Strona główna > Piłka nożna > Wiadomości piłka nożna
Cracovia pierwszym liderem ekstraklasy2016-07-17 22:40:00

Cracovia rozgromiła w premierze sezonu wicemistrza kraju - Piast Gliwice 5-1 i została pierwszym liderem ekstraklasy! Dwa gole zdobył Miroslav Covilo, a po jednym Mateusz Szczepaniak, Deleu i Marcin Budziński.

5-1 Marcin Budziński 87

Sędziował Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Żółte kartki: Budziński, Deleu - Murawski, Korun. Widzów 7659.

CRACOVIA: Sandomierski - Wójcicki, Litauszki, Wołąkiewicz, Deleu - Covilo, Dąbrowski - Szczepaniak (72 Kapustka), Cetnarski (69 Vestenicky), Jendrisek (83 Wdowiak) - Budziński.

PIAST: Szmatuła - Korun (46 Bukata), Hebert, Girdvanis, Mraz - Szeliga, Pietrowski, Murawski, Zivec - Masłowski (74 Badia), Barisic (46 Mateusz Mak).

Cracovia szybko ustawiła sobie mecz. W 4. minucie z prawej strony dośrodkował Wójcicki, a Covilo na 8. metrze skontrował piłkę głową do siatki. W 10. minucie mogło być 2-0. Gospodarze wyszli z kontrą, Jendrisek dograł na prawo do nabiegającego Szczepaniaka, ten jednak spóźnił się minimalnie ze wślizgiem.

Piast ustępował krakowianom, ale mimo to miał dwie dobre okazje do wyrównania. W 21. minucie Zivec wykorzystał błąd obrony miejscowych, lecz w sytuacji "sam na sam" za daleko wypuścił sobie futbolówkę i szansa przepadła. 20 minut później Sandomierski ubiegł na linii szesnastki Koruna, piłka dotarła do Zivca, który z ponad 20 m nie trafił do pustej bramki.

Pod koniec I połowy przeważająca Cracovia podwyższyła. Doskonale z lewej strony na prawo przerzucił Dąbrowski, a Szczepaniak posłał z 7 m piłkę głową w przeciwległy róg.

Po przerwie gliwiczanie zerwali się do ataku, ale nie potrafili stworzyć konkretnej sytuacji bramkowej. Stwarzały je natomiast Pasy. W 60. minucie bliski powodzenia był Budziński, ale trzeci gol padł dwie minuty później. Cetnarski popisał się znakomitym podaniem do Deleu, który mając przed sobą tylko Szmatułę strzelił celnie z narożnika "piątki". W 70. minucie swoją drugą bramkę zdobył Covilo. Przebiegł z piłkę od połowy boiska, po czym nieatakowany uderzył z ok. 20 m dołem w prawy róg.

Piast zanotował honorowe trafienie w 76. minucie. Deleu niefortunnie kopnął piłkę w Wołąkiewicza, ten błąd wykorzystał Szeliga.

W końcówce krakowianie ustalili z kontry wynik na 5-1. Na czystą pozycję został wydelegowany Wdowiak, jego strzał obronił bramkarz gliwiczan, ale dobitka Budzińskiego z 14 m była precyzyjna i skuteczna.