Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Główna środek > I liga
VAR we wszystkich meczach ekstraklasy i I ligi2021-09-16 17:06:00

Po raz pierwszy w historii system VAR (Video Assistant Referee) będzie wykorzystywany podczas wszystkich meczów 8. kolejki PKO BP Ekstraklasy, a także we wszystkich spotkaniach 9. kolejki Fortuna 1. ligi! – Skorzystamy z tej technologii aż w 18 meczach, na dwóch najwyższych szczeblach rozgrywkowych w Polsce. To dla nas bardzo ważny moment – powiedział Łukasz Wachowski, sekretarz generalny PZPN.


Przypomnijmy, że decyzją Polskiego Związku Piłki Nożnej wszystkie mecze barażowe Fortuna 1. ligi, które zostały rozegrane w czerwcu, odbyły się już przy wsparciu systemu VAR. Następnie Komisja ds. Nagłych PZPN zatwierdziła decyzję o wykorzystaniu tej technologii w spotkaniach Fortuna 1. ligi w sezonie 2021/2022. Na pierwszoligowych boiskach używany jest system VAR „light”, który może funkcjonować przy minimum czterech kamerach.


– Przez ostatnie tygodnie bardzo ciężko pracowaliśmy wspólnie z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, aby odpowiednio przygotować się do momentu skorzystania z VAR we wszystkich spotkaniach pierwszej ligi, co wydarzy się już teraz, w połowie września. To kolejny krok w stronę dalszej profesjonalizacji rozgrywek Fortuna 1. ligi. Bardzo dziękujemy PZPN za zaangażowanie się w ten projekt i pomoc w jeszcze większym podniesieniu jakości pierwszoligowych meczów – podkreślił Marcin Janicki, prezes zarządu Pierwszej Ligi Piłkarskiej.


Polski Związek Piłki Nożnej jest jedną z pierwszych federacji w Europie, która korzysta z technologii VAR na dwóch poziomach rozgrywek krajowych: zarówno w ekstraklasie, jak i w pierwszej lidze. – Jesteśmy także jedynym związkiem piłkarskim w Europie, który w stu procentach finansuje ten system – zaznaczył Łukasz Wachowski, który – jeszcze jako dyrektor Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN (dziś Departament Piłkarstwa Profesjonalnego) – był odpowiedzialny za wprowadzenie systemu VAR w Polsce.


– Byliśmy jedną z pierwszych federacji na świecie, która wprowadziła system VAR od sezonu 2017/2018. Od początku byliśmy wysoko oceniani zarówno przez IFAB, jak i FIFA. Dzięki temu nasi VAR-owcy uczestniczyli w Mistrzostwach Świata, Klubowych Mistrzostwach Świata, a obecnie regularnie pracują podczas meczów Ligi Mistrzów czy Ligi Europy – dodał Łukasz Wachowski.


pzpn.pl
REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty