Strona główna > Tenis > Wiadomości tenis
Iga Świątek pierwszą polską triumfatorką Wielkiego Szlema2020-10-10 19:19:00

19-letnia Iga Światek jako pierwsza Polka w historii tenisa wygrała turniej wielkoszlemowy! W paryskim finale na ziemnych kortach Rolanda Garrosa Polka pokonała starszą o dwa lata Amerykankę Sofię Kenin 6-4, 6-1.

FRENCH OPEN

Finał singla pań:

Iga Świątek (Polska, WTA 54) - Sofia Kenin (USA, 4, WTA 6) 6-4, 6-1

Polka rozpoczęła wspaniale, od 3-0. Rywalka nie poddała się, odrobiła stratę. Kolejne dwa gemy znów dla Świątek i setbol przy stanie 5-3. Amerykanka obroniła się, ale w następnym gemie została przełamana. 6-4 po 53 minutach. W II secie walki było mniej. Kenin zdobyła punkt na samym początku, przy serwisie Igi. Kolejnych sześć padło łupem Polki, która zademonstrowała kompletny tenis, pełen znakomitych, efektownych zagrań. Mecz trwał 84 minuty.

Pomeczowy wywiad z triumfatorką przeprowadziła Marion Bartoli, a puchar Suzanne-Lenglen wręczyła Mary Pierce.

Za zwycięstwo w singlu Iga Świątek zarobiła 1.6 mln euro; za półfinał debla dodatkowo 55 tys. euro.

W Paryżu Świątek wygrała wszystkie 7 meczów bez straty seta. Od momentu kiedy wprowadzono światowy ranking w 1975 roku nikt nie zwyciężył w Roland Garros z tak niskim numerem. Po tych 2 tygodniach gry w French Open Polka awansuje jednak z 54. pozycji na 17.

Iga Świątek jest drugą Polką w historii, która grała w finale French Open. Pierwszą była w 1939 roku 26-letnia wówczas krakowianka Jadwiga Jędrzejowska; w decydującej grze uległa Francuzce Simonne Mathieu 3-6, 6-8. Wspólnie zwyciężyły wtedy w deblu.

Jędrzejowska wystąpiła jeszcze w dwóch finałach singla w 1937 r., przegrywając w Wimbledonie i w US Open.

W finale singla w Wimbledonie w 2012 r. grała Agnieszka Radwańska przegrywając z Sereną Williams 1-2.

FRENCH OPEN

Finał debla panów:

Kevin Krawietz/Andreas Mies (Niemcy, 8) - Mate Pavic/Bruno Soares (Chorwacja/Brazylia, 7) 6-3, 7-5