Strona główna > Sporty zimowe > Łyżwiarstwo szybkie
Zbigniew Bródka mistrzem olimpijskim, o złocie zadecydowały trzy tysięczne sekundy!2014-02-15 21:29:00

29-letni Zbigniew Bródka, strażak z podłowickich Domaniewic, nigdy do tej pory nie wygrał wielkich zawodów. Ale dziś w Soczi zwyciężył w tych najważniejszych - w olimpijskim wyścigu łyżwiarskim na 1500 m. O złotym medalu zadecydowały trzy tysięczne sekundy!!!

Bródka dopiero sześć lat temu przerzucił się z short tracku na łyżwy szybkie. Miał konkrente ambicje i plany: chciał zdobyć medal olimpijski. Dążył do celu konsekwentnie, wkrótce dystans 1500 m stał się jego ulubionym. W ubiegłym roku zdobył nawet Puchar Świata.

W Soczi nie był głównym faworytem, na starcie stanęło kilku mistrzów świata w tej konkurencji. Bródka wylosował Amerykanina Shaniego Davisa, dwukrotnego wicemistrza olimpijskiego na tym dystansie. Polak od początku prowadził, a na finiszu przyspieszył i objął prowadzenie z doskonałym czasem 1:45.00. Do końca zawodów pozostały trzy pary. Najpierw Kazach Denis Kuzin wygrał z Konradem Niedźwiedzkim (doznał lekkiej kontuzji), ale uzyskał gorszy o 0.69 sekundy czas. Póżniej zagrażał mu Rosjanin Denis Juskow, ale i on przegrał (o 0.37). W ostatniej parze kapitalnie jechał Holender Koen Verweij. Na mecie wyświetlono identyczny wynik: 1:45.00. Po analizie fotofiniszu okazało się, że Polak uzyskał 1:45.006, a Holender 1:45.009. O zwycięstwie Bródki zadecydowały więc trzy tysięczne sekundy. W przeliczeniu na odległość to zaledwie 4 i pół centymetra!!!