Strona główna > Piłka nożna > Wiadomości piłka nożna
Zmarł Viktor Ponedelnik, ostatni ze złotej drużyny 19602020-12-06 21:33:00

W wieku 83 lat zmarł w sobotę Viktor Ponedelnik, który podczas pierwszego finału piłkarskich mistrzostw Europy w 1960 r. zdobył zwycięskiego gola dla ZSRR.

W finale EURO, rozgrywanym na Parc des Princes w Paryżu, ZSRR remisował z Jugosławią 1-1, ale na 7 minut przed końcem dogrywki o wygranej "sbornej" 2-1 przesądził Ponedelnik, trafiając "główką" do siatki rywali. "Finał ropoczął się w niedzielę o 22:00 czasu moskiewskiego, a przed końcem dogrywki minęła już północ, był więc właściwie poniedziałek. Moje nazwisko (tłumaczone jako "poniedziałek" było marzeniem dla autorów nagłówków!" - wspominał.

Ponedelnik był ostatnim żyjącym członkiem złotej drużyny z 1960 r. W 1964 zagrał jeszcze w kolejnym finale EURO, w którym ZSRR przegrał w Madrycie z Hiszpanią. Karierę zakończył dwa lata później. W 29 meczach w barwach ZSRR zdobył 20 goli.

Związany był z rodzinnym Rostowem nad Donem, występował w Rostsielmaszu i SKA. Później był trenerem i dziennikarzem, m.in. w latach 1969-83 kierował działem piłkarskim "Sowieckiego sportu".

W 2015 r. na stadionie Olimp-2 w Rostowie został wzniesiony pomnik przedstawiający Ponedelnika z trofeum za mistrzostwo Europy 1960.