Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Sporty zimowe > Hokej na lodzie > Wiadomości Hokej na lodzie
Startują hokejowe MŚ w Katowicach2016-04-23 10:54:00

Jeżeli ktokolwiek zapomniał już o pojęciu "polskiego hokeja", ma nareszcie idealną okazję zapoznania się z jego stanem. 


Po pierwsze - na szklanym ekranie, a po drugie – z bliska, w meczach mistrzostw świata I dywizji. Grupa A, w której biało-czerwoni zmierzą się z pięcioma innymi rywalami (Austrią, Japonią, Koreą Płd., Słowenią i Włochami), rozegra swoje spotkania na lodzie katowickiego Spodka między 23 a 29 kwietnia. Stawką są dwa miejsca w światowej elicie.


Nasz kraj po raz drugi z rzędu będzie gospodarzem imprezy. Przed rokiem zajęliśmy miejsce tuż pod kreską zespołów, które awansowały, ale na dobrą sprawę nie nawiązaliśmy walki z Kazachami i Węgrami, którzy zgromadzili odpowiednio 15 i 12 punktów. Polska uzbierała połowę tego co zespół Madziarów. Zadanie w bieżącym roku będzie o tyle trudniejsze, że o powrót do elity powalczą Austria i Słowenia, które w zeszłym sezonie wypadły z karuzeli. Niestety, z pierwszym rywalem nie wygraliśmy na MŚ od 1991, a z drugim od 2000... Warto nadmienić, że od ośmiu lat nie udało nam się to nawet w sparingach. 


Respekt przed Austriakami jest wskazany, bo ci przed kilkoma dniami pokonali Włochów (naszego pierwszego rywala) 3-2, ku sporej radości trenera Daniela Ratushny'ego. – Przegraliśmy ostatnio dwa razy z Węgrami, więc zwycięstwo nad rywalem, z którym zmierzymy się w Katowicach przyniosło nam ulgę. Gracze dostali solidny zastrzyk wiary we własne siły i możliwości. Musimy jednak wypaść jeszcze lepiej w inauguracyjnym starciu z Koreą Południową – zaznaczał Ratushny, który prowadzi Austriaków od dwóch lat. On i jego zawodnicy mogą w dodatku po cichu wciąż liczyć na posiłki zza Oceanu. 


Michael Raffl (Philadelphia Flyers) przegrał ze swoim zespołem już trzy spotkania z Washington Capitals w fazie playoff NHL, by wreszcie wygrać skromnie 2-1 na podreperowanie serii. Trudno jednak sobie wyobrazić awans do kolejnej rundy przy stanie 1-3, więc 27-letni gracz (13 bramek i 18 asyst w sezonie regularnym) może dołączyć do swoich rodaków. Nawet przy jego absencji, faworyt jest oczywisty. Zdaniem bukmacherów - w tym firmy Fortuna - Austriacy powinni wygrać na dużym spokoju (kurs 1.27 na faworytów i aż 6.37 na Koreę). Ratushny zresztą nie wyobraża sobie innego wyniku niż pewny awans do światowej elity, robi więc wszystko, by być maksymalnie przygotowanym. Mimo że na turniej można zabrać 22 zawodników, on do Katowic ściąga aż 26, w razie, gdyby komuś zdrowie odmówiło posłuszeństwa na ostatniej prostej.


W innym spotkaniu, na które przede wszystkim będą zwracać uwagę polscy kibice, nasza reprezentacja zmierzy się z Włochami. Wyraźnego faworyta nie widać, czego najlepszym dowodem są kursy bukmacherów (2.25 na Polskę i 2.33 na Italię, polski bukmacher Fortuna). Przed rokiem oba zespoły się zmierzyły także w pierwszej serii spotkań. Spotkanie zakończyło się minimalnym triumfem Włochów 2-1 po decydującym trafieniu Antona Bernarda w drugiej tercji. - "Na tych mistrzostwach mamy szansę z każdym rywalem, chcemy zrobić jak najlepszy wynik" - tłumaczył przed kilkoma dniami Bartłomiej Bychawski, obrońca reprezentacji Polski i Orlika Opole.


Wiara zawodnika nie jest bezpodstawna, jeśli spojrzymy na obiekt, w którym rozegrane zostaną wszystkie mecze. Mowa naturalnie o katowickim Spodku, w którym w 1976 roku pokonaliśmy ZSRR 6-4 w najsłynniejszym meczu polskiego hokeja...

www.arskomgroup.pl


hokej_katowice
.

Terminarz hokejowych MŚ Dywizji 1A w Katowicach

23.04.2016 – sobota:

13:00 Japonia – Słowenia

16:30 POLSKA – Włochy

20:00 Korea Płd. – Austria


24.04.2016 – niedziela:

13:00 Słowenia – Włochy

16:30 POLSKA – Korea Płd.

20:00 Austria – Japonia


26.04.2016 – wtorek:

13:00 Korea Płd. – Japonia

16:30 Austria – Włochy

20:00 POLSKA – Słowenia


27.04.2016 – środa:

g. 13:00 Japonia – Włochy

g. 16:30 Słowenia – Korea Płd.

g. 20:00 POLSKA – Austria


29.04.2016 – piątek:

13:00 Włochy – Korea Płd.

16:00 Austria – Słowenia

20:00 Polska – Japonia


Do elity awans uzyskają dwie najlepsze drużyny, ale jest pewne ale... Otóż w przyszłym miesiącu najlepsze drużyny świata zagrają w Rosji (Moskwa i St Petersburg), a wśród nich Francja i Niemcy, które za rok wspólnie organizują czempionat i są chronione. Trudno wdawać się teraz w możliwe scenariusze i najlepiej zająć w katowickim "Spodku" pierwsze miejsce, bowiem drugie nie daje gwarancji awansu.

(ST)


iihf_polska.jpg


REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty