Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Aktualności
Lekkoatletyka: 4 polskie medale, złoto dla Fajdka2022-07-25 06:02:00

W Eugene (USA) zakończyły się MŚ w lekkoatletyce. Dominowali gospodarze, reprezentacja Polski zdobyła 4 medale: złoty Paweł Fajdek i srebrny Wojciech Nowicki w rzucie młotem oraz dwa srebrne Katarzyna Zdziebło w chodzie na 20 i 35 km.


Paweł Fajdek dokonał nie lada wyczynu. Został mistrzem świata piąty raz z rzędu. Ciekawostka, rzucał młotem Ziółkowski. Szymon Ziółkowski jest jego trenerem...


Polski bilans:

1 x złoto

3 x srebro

3x4. miejsce

1x5. miejsce

1x8. miejsce


33 medale dla USA to najwięcej w historii. Gospodarze zajęli całe podium na 100 i 200 m oraz w pchnięciu kulą mężczyzn.


Podczas MŚ padły trzy rekordy świata:

Sydney McLaughlin (USA) 400 m ppł - 50.68

Tobi Amusan (Nigeria) 100 m ppł - 12.12

Mondo Duplantis (Szwecja) tyczka - 6.21


Allyson Felix (USA) ma już 20 medali w dorobku (w Eugene dodała złoto w sztafecie 4x400 kobiet i brąz w sztafecie mieszanej 4x400).


Kolejne MŚ - w Budapeszcie (19-27.08.2023).


Medaliści MŚ w Eugene, 15-24 lipca 2022:

KOBIETY

100 m:

1. Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamajka) 10.67

2. Shericka Jackson (Jamajka) 10.73

3. Elaine Thompson-Herah (Jamajka) 10.81

...

Ewa Swoboda odpadła w półfinale - 11.08, 12. czas; w elim. 11.07 - 11. czas.


200 m:

1. Shericka Jackson (Jamajka) 21.45

2. Shelly-Ann Fraser-Pryce 21.81

3. Dina Asher-Smith (W. Brytania) 22.02


400 m:

1. Shaunae Miller-Uibo (Wyspy Bahama) 49.11

2. Marileidy Paulino (Dominikana) 49.60

3. Sada Williams (Barbados) 49.75

...

8. Anna Kiełbasińska 50.81 (w pf 50.65 - 8. czas; w elim. 50.63 - 4. czas)

Natalia Kaczmarek odpadła w pf - 51.34, 15. czas, skarżyła się na zatrucie; w elim. 50.21 - 2. czas.


800 m:

1. Athing Mu (USA) 1:56.30

2. Keely Hodgkinson (W. Brytania) 1:56.38

3. Mary Moraa (Kenia) 1:56.71

...

Anna Wielgosz odpadła w pf - 2:00.51 (16. czas); w elim. 2:00.79 (7. czas).


1500 m:

1. Faith Kipyegon (Kenia) 3:52.96

2. Gudaf Tsegay (Etiopia) 3:54.52

3. Laura Muir (W. Brytania) 3:55.28

4. Freweyni Hailu (Etiopia) 4:01.28

5. Sofia Ennaoui (Polska) 4:01.43

6. Sinclaire Johnson (USA) 4:01.63


5000 m:

1. Gudaf Tsegay (Etiopia) 14:46.29

2. Beatrice Chebet (Kenia) 14:46.75

3. Dawit Seyaum (Etiopia) 14:47.36


10 000 m:

1. Letesenbet Gidey (Etiopia) 30:09.94

2. Hellen Obiri (Kenia) 30:10.02

3. Margaret Chelimo Kipkemboi (Kenia) 30:10.07


Maraton:

1. Gotytom Gebreslase (Etiopia) 2:18:11

2. Judith Jeptum Korir (Kenia) 2:18:20

3. Lonah Chemtai Salpeter (Izrael) 2:20:18


3000 m z przeszkodami:

1. Norah Jeruto (Kazachstan) 8:53.02

2. Werkuha Getachew (Etiopia) 8:54.61

3. Mekides Abebe (Etiopia) 8:56.08

...

Kinga Królik odpadła w elim. - 9:44.74 (36. czas)


100 m ppł:

1. Tobi Amusan (Nigeria) 12.06 (+2.5), w pf 12.12 - rekord świata

2. Britany Anderson (Jamajka) 12.23 (.224)

3. Jasmine Camacho-Quinn (Portoryko) 12.23 (.229)

...

Pia Skrzyszowska odpadła w pf - 12.62 (10. czas); w elim. 12.70 (8. czas)

Klaudia Siciarz odp. w elim. - 13.27 (32. czas)


400 m ppł:

1. Sydney McLauglin (USA) 50.68 (rekord świata)

2. Femke Bol (Holandia) 52.27

3. Dalilah Muhammad (USA) 53.13


7-bój:

1. Nafissatou Thiam (Belgia) 6947 pkt

2. Anouk Vetter (Holandia) 6867

3. Anna Hall (USA) 6755

4. Adrianna Sułek (Polska) 6672 (rekord Polski)

5. Noor Vidts (Belgia) 6559

...

10. Paulina Ligarska 6093

Wyniki Sułek: 13.28 (100 m ppł), 1.89 (wzwyż), 14.13 (kula), 23.77 (200 m), 6.43 (w dal), 41.63 (oszczep), 2:07.18 (800 m)


Wzwyż:

1. Eleanor Patterson (Australia) 2.02

2. Yaroslava Mahuchikh (Ukraina) 2.02

3. Elena Vallortigara (Włochy) 2.00


Tyczka:

1. Katie Nageotte (USA) 4.85

2. Sandi Morris (USA) 4.85

3. Nina Kennedy (Australia) 4.80


W dal:

1. Malaika Mihambo (Niemcy) 7.12

2. Ese Brume (Nigeria) 7.02

3. Leticia Oro Melo (Brazylia) 6.89


Trójskok:

1. Yulimar Rojas (Wenezuela) 15.47

2. Shanieka Ricketts (Jamajka) 14.89

3. Tori Franklin (USA) 14.72


Kula:

1. Chase Ealey (USA) 20.49

2. Lijiao Gong (Chiny) 20.39

3. Jessica Schilder (Holandia) 19.77


Dysk:

1. Bin Feng (Chiny) 69.12

2. Sandra Perkovic (Chorwacja) 68.45

3. Valarie Allman (USA) 68.30


Młot:

1. Brooke Andersen (USA) 78.96

2. Camryn Rogers (Kanada) 75.52

3. Janee' Kassanavoid (USA) 74.86

...

15. Malwina Kopron 70.50


Oszczep:

1. Kelsey-Lee Barber (Australia) 66.91

2. Kara Winger (USA) 64.05

3. Haruka Kitaguchi (Japonia) 63.27

...

21. Maria Andrejczyk 55.47


Chód 20 km:

1. Kimberly Garcia Leon (Peru) 1:26:58

2. Katarzyna Zdziebło (Polska) 1:27:31 (rekord Polski)

3. Shijie Qieyang (Chiny) 1:27:56

4. Jemima Montag (Australia) 1:28:17

5. Hong Liu (Chiny) 1:29:00

6. Nanako Fujii (Japonia) 1:29:01


Chód 35 km:

1. Kimberly Garcia Leon (Peru) 2:39:16

2. Katarzyna Zdziebło (Polska) 2:40:03

3. Shijie Qieyang (Chiny) 2:40:37

4. Antigoni Ntrismpioti (Grecja) 2:41:58

5. Raquel Gonzalez (Hiszpania) 2:42:27

6. Laura Garcia-Caro (Hiszpania) 2:42:45

...

11. Olga Niedziałek 2:49:43


4x100 m:

1. USA (Melissa Jefferson, Abby Steiner, Jenna Prandini, Twanisha Terry) 41.14

2. Jamajka (Kemba Nelson, Elaine Thompson-Herah, Shelly-Ann Frasser-Pryce, Shericka Jackson) 41.18

3. Niemcy (Tatjana Pinto, Alexandra Burghardt, Gina Lueckenkemper, Rebekka Haase) 42.03

W elim. w sztafecie USA biegła Aleia Hobbs (zamiast Steiner); w sztafecie Jamajki biegły: Briana Williams, Natalliah Whyte, Remona Burchell i Kemba Nelson)

...

Polska (Magdalena Stefanowicz, Martyna Kotwiła, Marika Popowicz-Drapała, Ewa Swoboda) odpadła w elim. - 43.19, 11. czas.


4x400 m:

1. USA (Talitha Diggs, Abby Steiner, Britton Wilson, Sydney McLauglin) 3:17.79

2. Jamajka (Candice McLeod, Janieve Russell, Stephenie Ann McPherson, Charokee Young) 3:20.74

3. W. Brytania (Victoria Ohuruogu, Nicole Yeargin, Jesie Knight, Laviai Nielsen) 3:22.64

W elim. w sztafecie USA biegły: Diggs, Allyson Felix, Kaylin Whitney, Jaide Stepter Baynes); w sztafecie Jamajki biegły: Stacey Ann Williams, Junelle Bromfield, Tiffany James i Young; w sztafecie W. Brytanii biegła Anna Pipi (zamiast Knight).

Na ostatniej zmianie w finale McLauglin uzyskała czas 47.91.

...

Polska (Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka, Małgorzata Hołub-Kowalik) odpadła w elim. - 3:29.34, 10. czas.


MĘŻCZYŹNI

100 m:

1. Fred Kerley (USA) 9.86

2. Marvin Bracy (USA) 9.88 (.874)

3. Trayvon Bromell (USA) 9.88 (.876)


200 m:

1. Noah Lyles (USA) 19.31

2. Kenneth Bednarek (USA) 19.77

3. Erriyon Knighton (USA) 19.80, ma 18 lat


400 m:

1. Michael Norman (USA) 44.29

2. Kirani James (Grenada) 44.48

3. Matthew Hudson-Smith (W. Brytania) 44.66

...

Kajetan Duszyński odpadł w elim. - 46.57 (32. czas).


800 m:

1. Emmanuel Kipkurui Korir (Kenia) 1:43.71

2. Djamel Sedjati (Algieria) 1:44.14

3. Marco Arop (Kanada) 1:44.28

...

Polacy odpadli w elim. Patryk Dobek - 1:46.80 (27. czas), Mateusz Borkowski - 1:47.61 (30. czas), Patryk Sieradzki - 1:48.78 (34. czas).


1500 m:

1. Jake Wightman (W. Brytania) 3:29.23

2. Jakob Ingebrigtsen (Norwegia) 3:29.47

3. Mohamed Katir (Hiszpania) 3:29.90

...

10. Michał Rozmys 3:34.58


5000 m:

1. Jakob Ingebrigtsen (Norwegia) 13:09.24

2. Jacob Krop (Kenia) 13:09.98

3. Oscar Chelimo (Uganda) 13:10.20


10 000 m:

1. Joshua Cheptegei (Uganda) 27:27.43

2. Stanley Waithaka Mburu (Kenia) 27:27.90

3. Jacob Kiplimo (Uganda) 27:27.97


Maraton:

1. Tamirat Tola (Etiopia) 2:05:36

2. Mosinet Geremew (Etiopia) 2:06:44

3. Bashir Abdi (Belgia) 2:06:48


3000 m z przeszkodami:

1. Soufiane El Bakkali (Maroko) 8:25.13

2. Lamecha Girma (Etiopia) 8:26.01

3. Conseslus Kipruto (Kenia) 8:27.92


110 m ppł:

1. Grant Holloway (USA) 13.03

2. Trey Cunningham (USA) 13.08

3. Asier Martinez (Hiszpania) 13.17

4. Damian Czykier (Polska) 13.32 (13.22 w pf, ale z wiatrem +2.5)

5. Joshua Zeller (W. Brytania) 13.33

Shane Brathwaite (Barbados) i Devon Allen (USA) - dyskw., Hansle Parchment (Jamajka) nie wystartował.


400 m ppł:

1. Alison Dos Santos (Brazylia) 46.29

2. Rai Benjamin (USA) 46.89

3. Trevor Bassitt (USA) 47.39

Rekordzista świata Karsten Warholm (Norwegia) zajął 7. miejsce.


10-bój:

1. Kevin Mayer (Francja) 8816 pkt

2. Pierce Lepage (Francja) 8701

3. Zachery Ziemek (USA) 8676

Po 4 konkurencjach liderem był Damian Warner (Kanada), ale doznał kontuzji w biegu na 400 m.


Wzwyż:

1. Mutaz Essa Barshim (Katar) 2.37

2. Sanghyeok Woo (Korea Płd.) 2.35

3. Andriy Protsenko (Ukraina) 2.33

...

Norbert Kobielski nie oddał pierwszego skoku w elim. z powodu kontuzji.


Tyczka:

1. Armand Duplatis (Szwecja) 6.21, rekord świata

2. Christopher Nilsen (USA) 5.94

3. Ernest John Obiena (Filipiny) 5.94

...

Polacy odpadli w elim.: Piotr Lisek 5.50 (19. wynik), Robert Sobera 5.50 (24. wynik).


W dal:

1. Jianan Wang (Chiny) 8.36

2. Mitiadis Tentoglou (Grecja) 8.32

3. Simon Ehammer (Szwajcaria) 8.16


Trójskok:

1. Pedro Pichardo (Portugalia) 17.95

2. Hugues Fabrice Zango (Burkina Faso) 17.55

3. Yaming Zhu (Chiny) 17.31


Kula:

1. Ryan Crouser (USA) 22.94

2. Joe Kovacs (USA) 22.89

3. Josh Awotunde (USA) 22.29

...

Polacy odpadli w elim.: Konrad Bukowiecki 20.24 (13. wynik), Michał Haratyk 20.13 (14. wynik).


Dysk:

1. Kristjan Ceh (Słowenia) 71.13

2. Mykolas Alekna (Litwa) 69.27

3. Andrius Gudzius (Litwa) 67.55


Młot:

1. Paweł Fajdek (Polska) 81.98

2. Wojciech Nowicki (Polska) 81.03

3. Eivind Henriksen (Norwegia) 80.87

4. Quentin Bigot (Francja) 80.24

5. Bence Halasz (Węgry) 80.15

6. Rudy Winkler (USA) 78.99

...

Marcin Wrotyński odpadł w elim. - 73.55 (19. wynik).


Oszczep:

1. Anderson Peters (Grenada) 90.54

2. Neeraj Chopra (Indie) 88.13

3. Jakub Vadlejch (Czechy) 88.09


Chód 20 km:

1. Toshikazu Yamanishi (Japonia) 1:19:07

2. Koki Ikeda (Japonia) 1:19:14

3. Perseus Karlstroem (Szwecja) 1:19:18


Chód 35 km:

1. Massimo Stano (Włochy) 2:23:14

2. Masatora Kawano (Japonia) 2:23:15

3. Perseus Karlstroem (Szwecja) 2:23:44

...

19. Dawid Tomala 2:30:47

Artur Brzozowski - dyskw.


4x100 m:

1. Kanada (Aaron Brown, Jerome Blake, Brendon Rodney, Andre De Grasse) 37.48

2. USA (Christian Coleman, Noah Lyles, Elijah Hall, Marvin Bracy) 37.55

3. W. Brytania (Jona Efoloko, Zharnel Hughes, Nethaneel Mitchell-Blake, Reece Prescod) 37.83

W elim. w sztafecie W. Brytanii na I zmianie biegł Adam Gemili (zamiast Efoloko).


4x400 m:

1. USA (Elija Godwin, Michael Norman, Bryce Deadmon, Champion Allison) 2:56.17

2. Jamajka (Akeem Bloomfield, Nathon Allen, Jevaughn Powell, Christopher Taylor) 2:58.58

3. Belgia (Dylan Borlee, Julien Watrin, Alexander Doom, Kevin Borlee) 2:58.72

...

9. Polska (Maksymilian Klepacki, Karol Zalewski, Mateusz Rzeźniczak, Kajetan Duszyński) 3:02.51

W elim. w sztafecie USA na ostatniej zmianie biegł Trevor Bassitt (zamiast Allisona); w sztafecie Jamajki biegli: Bloomfield, Powell, Karayme Bartley, Anthony Cox; w sztafecie Belgii biegł Jonathan Sacoor (zamiast Dooma).


KOBIETY/MĘŻCZYŹNI

4x400 m, sztafeta mieszana (MKMK):

1. Dominikana (Lidio Andres Feliz, Marileidy Paulino, Alexander Ogando, Fiordaliza Cofil) 3:09.82

2. Holandia (Liemarvin Bonevacia, Lieke Klaver, Tony Van Diepen, Femke Bol) 3:09.90

3. USA (Elija Godwin, Allyson Felix, Vernon Norwood, Kennedy Simon) 3:10.16

4. Polska (Karol Zalewski, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Natalia Kaczmarek) 3:12.31

5. Jamajka 3:12.71

6. Nigeria 3:16.21

W sztafecie Holandii na ostatniej zmianie biegła w elim. Eveline Saalberg (zamiast Bol), w sztafecie USA w elim. biegła Wadeline Jonathas (zamiast Felix).

Polska w elim. biegła w składzie: Duszyński, Iga Baumgart-Witan, Zalewski, Święty-Ersetic.


Klasyfikacja medalowa:

1. USA 13-9-11=33

2. Etiopia 4-4-2=10

3. Jamajka 2-7-1=10

4. Kenia 2-5-3=10

5. Chiny 2-1-3=6

6. Australia 2-0-1=3

7. Peru 2-0-0=2

8. Polska 1-3-0=4

9. Japonia i Kanada 1-2-1=4

11. W. Brytania 1-1-5=7

12. Norwegia 1-1-1=3

Aż 29 krajów zdobyło złote medale. Na podium stawali przedstawiciele 45 krajów.


Team Trophy (klasyfikacja punktowa: 8-7-6-5-4-3-2-1)

1. USA 328 pkt

2. Jamajka 110

3. Etiopia 106

4. Kenia 104

5. W. Brytania 68

6. Chiny i Kanada po 63

8. Polska 49

9. Australia i Holandia po 47


fajdekoregon.jpg


REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty