Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Wiadomości piłka nożna
Plebiscyt MZPN: Mateusz Wdowiak najlepszym piłkarzem, a Michał Probierz trenerem2021-02-15 20:08:00

Rozstrzygnięty został XXVI Plebiscyt na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski 2020. Zwyciężyli reprezentanci Cracovii: Mateusz Wdowiak i Michał Probierz.


Organizatorem plebiscytu był Małopolski Związek Piłki Nożnej, partnerem medialnym "Gazeta Wyborcza" w Krakowie. Po raz trzynasty wręczona została nagroda Prezydenta Miasta Krakowa - JASNA STRONA FUTBOLU. Projekt był współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.


wdowa
Najlepszy piłkarz Małopolski 2020 - Mateusz Wdowiak. Fot. Andrzej Godny


Na wstępie skromnej uroczystości, przeprowadzonej z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i dystansu społecznego, przemówił wiceprezes MZPN Ryszard Kołtun, głos zabrał także Piotr Gądek, z-ca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" w Krakowie.


Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa JASNA STRONA FUTBOLU wręczyła w jego imieniu zastępca prezydenta Anna Korfel-Jasińska. Otrzymało ją w tym roku Niepubliczne LO Szkoły Sportowej Piłki Nożnej im. gen. Monda w Krakowie. Nagrodę odebrał dyr. Michał Królikowski w asyście ucznia-piłkarza Kacpra Szewczyka.


Laureatom w kategoriach plebiscytowych gratulowali wiceprezesi MZPN Zdzisław Kapka i Zbigniew Lach oraz członkowie Prezydium Zarządu MZPN Wiesław Bąkowski i Jerzy Nagawiecki. Galę prowadził Bartosz Ryt.


W głównych trzech kategoriach najlepszych wybierali czytelnicy "Gazety Wyborczej", w pozostałych kapituła złożona z członków Zarządu MZPN, Rady Trenerów i Wydziału Szkolenia MZPN, przedstawicieli mediów i organizatorów.


***


Tradycji staje się zadość. Od pięciu lat najlepszy piłkarz Małopolski po zwycięstwie w Plebiscycie opuszcza Kraków... Tak było z Krzysztofem Mączyńskim, Carlosem Lopezem, Krzysztofem Piątkiem i Januszem Golem. Tak dzieje się także z Mateuszem Wdowiakiem, który właśnie dziś przenosi się definitywnie do Rakowa...


O wygranej w Plebiscycie mówi tak:

- Jestem zaskoczony, bo przez ostatnie pół roku nie było mnie na boiskach ekstraklasy. Można było o mnie zapomnieć. Tym bardziej jestem szczęśliwy, że ludzie jednak pamiętali, co działo się wcześniej. Niech ta nagroda to będzie zalążek czegoś dobrego. Czego mogę sobie życzyć? Bym wrócił na boiska ekstraklasy, bym znów mógł czerpać radość z gry i dawać ją kibicom.


Wdowiak nagrodę dedykował rodzicom, bratu oraz narzeczonej. - Wspierają mnie w każdych okolicznościach - tłumaczy. Dziękował też "piłkarzom, sztabowi trenerskiemu i sztabowi medycznemu Cracovii".


Z powodu zaostrzonych rygorów covidowych dla Ekstraklasy, nagród nie mogli odebrać osobiście Jakub Błaszczykowski (drugi wśród piłkarzy), Michał Probierz (najlepszy trener) i Karol Niemczycki (młodzieżowiec roku). Przepustkę z obozu Sandecji w Rzeszowie dostał natomiast Michał Walski, piłkarz nr 3 Plebiscytu; obecny był także jego kolega klubowy Michal Piter-Bucko (9. miejsce).


Najlepszym piłkarzem lig regionalnych został uznany Sławomir Peszko.


- W wielu kategoriach mógłbym zająć pierwsze miejsce, ale nie spodziewałem się, że zajmę je akurat w tej - śmieje się były reprezentant Polski.


Były reprezentant Polski dodaje, że jego transfer do Wieczystej był "strzałem w dziesiątkę": - Kiedy grałem w Wiśle, przekonałem się, że to miasto potrafi pokochać piłkarzy całym sercem. Do dziś na ulicach dostaję od ludzi podziękowania za ten krótki czas spędzony w klubie. Tym bardziej uznałem, że Wieczysta na schyłkowy czas mojej kariery będzie idealnym wyborem. Miałem pomóc w budowie klubu, w pewnym sensie w dodaniu mu blasku, ale chciałem też to zrobić dla siebie - nie chodziło o to, by popijać kawkę na rynku. Nie, nie. Chciałem jeszcze pograć i zrobić wszystko, by Wieczysta mogła się pokazać na szczeblu centralnym. Taki jest plan i mam nadzieję, że szybko go zrealizujemy. Ostatnie wyniki pokazują, że się da. Myślę choćby o Puszczy Niepołomice, która wyeliminowała Lechię Gdańsk w Pucharze Polski. I my na takie niespodzianki się czaimy.


***


Kategorie, w których wyboru dokonała Kapituła:


Najlepszy piłkarz lig regionalnych: Sławomir PESZKO (Wieczysta Kraków)

Lider żółto-czarnych. W roku 2020 w barwach Wieczystej wystąpił w 14 meczach na V-ligowym poziomie zdobywając 25 goli. Peszko to 44-krotny reprezentant Polski, uczestnik Euro 2016 i mistrzostw świata w Rosji w 2018 roku. W ekstraklasie rozegrał 268 spotkań, wywalczył tytuł mistrza Polski z Lechem Poznań, dwa razy cieszył się z Pucharu Polski (z Lechem i Wisłą Płock). Ponadto występował na boiskach Niemiec, Anglii i Włoch w 1. FC Köln, Wolverhampton Wanderers i Parmie.


Najlepszy trener wychowawca młodzieży: Sebastian WÓJCIK (Limanovia)

Ma 41 lat, jest trenerem klasy UEFA B, absolwentem Akademii Pedagogicznej w Krakowie i AWF w Katowicach. Większość swojej piłkarskiej kariery spędził w Limanovii przechodząc wszystkie stopnie szkolenia, występował także w Orkanie Szczyrzyc, Sokole Słopnice i Łososiu Łososina Dolna. W 2012 roku rozpoczął pracę szkoleniowca w Akademii Piłkarskiej Limanovia. Jego największy sukces trenerski w młodzieżowej piłce w roku 2020 to mistrzostwo Polski w III edycji turnieju o Puchar Prezesa PZPN w kategorii U-11. 


Najlepszy trener zespołów kobiecych: Wojciech MRÓZ

Prezes i trener Uczniowskiego Klubu Sportowego 3 Staszkówka Jelna. Osiągnięcia w 2020 roku: awans do I ligi (drugi poziom rozgrywek), brązowy medal Młodzieżowych MP, mistrzostwo kraju U-16. Trener – pasjonat piłki kobiecej, człowiek wielce zdeterminowany, zawsze uśmiechnięty, pomocny i obrotny, szkoleniowiec odnoszący sukcesy, także organizacyjne. To także lubiany nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Jelnej w gminie Gródek nad Dunajcem.


Najlepsza piłkarka Małopolski: Paulina TOMASIAK

Ma 19 lat, napastniczka Staszkówki Jelnej (I liga). Wybitnie utalentowana zawodniczka, reprezentantka Polski, wielokrotnie nagradzana tytułami MVP turniejów, w tym podczas Młodzieżowych MP roku 2020, gdzie drużyna Staszkówki Jelnej zdobyła brązowy medal. Jesienią 2020 roku Tomasiak została powołana do seniorskiej reprezentacji Polski na mecz eliminacji mistrzostw Europy z Hiszpanią. Powołanie powtórzono w roku 2021.


Najbardziej utalentowana zawodniczka młodego pokolenia: Natalia WRÓBEL

Rocznik 2003, piłkarka AZS UJ Kraków i kapitan reprezentacji Polski U-17. Jesienią 2020 roku wystąpiła we wszystkich meczach AZS UJ w ekstralidze i zdobyła 2 gole. Natalia to jedna z najzdolniejszych polskich piłkarek młodego pokolenia. Futbolu uczyła się trenując z chłopakami w Cracovii. Jak zawodniczka występowała w licznych turniejach dziecięcych i młodzieżowych, często zdobywając wyróżnienie MVP zawodów. Jej talent został szybko dostrzeżony. Okazała się piłkarką bardzo kreatywną. Potrafi rozwiązywać problemy boiskowe błyskotliwymi zagraniami. Zostałą najmłodszą piłkarką w ekstralidze. Zadebiutowała w wieku 15 lat.


Obie piłkarki aktualnie przebywają na zgrupowaniach reprezentacji Polski seniorek bądź U-19. Nagrodę w imieniu Pauliny Tomasiak odebrał trener Wojciech Mróz, a w imieniu Natalii Wróbel jej mama.

VI Plebiscyt na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski 2020

Najlepszy piłkarz Małopolski 2020:

1. Mateusz Wdowiak (Cracovia)

2. Jakub Błaszczykowski (Wisła Kraków)

3. Michał Walski (Sandecja Nowy Sącz)

4. Kamil Kuczak (Garbarnia Kraków)

5. Pelle van Amersfoort (Cracovia)

6. Sergiu Hanca (Cracovia)

7. Dawid Smug (Hutnik Kraków)

8. Krzysztof Świątek (Hutnik Kraków)

9. Michal Piter-Bucko (Sandecja Nowy Sącz)

10. Michal Frydrych (Wisła Kraków)


Najlepszy trener Małopolski 2020:

1. Michał Probierz (Cracovia)

2. Mariusz Lewandowski (Bruk-Bet Termalica Nieciecza)

3. Łukasz Surma (Garbarnia Kraków)

4. Leszek Janiczak (Hutnik Kraków)

5. Tomasz Tułacz (Puszcza Niepołomice)


Młodzieżowiec roku:

1. Karol Niemczycki (Cracovia)

2. Patryk Kieliś (Hutnik Kraków)

3. Mateusz Duda (Garbarnia Kraków)


Najlepszy piłkarz lig regionalnych:

1. Sławomir Peszko (Wieczysta Kraków)


Trener wychowawca młodzieży:

Sebastian Wójcik (Limanovia)


Trener drużyny kobiet:

Wojciech Mróz (UKS 3 Staszkówka Jelna)


Najlepsza piłkarka:

Paulina Tomasiak (UKS 3 Staszkówka Jelna)


Talent wśród piłkarek:

Natalia Wróbel (AZS UJ Kraków)


JASNA STRONA FUTBOLU (nagroda Prezydenta Miasta Krakowa):

Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoły Sportowej Piłki Nożnej im. gen. Bernarda Monda w Krakowie – os. Szkolne 18


Od lat 13 organem prowadzącym szkoły jest Małopolski Związek Piłki Nożnej. Do roku 2018 placówka funkcjonowała jako Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży i korzystała z dotacji Ministerstwa Sportu oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej. Reforma edukacji zlikwidowała WOSSM, zniknęły także ministerialne dotacje. W zreformowanym systemie edukacji Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoły Sportowej Piłki Nożnej musi sobie radzić samo. I radzi sobie niezgorzej. 


Szkoła Sportowa Piłki Nożnej jest miejscem gdzie utalentowana piłkarsko młodzież może rozwijać swoje umiejętności sportowe z równoczesną edukacją ogólną. Placówka potwierdza rokrocznie, że jest potrzebna i atrakcyjna. Aktualnie skupia 101 uczniów, w pięciu oddziałach, pracujących pod opieką 22 nauczycieli oraz 6 trenerów. Dyrektorem Szkoły jest Michał Królikowski a funkcję koordynatora trenerów: Henryka Dudy, Krystiana Pacia, Marcina Pasionka, Piotra Wrześniaka, Krzysztofa Szopy wypełnia Marek Kusto.


Podstawowe założenia wyznaczone dla Szkoły, dotyczące wyszkolenia utalentowanych piłkarzy na poziom szczebla centralnego (Ekstraklasa, I i II liga), jest konsekwentnie realizowane. W kolejnych latach mury placówki opuszczali uznani dziś zawodnicy: Alan Uryga, Bartosz Kapustka, Bartłomiej Kasprzak, Adam Buksa, Kamil Pestka, Michał Zięba. W ostatnim roku do kadr klubów Ekstraklasy awansowała trójka absolwentów: Dawid Szot i Konrad Gruszkowski do Wisły Kraków oraz Norbert Wojtuszek do Górnika Zabrze.


„Jasna strona futbolu”

Od 2008 Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski przyznaje specjalną nagrodę „Jasna strona futbolu”. Trafia do osób i organizacji, których działalność na rzecz rozwoju piłki nożnej wykracza daleko poza boiskowe ramy.

Nagroda honoruje propagowanie kultury fizycznej i wychowywanie młodych ludzi poprzez sport, kształtowanie prawdziwie sportowych, szlachetnych wzorców i postaw. Stanowi oznakę wdzięczności samorządu lokalnego oraz wszystkich krakowian za zaangażowanie w szerzenie piłkarskiego sportu, eksponuje postawy inspirujące dla innych, docenia działania osób i stowarzyszeń, które pracują na rzecz rozwijania i wspierania piłki nożnej w mieście.


Dla przypomnienia dotychczasowi laureaci JASNEJ STRONY FUTBOLU:

2008: Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 1 w Krakowie oraz Krakowskie Stowarzyszenie na Rzecz Młodzieży "Nowa Droga"

2009: trenerzy Aleksander Hradecki i Andrzej Turczyński

2010: Zdzisław Bieniek

2011: Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków

2012: Akademia Sportu Progres oraz Akademia Piłkarska 21

2013: ks. Stanisław Jachym

2014: małopolscy reprezentanci Polski w ampfutbolu

2015: Piotr Curyło, wychowawca Domu Dziecka w Odporyszowie oraz jego wychowankowie Robert Trela i Tobiasz Wosik

2016: Stowarzyszenie Tyniecka Nie Widzę Przeszkód (futbol niewidomych)

2017: UKS Bagry Kraków (Klub Sportowy Osób Niesłyszących)

2018: Jakub Błaszczykowski i Warsztat Terapii Zajęciowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Krakowie, ul. Truskawkowa 4

2019: Warsztat Terapii Zajęciowej z ul. Królowej Jadwigi 81 w Krakowie

2020: Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoły Sportowej Piłki Nożnej im. gen. Bernarda Monda w Krakowie


MZPN, GW, st


dsc_8336.jpg
dsc_8332.jpg
dsc_8288.jpg
dsc_8295.jpg
dsc_8286.jpg
dsc_8321.jpg
dsc_8323.jpgwięcej wiadomości >>>

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty