Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Sporty zimowe > Wiadomości sporty zimowe
Wisła krakowska pomoże zakopiańskiej2017-10-30 18:34:00

Na stronie internetowej TS Wisła Kraków ukazała się informacja nt. sytuacji w Wiśle Zakopane:


TS Wisła Zakopane zostało założone w 1926 roku. Inicjatorami jego powstania byli kibice krakowskiej Wisły, którzy po prostu założyli w Zakopanem sekcję narciarską Białej Gwiazdy. Tymi osobami byli między innymi: mjr Stanisław Kępski, Zbigniew Wóycicki, Tadeusz Paudyn, Aleksander Rozmus, Władysław Mietelski, Edward Wilga i Artur Kasprzyk.

Pierwszym prezesem klubu z Zakopanego był Franciszek Wagner, który został wybrany na to stanowisko w 1929 roku. Uważany jest on za twórcę potęgi Wisły Zakopane, to dzięki niemu sekcje narciarskie podhalańskiego klubu w bardzo krótkim czasie zdecydowanie się rozwinęły. Na niektórych zawodach narciarskich Wisła Zakopane potrafiła wystawić nawet cztery sztafety.

Jednym z największych kibiców Wisły Zakopane był Kornel Makuszyński. To właśnie ten znany polski pisarz doprowadził do reaktywacji klubu po drugiej wojnie światowej i do końca swojego życia zakopiańczyków wspierał. Nie wolno także zapominać, że Makuszyński pełnił zaszczytną funkcję Prezesa Honorowego TS Wisła.

Wisła Zakopane aktualnie posiada sekcję skoków narciarskich i kombinacji norweskiej. Klub z powodów organizacyjnych musiał zlikwidować inne sekcje, miejscowych działaczy zmusiła do tego przede wszystkim trudna sytuacja materialna. Jednak Wiślacy z Zakopanego nadal mogą pochwalić się obecnością swoich zawodników na najwyższych szczeblach rywalizacji na przykład w skokach narciarskich. Wychowankiem TS Wisła Zakopane jest chociażby Mateusz Rutkowski, który był uznawany za jeden z największych talentów w historii polskich skoków narciarskich, czy występujący do dzisiaj w Pucharze Świata w skokach Klimek Murańka.

Najwybitniejszym wychowankiem zakopiańskiej Wisły jest Wojciech Fortuna-skoczek narciarski złoty medalista zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sapporo w 1972 roku.

W związku z bardzo poważnymi problemami zakopiańskiego klubu Zarząd TS Wisła postanowił zakopiańczykom pomóc. Zarząd Towarzystwa Sportowego prowadzi zaawansowane rozmowy z przedstawicielami TS Wisła Zakopane, których docelowym efektem ma być powrót do stanu z dwudziestolecia międzywojennego, kiedy Wisła posiadała w Zakopanem swoją sekcję narciarską. Działanie takie jest nie tylko kultywowaniem tradycji, ale i kolejnym etapem rozwoju Naszego Klubu. Obydwie strony głęboko wierzą, że dzisiejsze spotkanie jest początkiem udanej współpracy, a także otwarciem nowego rozdziału w bardzo bogatej historii Białej Gwiazdy.


tswisla.pl

więcej wiadomości >>>

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty