Strona główna > Aktualności
U-19. Awans w śnieżycy2023-03-28 20:47:00

Piłkarska reprezentacja Polski U-19 awansowała do finałów mistrzostw Europy! Biało-czerwoni zremisowali dziś w Rącznej z Serbią 2-2, co dało im 1. miejsce w kwalifikacyjnej grupie 6.

Rączna: Polska – Serbia 2-2 (0-1)

0-1 Mihajlo Petković 32 (karny)

0-2 Ongjen Mimović 59

1-2 Jan-Carlo Simić  77 (samob.)

2-2 Wiktor Matyjewicz 87

Sędziował John Brooks (Anglia). Żółte kartki:  Matyjewicz - Jevremović, Petković (2), Miladinović, Mijatović, Durdević. Czerwona kartka: Petković (Serbia, 43, druga żółta). Widzów 492.

POLSKA: 1. Oliwier Zych – 16. Wiktor Matyjewicz, 4. Miłosz Matysik (85 13. Alex Da Graca Marques), 2. Igor Drapiński – 7. Dawid Bugaj (46, 20 Igor Strzałek), 6. Antoni Kozubal (46, 9. Levis Pitan), 14. Maximilian Oyedele, 11. Miłosz Brzozowski (69, 3. Jakub Lewicki) – 10. Kacper Urbański, 19 Jordan Majchrzak (69, 18. Szczepan Mucha), 21. Tomasz Pieńko.

SERBIA: 12. Dimitrije Stevanovic – 2. Vukasin Durdević, 4. Stefan Leković, 14. Nikola Milićić, 15 Ognjen  Mimović – 17. Lukijan Abadżija (88, 16. Mihajlo Milosević), 10 Mihajlo Petković, 20 Uroś Miladinović (75, 22. Jan-Carlo Simić), 18. Janko Jevremović (45, 6. Mateja Stjepanović) – 8. Jovan Mijatović, 19. Jovan Milosević.

Do przerwy było 0-1. Po faulu Kozubala na Milosevicu Serbowie wykonywali rzut karny. Celnie w prawy dolny róg uderzył z 11 m Petkovic. Tuż przed przerwą ten właśnie zawodnik zobaczyl drugą żółtą kartkę i z czerwoną opuścił boisko.

W przerwie nad boiskiem Cracovia Training Center w Rącznej rozpętała się śnieżyca. Trzeba było odśnieżyć linie, II połowa rozpoczęła się z kilkunastominutowym poślizgiem. Polacy dążyli do wyrównania, a tymczasem rywali zdobyli drugiego gola, Mimovic posłał piłkę w dalszy róg. Serbowie mogli nawet podwyższyć na 3-0, ale od utraty gola uratował swój zespół Zych. Ostatni kwadrans to bardzo duża przewaga polskiego zespołu. Kontaktowy gol był samobójczy, ale padł po strzale Strzałka. W 87. minucie po centrze Lewickiego celną "główką" popisał się Matyjewicz, wychowanek Unii Tarnów.

To był zwycięski remis, bo w rozgrywanym równolegle, na stadionie Garbarni, meczu Izrael nie zdołał pokonać Łotwy. Pierwsze miejsce w grupie biało-czerwoni zapewnili sobie lepszą różnicą bramek.

4. Łotwa   3  1  1-5

Polska zagra w ME U19 po raz pierwszy od 2006 roku. Losowanie turnieju finałowego odbędzie się 19 kwietnia, a sam turniej w dniach 3-17 lipca 2023.

Znana już już cała ósemka finalistów ME U-19:

Grupa 1. Awans: Norwegia (m.in. dzięki 2-1 z Francją).

Grupa 2. Awans: Włochy (m.in. dzięki 3-2 z Niemcami).

Grupa 3. Awans: Hiszpania (lepsza różnica bramek niż Dania).

Grupa 4. Awans: Portugalia.

Grupa 5. Awans: Grecja (lepsza różnica bramek niż Słowacja).

Grupa 6. Awans: Polska.

Grupa 7. Awans: Islandia (dzięki 1-0 z broniącą tytułu Anglią!), turniej odbył się w Anglii!.

W turnieju finałowym zagrają zwycięzcy 7 grup oraz gospodarz – Malta.