Strona główna > Siatkówka > Wiadomości siatkówka
Biało-czerwoni zagrają o złoto z Brazylią!2018-09-30 12:19:00

To był niesamowity półfinał. Polscy siatkarze po 2 godzinach i 26 minutach pokonali Amerykanów 3-2 i w niedzielę zagrają w Turynie o złoto MŚ z Brazylią.

Polska - USA 3-2 (25-22, 20-25, 23-25, 25-20, 15-11)

POLSKA: Fabian Drzyzga 3, Bartosz Kurek 29, Michał Kubiak 22, Piotr Nowakowski 8, Artur Szalpuk 4, Mateusz Bieniek 1, Paweł Zatorski (L) - Dawid Konarski 4, Bartosz Kwolek 0, Jakub Kochanowski 5, Aleksander Śliwka 3, Damian Schulz 0, Grzegorz Łomacz 0.

USA: Micah Christenson 2, Matthew Anderson 19, Taylor Sander 19, Aaron Russell 18, David Smith 12, Maxwell Holt 8, Erik Shoji (L) - Daniel McDonnell 5.

Pierwszego seta biało-czerwoni zagrali koncertowo. Prowadzili 8-6, potem 14-7, dzięki m.in. blokom Kurka i asom serwisowym Drzyzgi. Rywale odrobili 3 punkty, po czym znów nastąpił popis naszego zespołu. Atakował skutecznie Szalpuk, dwa asy posłał Kubiak, a po bloku Nowakowskiego było 19-10! Amerykanie mozolnie próbowali odrabiać straty, doszli nawet do stanu 24-22, lecz partię zakończył Kubiak.

W II secie lekką przewagę miała drużyna USA, prowadząc 8-6, 12-9 i 13-10. Potem nastąpił lepszy okres gry naszego zespołu (prowadzenie 16-14), ale po akcjach Andersona i zagrywce Russella przeciwnicy odskoczyli na bezpieczny dystans. III set też nie układał się dobrze. Było już 9-15. W końcówce doszliśmy do stanu remisowego po 22, ale Amerykanie skuteczniej finiszowali.

Nasi zrewanżowali się w IV odsłonie, która toczyła się pod polskie dyktando: 10-6, 13-12, 21-17, 24-19 i 25-20 po ataku Kurka.

W tie-breaku przecieraliśmy oczy ze zdumienia i podziwu dla biało-czerwonych. Po atakach Kurka, kąśliwej zagrywce Drzyzgi i bloku Nowakowskiego zbudowaliśmy sporą przewagę (6-1). Po bloku Śliwki i asie Kubiaka było 9-3, a za chwilę 11-5! Gdy na zagrywkę wszedł McDonnell Amerykanie doszli na 11-9. Odpowiedzieli atakami Kurek i Kubiak, który zdobył wkrótce jeszcze ostatnie dwa punkty. 15-11 i finał dla nas!!!

Półfinały (Turyn, 29 września):

Brazylia - Serbia 3-0 (25-22, 25-21, 25-22)

Polska - USA 3-2 (25-22, 20-25, 23-25, 25-20, 15-11), widzów 11 800.

Finały (30 września):

O 3. miejsce: Serbia - USA (17:00)

O 1. miejsce: Brazylia - Polska (21:15)

Reprezentacja Polski do tej pory stawała na podium MŚ trzykrotnie - w 1974 r. (złoto), w 2006 (srebro) i w 2014 (złoto).