. Ten płomień nigdy nie gaśnie – tak, jak nadzieja na pokój w Europie i na świecie. 


W poniedziałek doszło także do prezentacji medali Igrzysk Europejskich. Kruszec na krążki pochodzi z recyklingu – m.in. z materiałów elektronicznych czy nieużywanej biżuterii. Medale są fuzją tradycji i nowoczesności. W dużym stopniu nawiązują do polskiej historii, ale i tradycji regionu – dlatego nie zabrakło tu uproszczonych form ludowych zdobień. Cała Europa, ale i świat, ma szansę poznać nasze korzenie i wyjątkowe DNA południowej Polski.


***


Medale III Igrzysk Europejskich – połączenie regionalnych tradycji i symboli olimpijskich


Medal to dla każdego sportowca wymarzone zwieńczenie wielu lat treningów, wyrzeczeń i determinacji oraz ukoronowanie wrodzonego talentu. Jego wykonanie i dobór kruszców nie są przypadkowe – wymaga to połączenia historii starożytnych Igrzysk Olimpijskich z tradycyjnym rzemiosłem i ponadczasowym wykorzystaniem metali szlachetnych. Wyjątkowe medale III Igrzysk Europejskich, pełne unikalnej symboliki zaprojektowała marka Beller we współpracy z Klaudią Gołaszczyk.


Medale Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 są fuzją tradycji i nowoczesności. W dużym stopniu nawiązują do polskiej historii, ale i tradycji regionu – dlatego nie zabrakło tu uproszczonych form ludowych zdobień. Cała Europa, ale i świat, ma szansę poznać nasze korzenie i wyjątkowe DNA południowej Polski. 


Dzięki wykorzystaniu współczesnych technologii wykonano bardzo szczegółowe projekty medali w trudnych w obróbce metalach – złocie, srebrze i mosiądzu. Z kolei zaawansowane procesy rafinacji i recyklingu pomogły w procesie odzyskiwania kruszców, wprowadzając je na nowo do obiegu. 


Symbolika medali – ptaki i liczba 3


Ptak nawiązuje nie tylko do godła Polski, ale również Krakowa – gospodarza III Igrzysk Europejskich. Symbolika orła zawiera w sobie także najważniejsze założenia wartości olimpijskich – siły, nadziei, przywództwa i zwycięstwa, inspiracji i odwagi. Nawiązanie do gołębia odnosi się z kolei do ponadczasowych idei pokoju i szacunku.


Umieszczone na awersie medalu ptaki nawiązują nie tylko do trzeciej edycji Igrzysk, ale również do stada. Symbolizują równość, przyjaźń i zaufanie. 


Stylistyka – połączenie tradycji i nowoczesności


Kształt medali odwołuje się do ludowych zdobień w nowoczesnym wydaniu. Jego linie przywołują na myśl struktury misternych haftów i nitki w zdobieniach strojów ludowych. Haft koronkowy kojarzy się z Małopolską i Koniakowem – polską stolicą tradycyjnego rzemiosła. Nie zabrakło tu także nawiązań do symboliki sportowej – bieżni, torów czy mety.


Sześć ramion każdej gwiazdy nawiązuje do symbolu sześcioramiennej rozety góralskiej, „kwiatu życia” – symbolu ochronnego, przynoszącego pomyślność́ i chroniącego od nieszczęść́. W projekcie gwiazdy symbolicznie rozbrzmiewa również hasło przewodnie Igrzysk, „We are unity” – jej ramiona przeplatają się i łączą ze sobą. Wieniec olimpijski, do którego stylistycznie nawiązują medal, to tradycyjny symbol chwały, sławy, triumfu i zwycięstwa.


Informacja prasowa


ogienwieliczka.jpg
wieliczkamedale.jpg


REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty