Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Wiadomości piłka nożna
Kto zostanie najlepszym piłkarzem i trenerem Małopolski 2020?2021-01-29 19:51:00

Wystartował doroczny plebiscyt Małopolskiego Związku Piłki Nożnej na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski.


Obecnie edycja jest już 26. Zostaną wybrani liderzy małopolskich boisk 2020 roku. Po raz czwarty konkurs jest prowadzony wespół z krakowskim oddziałem „Gazety Wyborczej”.


Więcej: mzpnkrakow.pl

Głosuj: krakow.wyborcza.pl


Cracovia i Wisła w Ekstraklasie, kolejne trzy zespoły: Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Sandecja Nowy Sącz i Puszcza Niepołomice w I lidze oraz Garbarnia i Hutnik w II lidze oto małopolskie aktywa w centralnych rozgrywkach roku 2020. Minione 12 miesięcy - mimo panującej pandemii COVID-19 - przyniosło wiele ciekawych meczów, zaskakujących rozstrzygnięć, spektakularnych akcji, pięknych goli i efektownych parad bramkarzy. W roku 2020 małopolski futbol potwierdził swoją wysoką pozycje w krajowym futbolu nie tylko liczbą drużyn w ogólnopolskiej rywalizacji, ale również spektakularnymi osiągnieciami - wywalczeniem przez Cracovię dwóch istotnych trofeów: Pucharu Polski oraz Superpucharu.


Głosowanie trwać będzie od 28 stycznia do 11 lutego 2021 r. Udział w Plebiscycie - jako głosujący - mogą wziąć Czytelnicy GW, którzy w terminie do 11 lutego oddadzą głos w serwisie internetowym krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej”. 


Wskazać należy na kandydatów w następujących kategoriach:

• najlepszy piłkarz Ekstraklasy, I i II ligi, czyli gracze występujący w rozgrywkach na  szczeblu centralnym

• najlepszy trener

• najlepszy młodzieżowiec


NOMINOWANI

Wybieranie najlepszych to trudne zadanie, o czym przekonaliśmy się już na etapie przyznawania nominacji. Nie było łatwo. Wśród nich znalazło się 23 piłkarzy występujących na szczeblu centralnym, reprezentujących Cracovię, Wisłę, Termalikę Bruk-Bet Nieciecza, Puszczę Niepołomice, Sandecję Nowy Sącz, Garbarnię i Hutnika. Wytypowaliśmy ponadto 6 trenerów oraz 8 zawodników młodego pokolenia. Ta ostatnia kategoria zyskała na znaczeniu po wprowadzeniu obowiązku gry młodzieżowca przez 90 minut meczu. Z tego grona kibice wyłonią najlepszą dziesiątkę, pięciu trenerów oraz trzech najlepszych młodzieżowców.


NAJLEPSZY PIŁKARZ MAŁOPOLSKI  

CRACOVIA:

PELLE VAN AMERSFOORT (Cracovia) - pomocnik, ur. 1996 r. Teraz już wiemy, co widzieli w nim selekcjonerzy młodzieżowych reprezentacji Holandii, regularnie wysyłając powołania. Na debiut w dorosłej kadrze pewnie na razie jeszcze nie liczy, ale w lidze polskiej radzi sobie doskonale. W dodatku wyrósł na najlepszego strzelca Cracovii - żaden z jego kolegów z drużyny nie zdobył w minionym roku 10 goli (liczymy ligę i Puchar Polski).

MATEUSZ WDOWIAK (Cracovia) - pomocnik, ur. 1996 r. Nie zagrał w oficjalnym meczu już od kilku miesięcy, ale przecież nie ze względu na słabą formę. Przeciwnie - zanim został zesłany do rezerw, błyszczał tak jak nigdy wcześniej. Bardzo pomógł w zgarnięciu Pucharu Polski, m.in. zdobył decydującego gola w finale.

CORNEL RAPA (Cracovia) - obrońca, ur. 1990. Solidny. To chyba najlepsze słowo, by krótko i celnie scharakteryzować piłkarza z Rumunii. Ma niepodważalne miejsce na prawej strony obrony, ale nie zapominajmy, że próbuje pomagać też pomagać z przodu. Choć w 2020 r. gola w lidze nie zdobył.

SERGIU HANCA (Cracovia) - pomocnik, ur. 1992 r. Zdążył wyrosnąć na jednego z ulubieńców kibiców nie tylko z powodu dobrej gry. Także dlatego, że angażuje się w życiu klubu - pokazuje, że Kraków nie jest w jego karierze nieznaczącym przystankiem. We wrześniu przedłużył kontrakt z Cracovią do 2025 r., a niedługo wcześniej został jej kapitanem. Był powoływany do reprezentacji Rumunii.

KAMIL PESTKA (Cracovia) - obrońca, ur. 1998 r.. Jesień musiał poświęcić na leczenie kontuzji, ale to nie znaczy, że nie zasłużył na wyróżnienie za pierwszą połowę roku. Wiosną grał regularnie, najczęściej od pierwszej minuty.


WISŁA KRAKÓW:

MATEUSZ LIS (Wisła) - bramkarz, ur. 1997 r. Wygrał rywalizację o miejsce w bramce z Michałem Buchalikiem. Nie popełniał rażących błędów, był mocnym punktem drużyny.

YAW YEBOAH (Wisła) - pomocnik, ur. 1997. Szybko udowodnił, że nie jest jeźdźcem bez głowy, ale solidnym skrzydłowym, który wie, jak wykorzystać swoje atuty. I nie chodzi tylko o szybkość. Jesienią zdobył trzy gole, do których dołożył dwie asysty.

JAKUB BŁASZCZYKOWSKI (Wisła) - pomocnik, ur. 1985. Kapitan pełną gębą. Tak, prześladowały go kontuzje niemal przez cały rok, ale kiedy był zdrowy, to pokazywał, że jest potrzebny Wiśle nie tylko jako działacz. Na boisku ciągle dodaje drużynie skrzydeł i ciągle strzela ważne gole.

MICHAL FRYDRYCH (Wisła) - obrońca, ur. 1990 r. Może zdążył rozegrać w ekstraklasie tylko dziewięć meczów, ale natychmiast wprowadził spokój do obrony. Kibice pytali, jak w ogóle udało się sprowadzić takiego piłkarza do Polski. Wyrósł na jednego z najlepszych stoperów w lidze.

GIEORGIJ ŻUKOW (Wisła) - pomocnik, ur. 1994 r. Jesienią przyzwoite występy przeplatał słabymi, ale na początku roku bezsprzecznie wnosił do drużyny wiele dobrego. Szybko dał się poznać jako piłkarz, który nigdy nie ma dość. Na boisku potrafi harować jak wół. Ciągle czeka jednak na debiutanckiego gola w polskiej lidze.


BRUK-BET TERMALICA NIECIECZA:

ARTEM PUTIWCEW (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) – 32-letni stoper z jednym występem w reprezentacji Ukrainy. Do Niecieczy trafił na początku 2016 roku z Metalista Charków i stał się filarem defensywy Termalicy. Jesienią zaliczył 16 meczów, w których strzelił 4 ważne gole.

ROMAN GERGEL (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) – 33 letni zawodnik formacji ofensywnych, który ciągle udowadnia, że posiada dar strzelania goli. Przed laty zasilał w bramki FK AS Trenčín, później Górnika Zabrze, obecnie zespół z Niecieczy. W 19. jesiennych pojedynkach bieżącego sezonu trafił do branki rywali 14 razy i lideruje I-ligowym snajperom.

PIOTR WLAZŁO (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) – 31-letnik pomocnik, który klubie z powiatu tarnowskiego gra od w października 2018 roku, to prawdziwy lider środka pola. Wlazło posiada bogate ekstraklasowe doświadczenie zebrane w Łodzi, Płocku i Białymstoku, które zamierza poszerzyć z klubem z Niecieczy. Jesienią rozegrał 18 spotkań i strzelił 5 goli.


PUSZCZA NIEPOŁOMICE:

MICHAŁ MIKOŁAJCZYK (Puszcza Niepołomice) – 30-letni obrońca, absolwent krakowskiej AWF z tytułem magistra i trenerem z licencją UEFA „A”. Jednocześnie kapitan drużyny z Niepołomice odpowiedzialny za skuteczne zabezpieczenie tyłów. Ponadto pan Michał to autor bloga "Piórem po piłce" i fan literatury. Sporo jak na jedną osobę.

MARCIN STEFANIK (Puszcza Niepołomice) – pomocnik. 33-latek rodem z Dębicy, który na drugim poziomie rozgrywek zaliczył mnóstwo meczów i strzelił sporo goli, ciągle odczuwa niedosyt. Toczy bowiem korespondencyjny bój ze swoim ojcem Józefem, który na najwyższym szczeblu ligowej hierarchii, w Igloopolu Dębica i Siarce Tarnobrzeg, zaliczył ponad 100 występów. A Marcin dotychczas tylko raz, w barwach Widzewie Łódź.

HUBERT TOMALSKI (Puszcza Niepołomice) - pomocnik, ur. 1993 r. Do Niepołomic trafił z Częstochowy i szybko zajął miejsce w podstawowym składzie drużyny trenera Tułacza. Wyróżnia go pracowitość i równa, wysoka forma. Gra w niemal każdym pojedynku i nie zapowiada się, by miał wkrótce zasiąść na ławce rezerwowych.


SANDECJA NOWY SĄCZ:

MICHAŁ WALSKI (Sandecja Nowy Sącz) - rocznik 1997. Pomocnik rodem z Tarnobrzega zanim trafił do Nowego Sącza zdołał zaliczyć występy w Siarce, Stali Mielec, Pogoni Szczecin i Ruchu Chorzów. Doświadczenie zdobywał w 23 meczach na boiskach ekstraklasy. W Sandecji gra wszystko. Z powodzeniem.

ADRIAN DANEK (Sandecja Nowy Sącz) - sądeczanin rocznik 1994, wychowanek miejscowego Dunajca, który przez niemal całą karierę sportową jest związany z Sandecją, z krótkim epizodem w Kolejarzu Stróże i Cracovii. Danek dobrze pamięta roczny epizod biało-czarnych w ekstraklasie, kiedy to w 32 meczach strzelił 3 gole. Teraz marzy o lepszych czasach dla Sandecji, z którą chciałby osiągnąć sukcesy porównywalne do szwagrów: Wojciecha Trochima i Macieja Korzyma.

MICHAL PITER-BUCKO (Sandecja Nowy Sącz) - obrońca, ur. 1985 r. Im starszy, tym lepszy. Słowak udowadnia, że doświadczenie jest kluczem do skuteczności. Michal nie tylko robi wszystko, co trzeba w obronie, ale też pomaga z przodu. W roku 2020 zdobył okazał najlepszym snajperem zespołu.


GARBARNIA KRAKÓW:

JAKUB KOWALSKI (Garbarnia Kraków) - obrońca, ur. 1987 r. Uniwersalny zawodnik o bogatym stażu ligowym i bezcennym znaczeniu dla „Brązowych”. Popisowo zawiązuje akcje na prawej flance, jest bardzo groźny przy egzekwowaniu stałych fragmentów gry. A ponadto lider mentalny drużyny z Rydlówki.

KAMIL KUCZAK (Garbarnia Kraków) - pomocnik, ur. 1996 r. Pomimo skromnych warunków fizycznych rzuca się w oczy pierwszorzędnym wyszkoleniem technicznym. Wiele istotnych akcji Garbarni odbywa się z jego istotnym udziałem. Zaś gol strzelony Resovii w poprzednim sezonie był doprawdy filmowej urody.


HUTNIK KRAKÓW:

KRZYSZTOF ŚWIĄTEK (Hutnik Kraków) – pomocnik. 34-letni rozgrywający jest bez wątpienia symbolem zespołu z Suchych Stawów. Do klubu z ul. Praszyckiego w Nowej Hucie trafił w wieku 7 lat i – z niewielkimi przerwami – pozostał do dziś. „Święty” potrafi więcej niż inni. Jesienią zagrał w 15 meczach i strzelił 6 goli.

DAWID SMUG (Hutnik Kraków) – 27-letni golkiper rodem z Konina potwierdził na Suchych Stawach niewątpliwy talent kształtowany w uznanych ekipach krajowych i zagranicznych. Jesienią 2020 roku stanął miedzy słupkami bramki Hutnika 17 w pojedynkach i stał się postrachem zawodników wykonujących rzuty karne – obronił aż pięć z dziewięciu jedenastek.


WYRÓŻNIAJĄCY SIĘ TRENERZY:  

MICHAŁ PROBIERZ (Cracovia) - pracuje w Krakowie już trzy i pół roku, od czerwca 2017. Od początku miał w klubie dużo do powiedzenia, ale z czasem jego pozycja tylko się umacniała. Lubi być w centrum uwagi, nie gryzie się w język, ale przecież nie o gadanie tu chodzi! W minionym roku poprowadził Cracovię do sukcesu, o jakim przy ul. Kałuży będą mówić latami - zdobył z nią Puchar Polski. A potem doprawił Superpucharem.

ARTUR SKOWRONEK (Wisła Kraków) - pracował przy ul. Reymonta przez rok, w listopadzie został pożegnany (ktoś może nawet doda, że bez żalu). Trzeba jednak pamiętać, że zanim spadły na niego słowa krytyki, to postawił Wisłę na nogi i w dobrym stylu utrzymał ją w ekstraklasie. A wcale nie było to takie oczywiste - Skowronek przejął przecież rozbity zespół, który potrzebował wstrząsu.

MARIUSZ LEWANDOWSKI (Bruk-Bet Termalica Nieciecza). Czy każdy Lewandowski gwarantuje sukces? Pytanie retoryczne! Szkoleniowiec Lewandowski, w trakcie 12-miesięcznej pracy w Niecieczy potrafił poukładać zespół, nauczył go wygrywać i równym rytmem kroczy w kierunku ekstraklasy. Wieloletnie doświadczenie zawodnicze procentuje. Przypomnijmy, że to 66-krotny reprezentant kraju, mistrz Ukrainy i triumfator Ligi Europy z Szachtarem Donieck.

ŁUKASZ SURMA (Garbarnia Kraków). To drugi sezon pracy ambitnego szkoleniowca w klubie z Rydlówki. Latem „Brązowi”, mimo twardej konkurencji, utrzymali się w drugiej lidze. Z kolei rundę jesienną zakończyli w środku ligowej stawki, notując w końcówce bardzo udaną serię czterech zwycięstw.

TOMASZ TUŁACZ (Puszcza Niepołomice). Trener z Mielca objął opiekę nad zespołem z Niepołomic 13 sierpnia 2015 roku. Pięć i pół roku na trenerskim stołku to czas znaczony stabilizacją Puszczy na zapleczu ekstraklasy. Sprawdza się model gry dobrze zorganizowanej, opartej o solidną defensywę, z precyzyjnym planem taktycznym.

LESZEK JANICZAK (Hutnik Kraków). Po raz kolejny udowodnił, że potrafi być pragmatyczny w trenerskiej pracy. To pod jego wodzą drużyna z Suchych Stawów wywalczyła awans do II ligi, w której Hutnika tak długo brakowało. To był piękny prezent na 70-lecie zasłużonego klubu.


UTALENTOWANI MŁODZIEŻOWCY: 

KAROL NIEMCZYCKI (Cracovia) - bramkarz, ur. 1999 r. Ponoć do końca nie było pewności, czy to on jesienią będzie bramkarzem numer 1 w Cracovii. Początek rundy miał dobry, a potem było tylko lepiej. Czasami bronił tak, że czapki z głów. Będą z niego ludzie!

DAWID SZOT (Wisła) - obrońca, ur. 2001 r. Gdyby nie był młodzieżowcem, pewnie i tak znalazłoby się dla niego miejsce w gronie nominowanych. Wygrywał rywalizację o miejsce na prawej obronie m.in. z Łukaszem Burligą i grał tak jakby wcale nie brakowało mu doświadczenia. Po niektórych meczach można było go uznać za jeden z nielicznych jasnych punktów w drużynie.

ALEKSANDER BUKSA (Wisła) - napastnik, ur. 2003 r. Było o nim w minionym roku bardzo głośno, ale nie ma co się dziwić, bo eksperci i menedżerowie wyceniają go na kilka mln euro. W 2020 r. zdobył co prawda tylko trzy ligowe gole, ale i tak prestiżowy dziennik "The Guardian" umieścił go na liście "60 największych talentów światowej piłki nożnej".

KACPER ŚPIEWAK (Bruk-Bet Termalica Nieciecza). Kiedy latem 2020 roku Stali Stalowa Wola opuściła szeregi II ligi po wielce utalentowanego 20-letniego napastnika sięgnął zespół z Niecieczy. Aktywowanie klauzuli odstępnego okazało się decyzją ze wszech miar trafną. Kacper zaliczył jesienią 16 występów, w których strzelił sześć goli.

GABRIEL KOBYLAK (Puszcza Niepołomice) – bramkarz rocznik 2022. Utalentowany golkiper, który trafił do Niepołomic z warszawskiej Legii, w 14. jesiennych występach zaprezentował pokaźne jak na młody wiek umiejętności. Przed dwoma latach bramkarza rodem z Wzdowa w województwie podkarpackim, wypatrzyli w Karpatach Krosno wysłannicy stołecznego klubu. A przecież z Krakowa było bliżej…

MATEUSZ DUDA (Garbarnia Kraków) - obrońca, ur. 2000 r. To drugi sezon utalentowanego zawodnika w szeregach „Brązowych”. Mimo młodego wieku gra dojrzale, zaś inną zaletą jest łatwość adaptacji. W zależności od potrzeb może występować jako defensor, względnie zawodnik linii środkowej. W obu tych rolach spisuje się nienagannie.

PATRYK KIELIŚ (Hutnik Kraków) – pomocnik rocznik 2000. Z Cracovią wygrywał Małopolską Ligę Młodzików, jako zawodnik Profi Zielonki reprezentował MZPN w meczach o Puchar im. K. Górskiego, seniorski debiut zaliczył w Orle Piaski Wielkie, by latem 2020 roku trafić do Hutnika. Patryk-futbolista rozwija się jak należy. Jesienią zanotował 17. występów okraszonych trzema golami.


***

Z kolei Kapituła XXVI Plebiscytu, składająca się z przedstawicieli Zarządu, Rady Trenerów, Wydziału Szkolenia Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, reprezentantów mediów i organizatorów plebiscytu, wybierze laureatów w następujących kategoriach:

• najlepszy piłkarz: III, IV i V ligi, czyli gracz występujący w rozgrywkach szczebla regionalnego

• najlepsza piłkarka Małopolski

• najlepszy trenerka/trener zespołów kobiecych

• najbardziej utalentowana zawodniczka młodego pokolenia

• najlepszy trener wychowawca młodzieży


Rozstrzygnięcie Plebiscytu nastąpi 15 lutego podczas tradycyjnej Gali Piłkarskiej. Laureatami XXVI Plebiscytu na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski zostaną:


10 piłkarzy w kategorii Najlepszy Piłkarz Małopolski

5 trenerów w kategorii Najlepszy Trener Małopolski

3 zawodników w kategorii Najlepszy Młodzieżowiec Małopolski

1 piłkarz w kategorii Najlepszy Piłkarz Lig Regionalnych

1 piłkarka w kategorii Najlepsza Piłkarka Małopolski

1 zawodniczka w kategorii „Talent”

1 szkoleniowiec w kategorii Najlepsza Trenerka/Trener piłki kobiecej w Małopolsce

1 trener w kategorii Najlepszy Trener Wychowawca Młodzieży.


Ważną częścią uroczystości będzie wręczenie dorocznej nagroda Prezydenta Miasta Krakowa - JASNA STRONA FUTBOLU.


JASNA STRONA FUTBOLU 

Od 2008 Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski przyznaje specjalną nagrodę „Jasna strona futbolu”. Trafia do osób i organizacji, których działalność na rzecz rozwoju piłki nożnej wykracza daleko poza boiskowe ramy.

Nagroda honoruje propagowanie kultury fizycznej i wychowywanie młodych ludzi poprzez sport, kształtowanie prawdziwie sportowych, szlachetnych wzorców i postaw. Stanowi oznakę wdzięczności samorządu lokalnego oraz wszystkich krakowian za zaangażowanie w szerzenie piłkarskiego sportu, eksponuje postawy inspirujące dla innych, docenia działania osób i stowarzyszeń, które pracują na rzecz rozwijania i wspierania piłki nożnej w mieście.


Dla przypomnienia prezentujemy dotychczasowych laureatów nagrody JASNEJ STRONY FUTBOLU za rok:

2008: Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 1 w Krakowie

oraz Krakowskie Stowarzyszenie na Rzecz Młodzieży “Nowa Droga”

2009: trenerzy Aleksander Hradecki i Andrzej Turczyński

2010: Zdzisław Bieniek – były zawodnik Garbarni - reprezentant kraju i olimpijczyk

2011: Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków

2012: Akademia Sportu Progres oraz Akademia Piłkarska 21

2013: ks. Stanisław Jachym

2014: małopolscy reprezentanci Polski w ampfutbolu

2015: Piotr Curyło, wychowawca Domu Dziecka w Odporyszowie oraz jego wychowankowie Robert Trela i Tobiasz Wosik

2016: Stowarzyszenie Tyniecka Nie Widzę Przeszkód (futbol niewidomych)

2017: UKS Bagry Kraków (Klub Sportowy Osób Niesłyszących)

2018: Jakub Błaszczykowski i Warsztat Terapii Zajęciowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Krakowie, ul. Truskawkowa 4

2019: Warsztat Terapii Zajęciowej w Krakowie, ul. Królowej Jadwigi 81.


Opr. JERZY NAGAWIECKI (Małopolski Związek Piłki Nożnej)





więcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty