Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Aktualności
17 medali w Lake Placid2023-01-23 14:43:00

Zawodnicy Akademickiej Reprezentacji Polski, której sponsorem jest PZU, odnieśli ogromny sukces na tegorocznej uniwersjadzie zimowej w Lake Placid (USA). Wywalczyli w sumie 17 medali, zajmując tym samym 5. pozycję w klasyfikacji medalowej. To dla Polaków druga najlepsza uniwersjada zimowa w historii startów. Więcej udało im się zdobyć tylko dekadę temu we włoskim Trydencie.


- Za każdym razem, kiedy wspierani przez nas sportowcy zdobywają prestiżowe trofea, czujemy ogromną radość i dumę. To satysfakcja z ich osiągnięć na skalę światową, ale również z tego, że po raz kolejny udało nam się dostrzec potencjał drzemiący w młodych zawodnikach. Oprócz sportu wyczynowego wspieramy sport akademicki, ponieważ wiemy, że AZS jest prawdziwą kuźnią talentów – mówi Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU.


Biało-Czerwoni mogą pochwalić się pięcioma złotymi medalami (Nicole Konderla w skokach narciarskich, mikst Nicole Konderla i Adam Niżnik w skokach narciarskich, drużyna Kinga Rajda i Nicole Konderla w skokach narciarskich, drużyna Natalia Jabrzyk, Iga Wojtasik i Olga Kaczmarek w łyżwiarstwie szybkim oraz Anna Nędza-Kubiniec w biathlonie), sześcioma srebrnymi (Iga Wojtasik i Natalia Jabrzyk w łyżwiarstwie szybkim, Barbara Skrobiszewska i Anna Nędza-Kubiniec w biathlonie, sztafeta Weronika Kaleta, Nicole Konderla i Andrzej Szczechowicz w kombinacji norweskiej oraz drużyna Paulina Cieślar i Anna Twardosz w skokach narciarskich) i sześcioma brązowymi (Joanna Kil w kombinacji norweskiej, Kinga Rajda w skokach narciarskich, mikst Kinga Rajda i Szymon Jojko w skokach narciarskich, Marek Kania w łyżwiarstwie szybkim oraz Wojciech Janik i Barbara Skrobiszewska w biathlonie). Cztery lata temu Polacy wrócili do kraju z zaledwie dwoma medalami, dlatego obecny wynik jest tym bardziej imponujący. Niektórzy młodzi zawodnicy stawali kilkakrotnie na amerykańskim podium, a np. skoczkini narciarska Nicole Konderla aż trzykrotnie na najwyższym jego stopniu.


Uniwersjada zimowa w Lake Placid odbyła się w dniach 12-22 stycznia. Na to wydarzenie zarówno środowisko akademickie, jak i wszyscy miłośnicy sportów zimowych musieli poczekać aż cztery lata. Z powodu pandemii koronawirusa planowana na 2021 rok uniwersjada zimowa w szwajcarskiej Lucernie nie odbyła się ani w 2021 ani w 2022 roku. Ostatnie zmagania sportowców-studentów mogliśmy oglądać w 2019 roku w rosyjskim Krasnojarsku.


- Uniwersjada to największe święto sportu studenckiego, a z powodu pandemii koronawirusa musieliśmy czekać na nie długie cztery lata. Bez wątpienia jednak było warto, bo dzisiaj, już po zakończeniu zimowej uniwersjady w Lake Placid, możemy być dumni z naszych sportowców. Na wielu arenach Polacy pokazali się z bardzo dobrej strony, co ma oczywiście potwierdzenie w liczbie zdobytych medali. Jako szef misji mogę być dumny także z tego, że m.in. dzięki wsparciu Grupy PZU byliśmy w stanie zapewnić tym młodym ludziom optymalne warunki do startu w tej drugiej pod względem wielkości po igrzyskach olimpijskich imprezie sportów zimowych - mówi Dariusz Piekut, szef polskiej misji na uniwersjadę w Lake Placid i sekretarz generalny Akademickiego Związku Sportowego.


Walka o medale nie była łatwa. W uniwersjadzie zimowej wzięło udział 1,5 tys. zawodników z całego świata. 55 Polaków rywalizowało w 9 dyscyplinach: biathlonie, biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim, narciarstwie alpejskim, snowboardzie alpejskim, snowboardowym freestyle’u i w skokach narciarskich. Skoczkowie narciarscy wywalczyli sześć medali, Biathloniści sięgnęli po pięć krążków, łyżwiarze po cztery, zaś w kombinacji norweskiej Polakom udało się zdobyć dwa medale.


Do dotychczasowego dorobku Polaków z uniwersjad zimowych, który przed rozpoczęciem rywalizacji w Lake Placid wynosił 173 medale, w tym roku nasi sportowcy dołożyli kolejnych 17. Marek Kania przełamał również klątwę, ciążącą na chorążym reprezentacji - zdobył brązowy medal w łyżwiarstwie szybkim.


Na przełom lipca i sierpnia tego roku zaplanowana jest w chińskim Chengdu także uniwersjada letnia, przełożona z ubiegłego roku.


Informacja prasowa


uniwersjada_zimowa_2023_fot.pawelskraba.jpg


REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty