Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Wiadomości piłka nożna
Bezpieczny Stadion - 18 edycja2018-10-31 20:03:00

25 października  w Kielcach odbyła się XVIII edycja Konferencji „Bezpieczny Stadion”, organizowanej przez Polski Związek Piłki Nożnej we współpracy z Centrum Kongresowym Targi Kielce.


Jednym z naczelnych celów Konferencji jest zacieśnianie integracji działań podmiotów zaangażowanych w organizację i bezpieczeństwo meczów piłki nożnej. Dlatego w Konferencji co roku bierze udział kilkuset przedstawicieli klubów piłkarskich, policji, administracji rządowej i samorządowej oraz władz piłkarskich. To właśnie o potrzebie integracji działań mówił w swoim wystąpieniu niezależny ekspert z Wielkiej Brytanii, prof. Steve Frosdick, którego wystąpienie zatytułowane „Świadomi ryzyka… Nieprzygotowani na odpowiedzialność…” było przestrogą przed nienależytym podejściem do obowiązków w zakresie organizacji i bezpieczeństwa meczów.


W dalszej części spotkania Marek Doliński (dyrektor Departamentu Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN) opowiedział o przygotowaniach do organizacji turnieju finałowego Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019, który w maju i czerwcu przyszłego roku zagości na 6 polskich stadionach. O projektach kibicowskich (program „Kibice Razem”, projekt SLO, współpraca ze środowiskiem kibiców niepełnosprawnych) opowiedział natomiast dr Dariusz Łapiński (Krajowy Koordynator ds. Współpracy z Kibicami, PZPN).


Kulminacyjną częścią Konferencji, która wywołała najwięcej emocji wśród uczestników, był panel dyskusyjny z udziałem prezesa PZPN Zbigniewa Bońka, Komendanta Głównego Policji Jarosława Szymczyka oraz byłego reprezentanta Polski Jana Tomaszewskiego. Paneliści rozmawiali przede wszystkim o „krytycznym 1%”, tj. o niewielkiej, ale utrzymującej się od wielu lat skali naruszeń porządku publicznego na stadionach piłkarskich, rozważając, czy całkowite wyeliminowanie tego rodzaju zjawisk jest w ogóle możliwe oraz jakie należy podjąć w tym celu działania. Rozmówcy podjęli się także oceny, jak silna jest relacja, która zachodzi między bezpieczeństwem a rozwojem piłki nożnej. Dzięki zastosowaniu elektronicznego systemu głosowań czynnymi uczestnikami debaty były wszystkie osoby zgromadzone na sali. Dyskusję można podsumować krótko: co do zasady na polskich stadionach jest bezpiecznie, ale cały czas należy intensyfikować współpracę podmiotów w celu eliminowania niepożądanych zdarzeń i zachowań.


Konferencja tradycyjnie zakończyła się uroczystą Galą Fair Play, w trakcie której wyróżnione zostały osoby i instytucje szczególnie zasłużone w działaniach na rzecz poprawy organizacji i bezpieczeństwa meczów piłki nożnej w Polsce. Po raz pierwszy wyróżnienia trafiły do przedstawicieli samorządów, które podejmują skuteczne działania na rzecz rozwoju infrastruktury stadionowej. 


Wyróżnienia z Małopolski:


Podziękowanie za wzorową współpracę z klubami:

KMP w Tarnowie


Wyróżnienie za skuteczną działalność na rzecz rozwoju infrastruktury stadionowej:

Niepołomice


Wyróżnienie za zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji Fair Play:

Bruk-Bet Termalica Nieciecza


pzpn.pl, ST





więcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty