Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Główna środek > I liga
Wisła ma nowego trenera2023-12-29 22:55:00

37-letni Albert Rudé został trenerem pierwszego zespołu Wisły Kraków. Umowa zawarta została do 30 czerwca 2024 roku i zawiera opcję przedłużenia - poinformował krakowski klub.


Albert Rudé urodził się 18 września 1987 roku w Gironie. Po zakończeniu kariery piłkarskiej w wieku 24 lat rozpoczął pracę nad własnym rozwojem, zdobywając dyplom nauk o sporcie, broniąc doktorat w zakresie Sport Science na Universitat Central de Catalunya. Kolejnym krokiem w karierze było powołanie własnej szkoły trenerów MBP, która prowadzi doradztwo w ponad 15 ligach i federacjach, kształcąc przy tym trenerów na całym świecie w oparciu o zaawansowane metody szkoleniowe. Nowy szkoleniowiec Białej Gwiazdy dysponuje licencją UEFA PRO. Albert Rudé jest też autorem książek i publikacji w zakresie procesu budowania nowoczesnych drużyn piłkarskich.

W grudniu 2015 roku został asystentem trenera Diego Martina Alonso w CF Pachuca, występującej w Lidze MX. W ciągu trzech lat drużyna zdobyła mistrzostwo, wygrała Ligę Mistrzów CONCACAF, a także brązowy medal Klubowego Pucharu Świata 2017. To nie był koniec przygody z najwyższą klasą rozgrywkową w Meksyku, bowiem kolejnym przystankiem w karierze okazały się Querétaro FC Youth i CF Monterrey.

Styczeń 2020 roku przyniósł nowe wyzwanie, jakim były przenosiny do Interu Miami CF i współpraca z Diego Martinezem Alonso oraz z Davidem Beckhamem w inauguracyjnym sezonie tego klubu w MLS. Kilkuletnia współpraca z Diego Martin Alonso, który prowadził reprezentację Urugwaju na ostatnich MŚ, a ostatnio sprawował funkcję szkoleniowca FC Sevilla, zaowocowała wieloma sukcesami i szerokim doświadczeniem, które były wartością dodaną w kolejnych etapach kariery.

W 2021 roku Albert Rudé objął stanowisko samodzielnego szkoleniowca LD Alajuelense z Kostaryki - jednej z największych tamtejszych drużyn. Zespół pod jego wodzą sezon zasadniczy zakończył na pierwszym miejscu z 83 punktami i z różnicą 35 bramek nad drugą drużyną w tabeli. Ostatni klub widniejący w jego piłkarskim CV to hiszpański CD Castellón, gdzie dotarł wraz ze swoimi podopiecznymi do play-offów, a klub ten znany jest w szczególności z wykorzystania danych i nowych technologii w procesie szkoleniowym.

Asystentem głównego trenera zostanie Mariusz Jop. Do sztabu szkoleniowego, w którym jako asystenci pozostają Kazimierz Kmiecik i Michał Siwierski, dołączy również Eric Lira Fernandez.

wisla.krakow.pl


Prezes Jarosław Królewski komentuje wybór trenera w mediach społecznościowych (pisownia oryginalna):


"Kto mnie choć trochę poznał doskonale wiedział, że postawię na osobę ze znakomitym przygotowaniem merytorycznym i naukowym znającym się na tym co najbliższe mojemu umysłowi oraz w to co wierzę w życiu, sporcie oraz co charakteryzuje kierunek, w którym chce iść Wisła.Wierzę w nową generację trenerów, którzy dedykują swoje życie temu zawodowi (w Polsce mamy wielu, nawet w ESA którzy wspaniale realizują swoje pasje mimo wieku i cold startu jeśli chodzi o doświadczenie).Albert zdecydowanie ma przed sobą wielką przyszłość i jestem przekonany, że pomoże klubowi z najważniejszym celem jakim jest awans w tym sezonie do ESA. Z każdym dniem czytając więcej o jego pracy, poznając go na konferencjach będziecie rozumieć moje podejście i być może zaskakujący wybór coraz lepiej. Nigdy wcześniej Wisła tak bardzo nie oparła się na danych, pracy departamentu sportowego oraz wywiadu środowiskowego.Czy wypali? Kontekst polskiej piłki jest bardzo niedeterministyczny, przeprowadziliśmy natomiast wybór trenera tak jak robią to najlepsze klubu na świecie, jestem więc przekonany, że to najlepsza decyzja którą mogłem podjąć. Czy najskuteczniejsza? Zobaczymy. Życzę sobie oraz Wam tego."

rude-wisla.jpg


2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty