Strona główna > Piłka nożna > Wiadomości piłka nożna
Lewandowski uratował remis w Szkocji2015-10-08 23:59:00

Polska zremisowała ze Szkocją 2-2 w swoim przedostatnim meczu eliminacji UEFA EURO 2016. Remis na Hampden Park w Glasgow uratował Robert Lewandowski, który zdobył 2 gole - w 3. i 90+4. minucie!

Szkocja - Polska 2-2 (1-1)

0-1 Robert Lewandowski 3

1-1 Matt Ritchie 45

2-1 Steven Fletcher 62

2-2 Robert Lewandowski 90+4

Sędziował Viktor Kassai (Węgry). Żółte kartki: Brown, Hutton - Rybus, Krychowiak. Widzów 49 359.

SZKOCJA: Marshall - Hutton, R. Martin, Hanley, Whittaker - Brown, D. Fletcher (74 McArthur) - Forrest (84 Dorrans), Naismith (69 Maloney), Ritchie - S. Fletcher.

POLSKA: Fabiański - Piszczek, Glik, Pazdan, Rybus (71 Wawrzyniak) - Błaszczykowski (83 Olkowski), Krychowiak, Mączyński, Grosicki - Milik (63 Jodłowiec) - Lewandowski.

Zaczęło się fantastycznie, bo już w 140. sekundzie biało-czerwoni objęli prowadzenie. Mączyński podał do Milika, ten posłał prostopadłe podanie do wychodzącego na czystą pozycję Lewandowskiego, który w sytuacji sam na sam strzelił celnie z lewej strony, z narożnika "piątki", do siatki. W momencie podania nasz kapitan znajdował się na minimalnym spalonym, ale sędzia puścił grę.

I połowa należała do polskiego zespołu, który długo utrzymywał się przy piłce, nie dając pograć gospodarzom. Szkoda, że ta przewaga nie przyniosła drugiego gola, a była na to szansa w 29. minucie. Po kapitalnej kontrze Rybus podał z lewej strony do Lewandowskiego, ten przedłużył na prawo do Błaszczykowskiego, który z pola karnego uderzył w "długi" róg, niestety, tuż obok prawego słupka.

Na 15 sekund przed przerwą Szkoci nieoczekiwanie wyrównali. Piszczek pozwolił Forrestowi na podanie do Ritchiego, a ten lewą nogą huknął z ok. 25 m w prawe "okienko".

15 sekund po rozpoczęciu II połowy mogło być 2-1 dla nas. Milik strzelił z 15 m prawą nogą, lecz Marshall wyciągnął się jak struna i wybił futbolówkę na korner. W odpowiedzi bardzo dobrej okazji nie wykorzystał Naismith.

Gospodarze przejęli inicjatywę i w 62. minucie było 2-1. Po stracie piłki przez Grosickiego S. Fletcher z prawej strony pola karnego uderzył celnie w dalszy róg.

Utrata bramki podcięła skrzydła biało-czerwonym, którzy jednak w końcówce zmobilizowali się dążąc do remisu. W 80. minucie Piszczek strzelał z kilkunastu metrów, ale nad poprzeczką. W 88. minucie z kolei centrował na głowę do Grosickiego, który spudłował. W 90+1. minucie bombę z dystansu posłał Krychowiak, lecz Marshall nie dał się zaskoczyć.

W 90+4. minucie (ostatniej w przedłużonym czasie) Polacy wykonywali rzut wolny. W pole karnym gospodarzy zawędrował nawet Fabiański. Grosicki dośrdkował chyba trochę nieudolnie, po drodze odbił piłkę Glik, po czym ta trafiła w słupek. Do dobitki ruszył Lewandowski i uprzedzając Maloneya wepchnął futbolówkę do siatki. 2-2 na sekundy przed końcem meczu!

Dramat Szkotów, którzy w tym momencie żegnali się defitywnie z finałami EURO i radość drużyny trenera Nawałki.

Wszystko rozstrzygnie się w niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie. Do bezpośredniego awansu wystarczy remis z Irlandią 0-0 lub 1-1, ale nasza reprezentacja zagra z pewnością o zwycięstwo.

6. Gibraltar  9    0  2-50

11 października (20:45): Niemcy - Gruzja, Gibraltar - Szkocja, Polska - Irlandia