Strona główna > Piłka nożna > Wiadomości piłka nożna
Niemcy po raz czwarty mistrzami świata (FOTO: Grzegorz Wajda z Rio De Janeiro)2014-07-14 00:01:00

Niemcy po raz czwarty mistrzami świata w piłce nożnej, wcześniej triumfowali w 1954, 1974 i 1990 roku. Dziś w finale na legendarnej Maracanie pokonali Argentynę 1-0. Zwycięskiego gola zdobył Mario Goetze w 113. minucie.

Finał, Rio De Janeiro (Estadio do Maracana): Niemcy - Argentyna 1-0 po dogrywce

1-0 Mario Goetze 113

Sędziował Nicola Rizzoli (Włochy). Żółte kartki: Schweinsteiger, Hoewedes - Mascherano, Aguero. Widzów 74 738.

NIEMCY: Manuel Neuer - Philipp Lahm, Jerome Boateng, Mats Hummels, Benedikt Hoewedes - Christoph Kramer (32 Andre Schuerrle), Bastian Schweinsteiger - Thomas Mueller, Toni Kroos, Mesut Oezil (120 Per Mertesacker) - Miroslav Klose (88 Mario Goetze). Trener: Joachim Loew.

ARGENTYNA: Sergio Romero - Pablo Zabaleta, Martin Demichelis, Ezequiel Garay, Marcos Rojo - Enzo Perez (86 Fernando Gago), Javier Mascherano, Lucas Biglia, Ezequiel Lavezzi (46 Sergio Aguero) - Lionel Messi, Gonzalo Higuain (78 Rodrigo Palacio). Trener: Alejandro Sabella.

W pierwszej połowie Niemcy próbowali cierpliwie kreować sytuacje, ale agresywnie grający w defensywie rywale nie pozwalali im na wiele, sami zaś szukali okazji do kontr. W 21. minucie Albicelestes powinni objąć prowadzenie. Fatalny błąd popełnił Kroos, który chciał podać piłkę głową do bramkarza, a nie zauważył, że na 25. metrze stał Higuain. Napastnik argentyński nie wykorzystał tego prezentu, podprowadził futbolówkę, po czym z 15 m uderzył obok prawego słupka. Dziewięć minut później trafił do siatki, ale był na spalonym w momencie gdy z prawej strony dośrodkowywał Lavezzi.

W 37. minucie bliscy powodzenia byli Niemcy. Po akcji Muellera lewą stroną, Schuerrle (zastąpił kontuzjowanego Kramera, który wyszedł w podstawowym składzie za Khedirę, który z kolei doznał urazu w trakcie rozgrzewki) strzelił natychmiast z kilkunastu metrów, Romero popisał się skuteczną paradą, lecz gdyby nawet padł gol, to i tak nie zostałby uznany, gdyż na drodze strzału znajdował się będący na spalonym Oezil.

W 40. minucie szansę mieli Argentyńczycy. Messi przeprowadził rajd prawą stroną, dograł obok Neuera w pole bramkowe, ale Boateng w ostatniej chwili ubiegł Lavezziego.

Końcówka należała do podopiecznych trenera Loewa. W 43. minucie zespołową akcję zakończył strzałem z 16 m Kroos, tyle że prosto w bramkarza. W 45+2. minucie, po wrzutce Kroosa z kornera, Hoewedes główkował z paru metrów w słupek. Dobitka Muellera była nieudana, ale i tak był na spalonym.

W I połowie Niemcy byli zdecydowanie częściej w posiadaniu piłki (63:37%), oddali nieco więcej strzałów (4:3, celne 3:1).

Zaraz po przerwie Messi mógł rozstrzygnąć losy finału, lecz mierząc z 8 metrów w "długi" róg chybił o 10 centymetrów. Później szalał za dwóch, ale już tak czystej sytuacji nie miał. Niemcy dwukrotnie byli bliscy zdobycia gola. W 71. minucie po kilku krótkich podaniach przed szansą stanął Schuerrle, lecz piłka mu "uciekła" wpadając w ręce Romero. Z kolei w 82. minucie, po zagraniu Oezila z prawej strony, strzelał z 18 m Kroos, pudłując jednak nieznacznie.

W pierwszym kwadransie dogrywki oba zespoły miały po jednej okazji. W 91. minucie Schuerrle uderzał zza narożnika "piątki", lecz Romero popisał się refleksem. W odpowiedzi Palacio trochę źle opanował piłkę wychodząc na czystą pozycję, próbował lobować Neuera, lecz nie trafił do bramki.

Decydujący moment finału nastąpił w 113. minucie. Schuerrle przeprowadził rajd lewym skrzydłem, idealnie zacentrował na szósty metr do Goetzego, który przyjął piłkę na klatkę piersiową i zanim spadła na ziemię uderzył z 3 metrów z woleja w "długi" róg, obok zaskoczonego takim obrotem sprawy Romero. Wspaniała bramka!

Biało-błękitni rzucili się do ataku. W 118. minucie z 12 metrów główkował Messi, ale tuż nad poprzeczką. W 120+3. minucie Messi miał ostatnią szansę, lecz z wolnego z 26 m strzelił za wysoko.

Mecz stał na znakomitym poziomie. Niemcy prowadzili grę (posiadanie piłki - 60:40%, strzały 10:10, celne 7:2), ale Argentyńczycy nie byli gorsi, stworzyli sobie lepsze sytuacje. Popełnili jednak jeden błąd w obronie, który kosztował ich mistrzostwo świata.

Gracz meczu: Mario Goetze (Niemcy).