Strona główna > Piłka nożna > Archiwum > Małopolska 2010/2011 > Juniorzy młodsi
Turniej Niepodległości: SMS nie dał rady Słowakom (FOTO)2010-11-10 15:55:00 Ryszard Kołtun

Słowacki zespół MŠK Žilina pokonał SMS Kraków 2-0 w finale międzynarodowego Turnieju Niepodległości juniorów. Trzecie miejsca zajęła Cracovia.

Po finałowym meczu piękny puchar dla triumfatorów wręczył Mirosław Gilarski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie, organizatora dwudniowych zawodów. Trofeum odebrał Martin Hrubosz, kapitan słowackiej drużyny, zarazem najlepszy piłkarz turnieju.

Wicedyrektor SMS-u Piotr Kocąb życzył młodemu zawodnikowi występów w Lidze Mistrzów i... lidze angielskiej. Za parę lat okaże się czy życzenia znanego z doskonałego nosa trenera klubów ekstraklasy spełnią się...

SMS w finale nie dał rady Słowakom, choć długo trzymał się dzielnie. Mimo porażki 2. lokata podopiecznych trenera Marka Salamona jest i tak najlepszym osiągnięciem w 5-letniej historii listopadowej imprezy.

W tegorocznym turnieju, zorganizowanym już po raz piąty, udział wzięło 8 drużyn juniorów z rocznika 94 - po dwie z Ukrainy i Litwy, jedna ze Słowacji i trzy krakowskie. Mecz cieszyły się sporym zainteresowaniem, finały oglądało ok. 200 widzów.

Nagrody i puchary podczas uroczystego zakończenia turnieju wręczali dyr. SMS-u Mirosław Gilarski, wicedyrektor SMS-u Piotr Kocąb, Janusz Jarczyński - członek zarządu MKS Cracovia SSA i Marek Wilczek - członek zarządu Wisły SA.

Jednym z patronów medialnych turnieju był nasz portal sportowetempo.pl

FINAŁY

O 1. miejsce
SMS Kraków - MŠK Žilina (Słowacja) 0-2

0-1 Martin Prażenica
0-2 Filip Rybar
SMS: Arkadiusz Janas - Radosław Antolak, Patryk Kruszec, Dawid Zgoda, Adrian Wandas - Mariusz Habryn, Jan Kret, Krzysztof Stojke, Sebastian Stróżyk, Mateusz Mrożek - Robert Widz oraz Konrad Błachno, Łukasz Chlebicki, Adrian Chłoń, Jarosław Dziadura, Tobiasz Garus, Krystian Gąsiorek, Daniel Handzel, Wojciech Jurek, Wojciech Nytko, Wojciech Rudziński, Łukasz Walaszek. Trener: Marek Salamon.
MŠK Žilina: Simon Hanovec - Martin Prażenica, Pavol Ripel, Szimon Klaczansky, Robert Petrusz - Lukasz Janoszik, Peter Vantroba, Martin Hrubosz, Filip Rybar - Michal Funtek, Martin Petreje oraz Martin Kralik, Matej Zavadzan, Erik Kaszuba, Juraj Sibila, Frederik Goerner, Jakub Martinec, Jakub Janoszik, Jan Sztadani. Trener: Vladimir Labant, asystent: Anton Nemczik.

SMS-iacy na mecz finałowy ustawili się wzmocnioną defensywą, od początku nie pozwalając rywalom na rozwinięcie skrzydeł. Krótkie krycie na całym boisku było skuteczne całą I połowę, która pomyłkowo trwała tylko 20 minut. Żadna z drużyn nie stworzyła w tym okresie sytuacji bramkowej, obie się szachowały.
Drugą połowę zaprogramowano na pół godziny i już pięć minut po jej rozpoczęciu pękł mur obronny krakowian. Błąd popełnił jeden z defensorów, który za krótko wybił piłkę. Wystartowało do niej kilku zawodników, ale najszybszy okazał się prawy obrońca Słowaków - Martin Prażenica, który z narożnika pola karnego uderzył mocno i celnie w "długi" róg. Futbolówka odbiła się od słupka i wpadła do siatki. 7 minut później ofensywnie grający Prażenica znowu zamieszał po prawej stronie, zagrał do Filipa Rybara, ten uwolnił się spod opieki i w sytuacji "sam na sam"" z kilkunastu metrów pokonał bramkarza SMS-u.

Gospodarze po tych dwóch ciosach nie poddali się. W 34. minucie spotkania najgroźniejszy napastnik SMS-u Robert Widz minął po lewej stronie dwóch zawodników z Żyliny, ale zamiast dogrywać do dobrze ustawionych kolegów strzelał z bardzo ostrego kąta i nie trafił w bramkę.

Zaraz po tej sytuacji goście wyszli z kontrą. Jakub Martinec miał przed sobą tylko golkipera krakowian, lecz przegrał z nim pojedynek. Słowacy jeszcze kilka razy wychodzili z szybkimi atakami, ale tak dobrej okazji już nie mieli.

SMS nie miał już nic do stracenia i w ostatnim kwadransie zmienił ustawienie na bardziej ofensywne 4-4-2. Gospodarze atakowali, szarpali, ale wypracowali tylko jedną stuprocentową sytuację. Miał ją Widz w 43. minucie. Będąc kilka metrów przed bramkarzem słowackim strzelił prosto w niego i piłka po rękach wyszła nad poprzeczką na korner.

Martin Hrubosz (MŠK Žilina)
Najlepszy strzelec: Andriy Sakhnyk (Karpaty Lwów) - 3 gole. Tyle samo bramek zdobył także Jakub Drożdż (Wisła), ale jego drużyna uplasowała się na niższej pozycji w turnieju.
Najlepszy bramkarz: Jakub Gędłek (Cracovia)
Specjalne wyróżnienie wicedyrektora SMS-u Piotra Kocąba: Rolandas Lesczius (FC Šiauliai)

Środowe mecze sędziowali: Paweł Kukla, Krzysztof Dubas i Mariusz Ocieczek.

Marek Salamon: Zagramy o najwyższe cele

Spośród trzech krakowskich drużyn biorących udział w turnieju SMS zajął najwyższe miejsce. Może miał trochę szczęścia, gdyż grał w słabszej grupie eliminacyjnej, ale w sporcie szczęście też jest potrzebne. Druga lokata w łącznej klasyfikacji jest najlepszą jaką reprezentacja SMS-u wywalczyła w 5-letniej historii turnieju.

Mówi Marek Salamon, trener juniorów młodszych SMS-u Kraków:
- W pierwszej połowie chłopcy byli trochę przestraszeni, widać było dużą różnicę na korzyść Słowaków jeśli chodzi o motorykę. Rywale byli szybsi, bardziej zdecydowani w grze. Dopiero w końcówce meczu, gdy włączyła się ambicja, zagraliśmy tak jak mieliśmy grać cały mecz. Żylina była zdecydowanie najlepszą drużyną turnieju. Jeśli chodzi o nas, to chyba dobrze reprezentowaliśmy Szkołę. Postęp jest widoczny. Przed rokiem zajęliśmy ostatnie, szóste miejsce, teraz wystąpiliśmy w finale. Na turniej przyjeżdżają z każdym kolejnym rokiem coraz lepsze zespoły, poziom jest w miarę wyrównany. Organizacyjnie też nam coraz lepiej to wychodzi.

- Ogólnie rzecz biorąc, jestem zadowolony z rundy jesiennej. Dla tych wszystkich chłopaków to był okres bardzo ciężkiej pracy. Przychodzą do nas z małych klubów, gdzie do tej pory trenowali maksimum dwa razy w tygodniu, a tu trenują dwa razy dziennie. W ciągu tych ponad dwóch miesięcy zagrali w kilkunastu meczach ligowych, byliśmy na turnieju na Ukrainie, teraz nasz turniej, a w przyszłym tygodniu jedziemy na kolejny - do Żyliny. Dla nich to naprawdę duże obciążenie, a odpoczywać nie ma kiedy. Zimą liga balonowa, obóz, bo na wiosnę musimy być jak najlepiej przygotowani. Zajmujemy w Małopolskiej Lidze Juniorów trzecie miejsce i będziemy się bili o najwyższe cele.

Formuła dyrektora Gilarskiego

Turniej Niepodległości, organizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie, rozrasta się. Przed rokiem brało w nim udział sześć zespołów, w tym dwa zagraniczne. W obecnej, piątej, edycji uczestniczyło już osiem drużyn, z czego aż pięć spoza Polski. Oprócz dwóch stałych partnerów - Żyliny i Karpat Lwów po raz pierwszy przybyły ekipy z Litwy (z Poniewieża i Szawli) oraz z Podola (Polonia Chmielnicki).

Dla Mirosława Gilarskiego, dyrektora SMS-u i historyka z wykształcenia, nazwa zawodów jest zobowiązująca. To nie zwyczajny turniej piłkarski, jakich z okazji rocznic organizuje się wiele. To faktycznie Turniej Niepodległości.

- Oprócz sportowego, niesłychanie ważny jest dla nas aspekt patriotyczny turnieju - powtarza to zawsze dyrektor Mirosław Gilarski.

W tym roku tak rzeczywiście było. We wtorek wieczorem, pierwszego dnia turnieju, w pobliskim kościele św. Wojciecha odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu kwartetu wokalnego Musica Cordis. W programie znalazły się utwory religijne i patriotyczne dawnej Rzeczpospolitej. Od Bogurodzicy do Roty w stulecie jej powstania. Drugiego dnia, zanim rozpoczęły się mecze, klasy pierwsze SMS-u miały ślubowanie, w szkolnej auli odbyła się też akademia z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie, w tym uczestniczący w turnieju piłkarze, śpiewali pieśni patriotyczne, Hymn, Rotę, My pierwsza brygada i inne.

- Zadbaliśmy też o naszych gości zagranicznych. Zorganizowaliśmy im wycieczkę do Wieliczki i do Muzeum Narodowego w Sukiennicach. Szczególną opieką otoczyliśmy drużynę Polonii Chmielnicki, w obwodzie chmielnickim na Ukrainie mieszka wielu Polaków. Jeśli goście z Podola zostaną w Krakowie do czwartku, to chciałbym, by zobaczyli uroczystości Święta Niepodległości - mówi dyr. Mirosław Gilarski.

Jeż idolem Hrubosza

16-letni Martin Hrubosz jest podstawowym zawodnikiem drużyny Żyliny, która w słowackiej I lidze juniorów młodszych zajmuje 1. miejsce w tabeli! Na kolejkę przed zakończeniem rundy jesiennej Żylina wyprzedza w tabeli Slovan Bratysława, Rużomberok i Tatran Preszov. Turniej SMS-u wygrał więc rzeczywiście mocny zespół.

Hrubosz gra na środku pomocy. Jakie ma plany piłkarskie?
- Mam dopiero szesnaście lat i na razie jestem na początku drogi piłkarskiej, kiedyś chciałbym się dostać do kadry pierwszoligowego zespołu, który jest liderem słowackiej Corgoň Ligi i występuje w tym roku w Lidze Mistrzów. Moim wzorem jest Robert Jeż, zawodnik naszego klubu, pomocnik reprezentacji Słowacji. Z zagranicy kibicuję Barcelonie i Lionelowi Messiemu, a także Xaviemu - mówi nam Martin Hrubosz.