Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Aktualności
Polska kandydatem na gospodarza ME kobiet w 2025 roku2021-11-25 21:36:00

Turniej finałowy mistrzostw Europy kobiet w 2025 roku może być kolejnym międzynarodowym wydarzeniem sportowym, które zostanie zorganizowane w Polsce. Nasz kraj był już gospodarzem kilku piłkarskich turniejów i finałów o zasięgu międzynarodowym, między innymi EURO 2012, mistrzostw Europy U-21 (2017) i mistrzostw świata FIFA U-20 (2019). Ponadto w Warszawie i w Gdańsku zostały zorganizowane mecze finałowe Ligi Europy w 2015 oraz 2021 roku.


Tym razem przychodzi czas na futbol kobiecy. Polski Związek Piłki Nożnej postanowił zgłosić kandydaturę federacji do organizacji mistrzostw Europy kobiet, zaplanowanych na 2025 rok. W turnieju finałowym weźmie udział 16 drużyn, które rozegrają w sumie 31 spotkań (24 mecze grupowe, cztery ćwierćfinały, dwa półfinały oraz finał). Tytuł mistrzyń Europy dzierżą obecnie Holenderki, natomiast kolejna edycja turnieju odbędzie się w 2022 roku na boiskach w Anglii.


Zgodnie z precyzyjnymi wymaganiami określonymi przez UEFA, PZPN wytypował dziewięć stadionów i miast, które mogą pełnić rolę gospodarza turnieju. Wybór nastąpił na podstawie wytycznych, uwzględniających między innymi położenie w konkretnych regionach oraz wymagania infrastrukturalne. Wybrane lokalizacje to Białystok, Bielsko-Biała, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Łódź (stadion ŁKS), Tychy, Warszawa (stadion Legii) oraz Wrocław. Władze wszystkich wyżej wymienionych miast zadeklarowały pełne wsparcie i zaangażowanie w przygotowanie niezbędnej dokumentacji konkursowej, która będzie podlegała dalszej analizie ze strony PZPN oraz UEFA. Pierwszy etap procesu aplikacyjnego zakończy się wiosną 2022 roku. Może on zostać poprzedzony wizytacjami roboczymi ze strony przedstawicieli PZPN oraz UEFA.


Warto pamiętać, że wymagania UEFA nie dotyczą wyłącznie stadionów, na których rozgrywane będą mecze turnieju finałowego. Europejska centrala przedstawiła również konkretne wytyczne dotyczące hoteli i boisk treningowych. Przy uwzględnieniu wszystkich potrzeb organizacyjnych, PZPN będzie musiał skoordynować przygotowanie ponad 40 hoteli i 34 obiektów treningowych.


Za proces konsultacji, przygotowania i złożenia aplikacji konkursowej odpowiada zespół projektowy w ramach Departamentu Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN. Komórka będzie organizowała współpracę z miastami, operatorami stadionów, właścicielami boisk treningowych i hoteli oraz zarządcami lotnisk. Do jej zadań będzie należeć również współpraca z Ministerstwem Sportu w zakresie przygotowania listów potwierdzających, listów zaangażowania i gwarancji rządowych, dotyczących aplikacji konkursowej. Wsparcie przy działaniach zmierzających do organizacji przez Polskę mistrzostw Europy kobiet zadeklarował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Starania o organizację finałów mistrzostw Europy kobiet w 2025 roku wpisują się w szerszą strategię rozwoju i promocji piłki kobiecej, którą opracowuje Polski Związek Piłki Nożnej.


Kontrkandydatami Polskiego Związku Piłki Nożnej w ubieganiu się o miano gospodarza turnieju finałowego są Francja, Szwajcaria, Ukraina oraz zbiorcza kandydatura Szwecji, Danii, Norwegii i Finlandii.


Decyzja Komitetu Wykonawczego UEFA o wyborze gospodarza zapadnie w grudniu 2022 roku.


pzpn.pl
REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty