Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Wiadomości piłka nożna
Marek Dragosz: Bramkarz nie jest już tylko "łapaczem piłki"2011-09-23 16:40:00

Wraz ze startem sezonu 2011/12 rozpoczęła się czwarta edycja programu grupy badawczej UEFA Study Group mającej na celu umożliwienie krajowym federacjom kontynuację wymiany doświadczeń technicznych dla ogólnego dobra europejskiego futbolu.


Niedawno w Belgii odbyło się pierwsze, pilotażowe w ramach tej grupy szkolenie dla trenerów bramkarzy. W gronie specjalistów zaproszonych do udziału w pracach programu Study Group znalazł się krakowski trener Marek Dragosz.

Program, powstały z inicjatywy prezydenta UEFA Michela Platiniego, ma na celu ułatwienie szerszej wymiany wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk w szkoleniu zarówno trenerów, jak i młodzieży, kobiet i piłkarzy amatorskich. Program ma także na celu podnoszenie standardów w Europie, na przykład poprzez wzajemne wizyty specjalistów z różnych federacji, z pomocą funduszy UEFA, aby gromadzić wszelkie techniczne wskazówki dla innych federacji, również na poziomie klubowym.

W seminarium w Gandawie, które odbywało się na przełomie sierpnia i września wzięli udział przedstawiciele 16 federacji - Rosji, Ukrainy, Białorusi, Grecji, Łotwy, Litwy, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii, Armenii, Holandii, Szwecji, Irlandii, Szwajcarii i Polski. W grupie znaleźli się również przedstawiciele pionów edukacyjnych UEFA i FIFA.

- Znaleźć się w takim gronie to dla mnie ogromne doświadczenie, wielka radość i, nie ukrywam, także spore wyróżnienie – mówi o udziale w UEFA Study Group Marek Dragosz. - Wśród uczestników znalazło się wiele znanych w europejskim futbolu postaci, byłych świetnych bramkarzy - Alexander Vencel, były znakomity bramkarz słowacki, również irlandzki Pat Bonner czy Nikos Sarganis z Grecji, znanych trenerów bramkarzy jak Frans Hoek czy Joël Corminboeuf, a także znakomitych szkoleniowców jak były szwedzki selekcjoner Lars Lagerbäck czy litewski trener wielu kadr narodowych Raimondas Statkevičius. Wszyscy uczestnicy kursu byli zgodni co do coraz większej istotności gry bramkarza, jego specyficznej i ciągle zmieniającej się roli w nowoczesnym futbolu. Gra bramkarza zmieniła się ogromnie w ciągu ostatnich 20 lat. Bramkarz nie jest już tylko „łapaczem piłki”, nie odpowiada już jedynie za obronę swojej bramki i nie gra wyłącznie w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Wiąże się to zarówno ze zmianą przepisów gry, jak i ewolucją futbolu. Bramkarz jest dziś ostatnim obrońcą i głównym organizatorem działań obronnych i jednocześnie pierwszym atakującym, inicjatorem kontrataków i decydentem w budowaniu ataku pozycyjnego.

Gandawskie seminarium zawierało dziewięć teoretycznych prezentacji oraz pięć sesji praktycznych, w których udział wziął zespół bramkarzy młodzieżowej reprezentacji Belgii. Głównym celem była propozycja nowych metod edukacji, a także najnowszych elementów technicznych dla bramkarzy, w zależności od różnych docelowych grup.

- Zebranie razem trenerów na działaniach programu grupy badawczej podkreśla edukacyjny aspekt projektu - mówi  Marek Dragosz. – Nigdy nie jest dość wiedzy i rozwoju. Ja cały czas chcę się rozwijać. Cieszę się z tego doświadczenia i perspektyw jakie mi otworzyło. Widzę, że obrana przeze mnie droga jest prawidłowa i nie mam zamiaru z niej zbaczać. Lars Lagerbäck, z którym miałem przyjemność rozmawiać powiedział mi: to nieważne, że jesteś trenerem lub instruktorem od 10 czy od 30 lat. Zawsze możesz dowiedzieć się czegoś nowego lub czegoś nauczyć. Z ust człowieka, który poprowadził reprezentację swego kraju do udziału w mistrzostwach świata musi to brzmieć jak maksyma, o której warto pamiętać.


dragoszuefa1a.jpg
dragoszuefa2.jpgwięcej wiadomości >>>

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty