Strona główna > Lekka atletyka > Wiadomości LA
HME: Patryk Dobek sensacyjnym mistrzem, 10 medali biało-czerwonych2021-03-07 23:04:00

Dorobek polskich lekkoatletów podczas 36. Halowych Mistrzostw Europy w Toruniu to 10 medali, ale tylko jeden złoty. Zdobył go sensacyjnie Patryk Dobek w biegu na 800 m.

27-letni Patryk Dobek to specjalista w biegach na 400 m ppł i na 400 m. "Złoty" bieg na 800 m był dopiero ósmym startem na tym dystansie. Początkowo biało-czerwoni zajmowali końcowe pozycje, dopiero w połowie dystansu zaczęli się przesuwać do przodu. Na ostatnie okrążenie Dobek wbiegł już jako pierwszy i prowadzenia nie oddał do mety. Adam Kszczot próbował minąć Brytyjczyka Jamiego Webba, ale został odepchnięty i stracił rytm. Na ostatniej prostej kapitalnie finiszował Mateusz Borkowski, który na początku tego okrążenia był... ostatni. Już na "kratkach" wyprzedził Webba i zajął 2. miejsce!

Również w biegu pań na 800 m Polki walczyły o najwyższą stawkę. Ostatecznie 19-letnia Brytyjka Keely Hodgkinson nie dała się wyprzedzić, ale tuż za jej plecami znalazły się Joanna Jóźwik i Angelika Cichocka.

Piotr Lisek już na czwartych z rzędu HME stanął na podium, tym razem zdobył w skoku o tyczce brąz. Trzeci był także Paweł Wiesiołek w 7-boju, to jego największy sukces w karierze.

Na zakończenie zawodów zaplanowano sztafetę żeńską 4x400 m. Gdy na rozgrzewce kontuzji doznała Justyna Święty-Ersetic wydawało się, że szansa na medal jest znikoma, tym bardziej, że nie startowały też Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, czy Anna Kiełbasińska. Z "etatowych" członkiń sztafety została tylko Małgorzata Hołub-Kowalik i to ona uratowała podium. Zaczęła Natalia Kaczmarek, była czwarta na swoim odcinku. Hołub-Kowalik świetnie finiszowała, oddała pałeczkę jako druga, a Kornelia Lesiewicz sprytnie wybiegła na swoją zmianę na czele! 17-latka mimo ambicji nie utrzymała pozycji, spadła na trzecią, którą utrzymała kończąca sztafetę Aleksandra Gaworska. Polki uzyskały następujące czasy na swoich odcinkach: Natalia Kaczmarek 52.5 (4. czas zmiany), Małgorzata Hołub-Kowalik 51.4 (1), Kornelia Lesiewicz 53.36 (5), Aleksandra Gaworska 52.59 (5). Od Hołub-Kowalik szybsza była jedynie Holenderka Femke Bol z wynikiem 49.99!

Holenderki zresztą wygrały konkurencję przyczyniając się do zwycięstwa reprezentacji Niderlandów w klasyfikacji medalowej HME.

***

W pierwszym dniu HME biało-czerwoni zdobyli dwa srebrne medale: Michał Haratyk w pchnięciu kulą i Marcin Lewandowski w biegu na 1500 m.

Największym rywalem 33-letniego Lewandowskiego, trzykrotnego halowego mistrza Europy (2017 i 2019 na 1500 m oraz 2015 na 800 m), był młodszy od niego o 13 lat Jakob Ingebrigtsen. Norweg objął prowadzenie już po 300 m, za nim usadowił się nasz biegacz i tak dotrwali do samej mety. Wkrótce srebro Lewandowskiego zamieniło się w złoto, gdyż Ingebrigtsen w początkowej fazie biegu przekroczył linię wewnętrzną. Protest Norwegów został jednak uwzględniony przez jury d'appel.

W sobotę po trzecie srebro sięgnęła Justyna Święty-Ersetic w biegu na 400 m. Złoto było poza jej zasięgiem, Holenderka Femke Bol pewnie zwyciężyła.