Strona główna > MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych: 50 pytań2022-05-03 23:45:00 RK

W Dzierżoniowie odbyły się 45. Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych. Finaliści odpowiadali na 50 pytań (w czterech zestawach), do zdobycia było łącznie 150 punktów.

Możesz sprawdzić swoją wiedzę o sporcie, spróbuj odpowiedzieć na zamieszczone poniżej pytania. Możesz korzystać jedynie z tego co masz w głowie, co pamiętasz, nie wolno korzystać z książek czy z Internetu. W takich warunkach odpowiadali finaliści mistrzostw kibiców 2022.

Odpowiedzi zamieścimy niebawem. Porównasz je z tymi, których udzieliłeś. Mistrz Polski uzyskał 145 punktów na 150 możliwych. 92 punkty dawały miejsce w czołowej dziesiątce.

45. Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych (Dzierżoniów, 23.04.2022)

Zestaw I - Wydarzenia 2021 roku

Pytanie za 5 punktów

1. Hubert Hurkacz w 2021 roku dotarł do półfinału turnieju w Wimbledonie. Podaj nazwiska tenisistów, których pokonał.

Pytania za 4 punkty

2. Reprezentacja Kanady w 2021 roku zdobyła po raz 27. mistrzostwo świata w hokeju na lodzie. W drodze do tytułu przegrała aż cztery mecze. Z reprezentacjami jakich krajów?

3. Podaj skład polskiej drużyny mieszanej w skokach narciarskich, która zajęła 6. miejsce na MŚ.

Pytania za 3 punkty

4. Podaj kolejność czołowej trójki w Plebiscycie PAP na najlepszego sportowca Europy w 2021 roku.

5. Troje narciarzy zdobyło na MŚ w Oberstdorfie po 4 medale. Podaj ich nazwiska.

6. Na MŚ w piłce ręcznej Polacy wygrali 3 mecze. Z kim?

7. Podaj nazwiska polskich żużlowców, którzy w Grand Prix w 2021 roku stawali na podium.

Pytania za 2 punkty

8. Podaj nazwiska mistrzów Polski wśród kobiet i mężczyzn w wyścigu ze startu wspólnego na szosie.

9. Kto pokonał Igę Świątek w 2021 roku w Australian Open i US Open?

Pytanie za 1 punkt

10. W jakim mieście w 2021 roku odbyły się mistrzostwa Polski w boksie?

Zestaw II - Igrzyska w Tokio 2021

1. Pięcioro sportowców zdobyło podczas IO w Tokio swoje siódme złote medale olimpijskie. Którzy?

Pytanie za 4 punkty

2. Jakie kraje zdobyły w Tokio medale olimpijskie w rugby?

3. Dla których polskich lekkoatletów igrzyska w Tokio były czwartymi w karierze?

4. Z reprezentacjami jakich krajów wygrali w Tokio polscy siatkarze?

5. Podaj nazwiska medalistów w jeździe na czas w kolarstwie szosowym mężczyzn.

6. Jakie zawodniczki reprezentowały Polskę na IO w Tokio w zapasach?

7. Podaj nazwiska amerykańskich koszykarek, które w Tokio zdobyły swoje piąte medale olimpijskie.

8. Które zawodniczki wystąpiły w finale tenisa ziemnego?

9. Jakie kraje zdobyły w Tokio złote medale w ósemkach wioślarskich?

10. Jakim wynikiem zawodniczka Wenezueli Rojas ustanowiła rekord świata w trójskoku?

Zestaw III - Historia polskiej lekkoatletyki

Pytanie za 6 punktów

1. Wymień nazwiska lekkoatletów (meżczyźni), którzy byli rekordzistami świata w indywidualnych konkurencjach technicznych na wolnym powietrzu.

Pytania za 5 punktów

2. Które lekkoatletki - oprócz Szewińskiej - wygrywały Plebiscyt Przeglądu Sportowego po II wojnie światowej.

3. Którzy polscy trójskoczkowie zdobywali medale IO, MŚ i ME na wolnym powietrzu i w hali?

4. Podaj nazwiska polskich młociarzy (mężczyźni), którzy oprócz Fajdka rzucaloi młotem powyżej 80 m.

5. Podaj nazwiska polskich skoczków w dal (mężczyźni) medalistów ME na wolnym powietrzu.

6. Którzy polscy biegacze (mężczyźni) na 800 m zajęli na IO miejsce w czołowej ósemce?

7. Podaj nazwiska płotkarek i płotkarzy, którzy wywalczyli medale na ME w biegu na 400 m ppł.

8. Podaj polskie miasta w jakich były rozgrywane Halowe ME i MŚ.

9. Stanisława Walasiewicz reprezentowała w trakcie kariery trzy kluby z Warszawy. Jakie?

Pytanie za 2 punkty

10. Podaj nazwiska lekkoatletów (K + M), którzy w skokach zdobyli po 2 srebrne i 1 brązowym medalu MŚ.

Pytania za 1 punkt

11. Ile płotków muszą pokonać zawodnicy wbiegu na 400 m ppł?

12. W czerwcu 1932 roku polscy lekkoatleci Janusz Kusociński i Zygmunt Heljasz ustanowili rekordy świata. Który z nich jako pierwszy został rekordzistą?

13. On, syn przedwojennego mistrza Polski, srebrny medalista olimpijski, mistrz i wicemistrz Europy. Jego żona Małgorzata to olimpijka i brązowa medalistka ME. Podaj nazwisko tego sportowego małżeństwa.

14. Stanisława Walasiewicz w 1947 roku wyszła za mąż za Neila Olsona. Jaki sport uprawiał jej mąż?

15. W jakim mieście w 1920 roku rozegrane zostały pierwsze mistrzostwa Polski w lekkoatletyce?

Zestaw IV - Pływanie i szermierka

1. Wymień nazwiska polskich medalistek mistrzostw świata w szermierce w turniejach indywidualnych.

2. Którzy polscy pływacy wśród kobiet i mężczyzn byli rekordzistami świata bądź Europy?

3. Podaj nazwiska szermierzy (mężczyźni), którzy wystąpili na IO w 1924 w Paryżu.

4. Otylia Jędrzejczak sześciokrotnie zajmowała miejsce w dziesiątce najlepszych sportowców Polski w Plebiscycie PS. Podaj nazwiska pływaków, którzy oprócz Jędrzejczak minimum trzy razy zajmowali miejsca w pierwszej dziesiątce.

5. Wśród zwycięzców memoriału Otto Fińskiego było 4 Polaków. Podaj ich nazwiska.

6. Podaj lata, w których odbyły się I mistrzostwa w pływaniu:

A) świata

B) Europy

C) Polski

7. W szermierce zawodnicy walczą w trzech broniach, z których każda ma inny przekrój klingi. Dopasuj poszczególne przekroje do właściwych broni:

- Prostokątny

- Kwadratowy

- Trójkątny

8. Wśród laureatów Kalos Kagathos jest spora liczba szermierzy. Podaj nazwiska szablistów - medalistów olimpijskich, którym przyznano medale Kalos Kagathos.

9. Wymień nazwiska Polek, które startowały na czterech igrzyskach olimpijskich w szermierce.

10. Podaj wymiary elementów pływalni olimpijskiej:

- minimalną szerokość toru pływackiego

- maksymalną wysokość słupka startowego

11. Podaj nazwiska pierwszych Polaków wśród kobiet i mężczyzn, którzy przepłynęli kanał La Manche.

12. Podaj nazwiska pływaczek, które w 1981 roku wywalczyły pierwsze medale dla Polski na ME.

13. Jeden z szermierzy i jeden z pływaków, obaj olimpijczycy, nosili przydomek "Kajtek". Podaj którzy.

- pływak

- szermierz

14. Kto z medalistów olimpijskich w szermierce przez krótki okres był dyrektorem Zakładów Diora w Dzierżoniowie?

15. Jak miał na drugie imię Egon Franke?