Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Sportowa Małopolska
Flaga Igrzysk Europejskich w Nowym Targu i Zakopanem2023-01-20 21:17:00

Za nami kolejny krok przed tegorocznym świętem europejskiego sportu, które odbędzie się na przełomie czerwca i lipca w Krakowie i Małopolsce. W piątek, 20 stycznia, prezes Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Europejskich 2023, Marcin Nowak, przekazał oficjalną flagę Igrzysk burmistrzom miast partnerskich, Nowego Targu i Zakopanego. 

 

W Urzędzie Miasta Nowego Targu, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, senator Jan Hamerski, posłanka Anna Paluch i prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023, wśród zgromadzonych gości – przedstawicieli samorządów i mediów, zgodnie podkreślili, że współtworzenie największej europejskiej multidyscyplinarnej imprezy sportowej tego roku jest dla każdego z miast partnerskich, w tym również Nowego Targu, ogromnym zaszczytem.  

 

Po uroczystym przekazaniu flagi, z rąk marszałka Witolda Kozłowskiego – Marcinowi Nowakowi, a następnie burmistrzowi Nowego Targu, Grzegorzowi Watysze, prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023 podkreślił, że nadchodząca impreza będzie doskonałą okazją, by promować Małopolskę jako region bezpieczny i przyjazny, szczególnie w obliczu burzliwych wydarzeń na świecie i za naszą wschodnią granicą. – Województwo Małopolskie dysponuje doskonałą infrastrukturą sportową, dlatego wybór Nowego Targu nie był przypadkowy – dodał przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. – Lekka modernizacja lokalnej Hali Lodowej sprawi, że zawody w boksie, będące kontynentalną kwalifikacją do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, będą mogły być przeprowadzone w idealnych warunkach, a Nowy Tag będzie na ustach całej Europy i świata – stwierdził Nowak. 

 

Burmistrz Grzegorz Watycha podzielił entuzjazm pozostałych gości. – Jako współgospodarz Igrzysk dołożymy wszelkich starań, by zawody bokserskie, rozgrywające się w tak ogromnej randze, przebiegły jak najlepiej. Hala Lodowa jest znana głównie z meczów hokejowych, ale dzięki dofinansowaniu ze środków województwa małopolskiego, będzie to początek czegoś nowego – obiekt zyska świeżość, a wszelkie kolejne konkurencje odbywać się będą w dużo lepszych warunkach. Już teraz zapraszam wszystkich do Nowego Targu – podsumował. 

 

Boks podczas III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 będzie jedną z najbardziej prestiżowych dyscyplin. A to dzięki decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który postanowił, że w trakcie Igrzysk odbędą się największe europejskie kwalifikacje olimpijskie, gdzie będzie można wywalczyć aż 44 bilety do Paryża. Podczas dziewięciu dni zawodów w Arenie Nowy Targ 350 zawodników i zawodniczek będzie walczyć o trzynaście kompletów medali. Na trybunach z kolei będzie mogło zasiąść ponad trzy tysiące widzów. Rywalizacja rozpocznie się w piątek 23 czerwca i potrwa do 2 lipca, z dniem przerwy, zaplanowanym na 29 czerwca. Walki finałowe odbędą się w trakcie dwóch ostatnich dni zawodów.  

 

Flagę z logiem Igrzysk Europejskich otrzymało także drugie z miast partnerskich – Zakopane, w którym na Wielkiej i Średniej Krokwi odbędą się zawody w skokach narciarskich. Podczas uroczystego przekazania flagi do wcześniej zgromadzonych gości dołączyli również burmistrz Zakopanego Leszek Dorula oraz zastępczyni burmistrza Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica. 

 

Pierwszym elementem spotkania było symboliczne przekazanie flagi na ręce burmistrza Zakopanego, który przyznał, że Igrzyska Europejskie są bardzo ważnym wydarzeniem, które przyszłości umożliwi miastu organizowanie imprez na poziomie światowym.  

 

Podczas uroczystości głos zabrali również zakopiańscy parlamentarzyści. – Igrzyska Europejskie to wielka szansa na promowanie walorów Zakopanego i tradycji polskiego sportu. Podtatrze jest kolebką polskiego narciarstwa zjazdowego, biegowego, skoków narciarskich i trzeba tę pozycję ugruntowywać, ponieważ jest to ważna część naszej tradycji – przyznała przedstawicielka parlamentu Anna Paluch, która jednocześnie pogratulowała miastu Zakopane tytułu miasta partnerskiego, a także zapewniła, że rejon ten z pewnością wywiąże się ze swoich obowiązków organizatora.  

 

Senator Rzeczpospolitej Polski Jan Hamerski pogratulował marszałkowi podjęcia się przez Samorząd Województwa Małopolskiego wraz z samorządami lokalnymi organizacji Igrzysk.  – Jest to sukces samorządu województwa małopolskiego, w konkurencji organizowania igrzysk potrafiliśmy znaleźć się na podium – podkreślił. Organizacje Igrzysk będzie próbą generalną dla Zakopanego przed tym, co może się w niedalekiej przyszłości w mieście wydarzyć.  

 

Skoki narciarskie, które są niezwykle widowiskowym sportem, przyciągną pod Wielką i Średnią Krokiew w Zakopanem wielotysięczne tłumy. Letnie zawody podczas Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 odbędą się na skoczniach pokrytych sztuczną nawierzchnią, tradycyjnie zwaną igelitem. Emocjonujące zmagania 95 najlepszych zawodników i zawodniczek z całej Europy będzie można śledzić przez pięć letnich dni, od 27 czerwca do 1 lipca.


Informacja prasowa


flaganowytarg.jpg
flagazakopane.jpg


REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty