Strona główna > MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych: 50 pytań i odpowiedzi2022-05-04 23:59:00 RK

W Dzierżoniowie odbyły się 45. Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych. Finaliści odpowiadali na 50 pytań (w czterech zestawach), do zdobycia było łącznie 150 punktów.

Mistrz Polski uzyskał 145 punktów na 150 możliwych. 92 punkty dawały miejsce w czołowej dziesiątce.

45. Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych (Dzierżoniów, 23.04.2022)

Zestaw I - Wydarzenia 2021 roku

Pytanie za 5 punktów

1. Hubert Hurkacz w 2021 roku dotarł do półfinału turnieju w Wimbledonie. Podaj nazwiska tenisistów, których pokonał.

- Musetti, Giron, Bublik, Miedwiediew, Federer

Pytania za 4 punkty

2. Reprezentacja Kanady w 2021 roku zdobyła po raz 27. mistrzostwo świata w hokeju na lodzie. W drodze do tytułu przegrała aż cztery mecze. Z reprezentacjami jakich krajów?

- Łotwa, USA, Niemcy, Finlandia

3. Podaj skład polskiej drużyny mieszanej w skokach narciarskich, która zajęła 6. miejsce na MŚ.

- Twardosz, Karpiel, Żyła, Kubacki

Pytania za 3 punkty

4. Podaj kolejność czołowej trójki w Plebiscycie PAP na najlepszego sportowca Europy w 2021 roku.

- Djokovic, Lewandowski, Verstappen

5. Troje narciarzy zdobyło na MŚ w Oberstdorfie po 4 medale. Podaj ich nazwiska.

- Bolszunow, Johaug, Riiber; 4 medale zdobyli też w skokach Lundby i Geiger

6. Na MŚ w piłce ręcznej Polacy wygrali 3 mecze. Z kim?

- Tunezja, Brazylia, Urugwaj

7. Podaj nazwiska polskich żużlowców, którzy w Grand Prix w 2021 roku stawali na podium.

- Zmarzlik, Janowski, Kubera

Pytania za 2 punkty

8. Podaj nazwiska mistrzów Polski wśród kobiet i mężczyzn w wyścigu ze startu wspólnego na szosie.

- Karasiewicz, Paterski

9. Kto pokonał Igę Świątek w 2021 roku w Australian Open i US Open?

- Halep i Bencic

Pytanie za 1 punkt

10. W jakim mieście w 2021 roku odbyły się mistrzostwa Polski w boksie?

- Wałbrzych

Zestaw II - Igrzyska w Tokio 2021

1. Sześcioro sportowców zdobyło podczas IO w Tokio swoje siódme złote medale olimpijskie. Wymień przynajmniej pięcioro.

- Felix, Werth, Dressel, Kenny, Ledecky, Romashina

Pytanie za 4 punkty

2. Jakie kraje zdobyły w Tokio medale olimpijskie w rugby?

- Fidżi, Nowa Zelandia, Francja, Argentyna

3. Dla których polskich lekkoatletów igrzyska w Tokio były czwartymi w karierze?

- Włodarczyk, Małachowski, Lewandowski, Augustyn

4. Z reprezentacjami jakich krajów wygrali w Tokio polscy siatkarze?

- Włochy, Wenezuela, Japonia, Kanada

5. Podaj nazwiska medalistów w jeździe na czas w kolarstwie szosowym mężczyzn.

- Roglic, Dumoulin, Dennis

6. Jakie zawodniczki reprezentowały Polskę na IO w Tokio w zapasach?

- Zasina, Wrzesień, Wieszczek-Kordus

7. Podaj nazwiska amerykańskich koszykarek, które w Tokio zdobyły swoje piąte złote medale olimpijskie.

- Bird, Taurasi

8. Które zawodniczki wystąpiły w finale tenisa ziemnego?

- Bencic i Vondrousova

9. Jakie kraje zdobyły w Tokio złote medale w ósemkach wioślarskich?

- Kanada, Nowa Zelandia

10. Jakim wynikiem zawodniczka Wenezueli Rojas ustanowiła rekord świata w trójskoku?

- 15,67 m

Zestaw III - Historia polskiej lekkoatletyki

Pytanie za 6 punktów

1. Wymień nazwiska lekkoatletów (meżczyźni), którzy byli rekordzistami świata w indywidualnych konkurencjach technicznych na wolnym powietrzu.

- Heljasz, Sidło, Piątkowski, Szmidt, Kozakiewicz, Wszoła

Pytania za 5 punktów

2. Które lekkoatletki - oprócz Szewińskiej - wygrywały Plebiscyt Przeglądu Sportowego po II wojnie światowej.

- Krzesińska, Ciepły, Sukniewicz, Panfil, Włodarczyk

3. Którzy polscy trójskoczkowie zdobywali medale IO, MŚ i ME na wolnym powietrzu i w hali?

- Karol Hoffmann, Zdzisław Hoffmann, Józef Szmidt, Andrzej Sontag, Michał Joachimowski

4. Podaj nazwiska polskich młociarzy (mężczyźni), którzy oprócz Fajdka rzucali młotem powyżej 80 m.

- Kwaśny, Ziółkowski, Kondratowicz, Pałyszko, Nowicki

5. Podaj nazwiska polskich skoczków w dal (mężczyźni) medalistów ME na wolnym powietrzu.

- Iwański, Grabowski, Kropidłowski, Szudrowicz

6. Którzy polscy biegacze (mężczyźni) na 800 m zajęli na IO miejsce w czołowej ósemce?

- Kucharski, Kupczyk, M. Lewandowski, Dobek

7. Podaj nazwiska płotkarek i płotkarzy, którzy wywalczyli medale na ME w biegu na 400 m ppł.

- Jesień, Januszewski, Plawgo

8. Podaj polskie miasta w jakich były rozgrywane Halowe ME i MŚ.

- ME: Katowice i Toruń, MŚ: Sopot

9. Stanisława Walasiewicz reprezentowała w trakcie kariery trzy kluby z Warszawy. Jakie?

- Sokół-Grażyna, Warszawianka, Legia

Pytanie za 2 punkty

10. Podaj nazwiska lekkoatletów (K + M), którzy w skokach zdobyli po 2 srebrne i 1 brązowym medalu MŚ.

- Partyka i Pyrek

Pytania za 1 punkt

11. Ile płotków muszą pokonać zawodnicy wbiegu na 400 m ppł?

- 10

12. W czerwcu 1932 roku polscy lekkoatleci Janusz Kusociński i Zygmunt Heljasz ustanowili rekordy świata. Który z nich jako pierwszy został rekordzistą?

- Kusociński (19.06.1932), Heljasz (29.06.1932)

13. On, syn przedwojennego mistrza Polski, srebrny medalista olimpijski, mistrz i wicemistrz Europy. Jego żona Małgorzata to olimpijka i brązowa medalistka ME. Podaj nazwisko tego sportowego małżeństwa.

- Dunecki

14. Stanisława Walasiewicz w 1947 roku wyszła za mąż za Neila Olsona. Jaki sport uprawiał jej mąż?

- Boks

15. W jakim mieście w 1920 roku rozegrane zostały pierwsze mistrzostwa Polski w lekkoatletyce?

- Lwów

Zestaw IV - Pływanie i szermierka

1. Wymień nazwiska polskich medalistek mistrzostw świata w szermierce w turniejach indywidualnych.

- Gruchała, Jakimiuk, Dmowska, Socha, Jóźwiak

2. Którzy polscy pływacy wśród kobiet i mężczyzn byli rekordzistami świata bądź Europy?

- Petrusewicz, Wojdat, Jędrzejczak, Sawrymowicz, Korzeniowski, Kawęcki (wystarczy podać 5 nazwisk)

3. Podaj nazwiska szermierzy (mężczyźni), którzy wystąpili na IO w 1924 w Paryżu.

- Ader, Papee, Winkler, Zabielski, Małecki

4. Otylia Jędrzejczak sześciokrotnie zajmowała miejsce w dziesiątce najlepszych sportowców Polski w Plebiscycie PS. Podaj nazwiska pływaków, którzy oprócz Jędrzejczak minimum trzy razy zajmowali miejsca w pierwszej dziesiątce.

- Bocheński, Gremlowski, Wojdat, Szukała

5. Wśród zwycięzców Memoriału Otto Fińskiego było 4 Polaków. Podaj ich nazwiska.

- Pawłowski, Ochyra, Piguła, Jaskot

6. Podaj lata, w których odbyły się I mistrzostwa w pływaniu:

A) świata: 1973

B) Europy: 1926

C) Polski: 1929 (uznawano też 1922)

7. W szermierce zawodnicy walczą w trzech broniach, z których każda ma inny przekrój klingi. Dopasuj poszczególne przekroje do właściwych broni:

- Prostokątny: szabla

- Kwadratowy: floret

- Trójkątny: szpada

8. Wśród laureatów Kalos Kagathos jest spora liczba szermierzy. Podaj nazwiska szablistów - medalistów olimpijskich, którym przyznano medale Kalos Kagathos.

- Marian Suski, Adam Papee, Wojciech Zabłocki

9. Wymień nazwiska Polek, które startowały na czterech igrzyskach olimpijskich w szermierce.

- Składanowska, Gruchała, Socha

10. Podaj wymiary elementów pływalni olimpijskiej:

- minimalną szerokość toru pływackiego: 2,50 m

- maksymalną wysokość słupka startowego: 0,75 m

11. Podaj nazwiska pierwszych Polaków wśród kobiet i mężczyzn, którzy przepłynęli kanał La Manche.

- Teresa Zarzeczańska i Romuald Szopa

12. Podaj nazwiska pływaczek, które w 1981 roku wywalczyły pierwsze medale dla Polski na ME.

- Grażyna Dziedzic i Agnieszka Czopek

13. Jeden z szermierzy i jeden z pływaków, obaj olimpijczycy, nosili przydomek "Kajtek". Podaj którzy.

- pływak: Wojtakajtis

- szermierz: Zabłocki

14. Kto z medalistów olimpijskich w szermierce przez krótki okres był dyrektorem Zakładów Diora w Dzierżoniowie?