Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Główna środek > Ekstraklasa
Józef Kałuża. Legenda wiecznie żywa - zaproszenie na film2022-12-26 12:22:00

Stowarzyszenie Sportowa Kultura zaprasza na film: JÓZEF KAŁUŻA. LEGENDA WIECZNIE ŻYWA.


Jeden z najlepszych polskich piłkarzy lat 20. ubiegłego wieku, mistrz Polski rozgrywek w 1921 roku i król strzelców tamtego sezonu, reprezentant Krakowa i Polski, olimpijczyk z Paryża w 1924, kapitan związkowy PZPN, pod którego wodzą polska drużyna zajęła w 1936 roku czwarte miejsce na igrzyskach olimpijskich w Berlinie, a w 1938 po raz pierwszy w historii awansowała na mistrzostwa świata - po prostu Józef Kałuża.


Kałuża to po dziś dzień w pasiastej części Krakowa legenda. Legenda wiecznie żywa, bo tak mówi się o nim wśród kibiców Cracovii. Mimo 116 lat, jakie upłynęły od powstania tego klubu, to wciąż jej najlepszy piłkarz w historii, który kładł fundamenty pod powstanie Pasów. To człowiek, który współtworzył polski futbol w pierwszych latach jego istnienia. Jednocześnie to postać, której życiorys dotąd nie był szerzej opowiedziany. Dlatego powstał ten reportaż.

W filmie wykorzystano niepublikowane dotąd materiały związane z życiem Józefa Kałuży – zdjęcia z archiwum prywatnego, rozmowy z ludźmi, którzy znali głównego bohatera osobiście, czy skarby z odnalezionych niedawno dokumentów w jednym z domów, w których mieszkał Kałuża. Poszukiwania materiałów nie ograniczały się jednak tylko do polskich granic, bowiem Józef Kałuża wraz z Cracovią podróżował po Europie. Także z tych wypraw udało się odnaleźć zdjęcia dotąd w naszym kraju nieznane.


JÓZEF KAŁUŻA. LEGENDA WIECZNIE ŻYWA

Muzyka: Envato

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Baranowski, Tomasz Gawędzki

Czytał: Krzysztof Baranowski

Konsultacja merytoryczna: Tomasz Gawędzki, Paweł Gaszyński

Muzyka w intro/napisach końcowych: Maciej Maleńczuk, Daniel „Dusza” Duszyk

Głosu Józefowi Kałuży użyczył Daniel Duszyk

Głosu Stanisławowi Mielechowi użyczył Mateusz Przetocki

Wystąpili:

Paweł Gaszyński, Stefan Szlachtycz, Miklos Mitrovits, Leszek Jarosz, Michał Zachodny, Daniel Lis


Stowarzyszenie Sportowa Kultura zaprasza na premierę filmu 26.12.2022 o godzinie 19:06 na YouTube Sportowej Kultury - LINK:

https://youtu.be/HciFJqlYuto


www.facebook.com/sportowakultura/


kaluzafilm2.jpg


2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty