Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Sporty zimowe > Wiadomości sporty zimowe
Bajcicak następcą Wierietielnego2020-05-01 23:25:00

Słowak Martin Bajcicak został nowym trenerem kadry narodowej kobiet w biegach narciarskich. Zastąpił on na tym stanowisku Aleksandra Wierietielnego, który zrezygnował z prowadzenia reprezentacji.


43-letni Bajcicak w przeszłości był znakomitym zawodnikiem. Pięciokrotnie występował w igrzyskach olimpijskich. Na koncie ma wygraną w zawodach Pucharu Świata. W latach 1997-2015 startował w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym. W 2005 roku w Oberstdorfie otarł się o podium, zajmując czwarte miejsce. Był też dwukrotnym medalistą mistrzostw świata juniorów.


Bajcicaka wskazała Justyna Kowalczyk z trenerem Aleksandrem Wierietielnym. W ostatnim czasie pracował - z sukcesami - z siostrami Ivoną i Pauliną Fialkovymi. - Ostatnio byłem trenerem sióstr Fialkovych, które zajmują się biathlonem. Obie uzyskiwały dobre wyniki. Wierzę więc, że będę też w stanie zastąpić w polskiej kadrze trenera Wierietielnego. To szansa dla mnie na wykazanie się - powiedział Bajcicak. - W biathlonie byłem już na takim poziomie, że chcieliśmy walczyć o medale w gronie seniorów. Teraz też będę robił wszystko, by młode polskie juniorki rozwijały się. To wielkie wyzwanie, ale jest to realne. Wierzę, że razem uda nam się to zrobić - dodał.


Kontrakt Martina Bajcicaka z Polskim Związkiem Narciarskim będzie obowiązywał przynajmniej do końca sezonu 2021/2022, w którym to m.in. odbędą się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie.

 

Bajcicak urodził się nieopodal polskiej granicy w miejscowości Zakamienne. Teraz mieszka w pobliżu Strbskiego Plesa, które stanie się z pewnością jednym z miejsc zgrupowań naszej kadry, bo na tamtejszych trasach dość wcześnie jest śnieg, który trzyma się do późnej wiosny. W przeszłości odbywały się tam mistrzostwa świata. Słowak nadal będzie współpracował z Justyną Kowalczyk.


Trener Wierietielny z polską kadrą w biegach był związany od 2000 roku. W PZN przepracował 20 lat. Jest jednym z najbardziej utytułowanych trenerów na świecie. Przede wszystkim dzięki pracy z Justyną Kowalczyk, która zdobyła pięć medali olimpijskich, w tym dwa złote. Była ośmiokrotną medalistką mistrzostw świata. Dwukrotnie stawała na najwyższym stopniu podium. Czterokrotnie zdobywała Kryształową Kulę i tyle samo razy wygrywała Tour de Ski.


Źródło: PZN (pzn.pl)

więcej wiadomości >>>

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty