Strona główna > IO > Wiadomości IO
Rio 2016 (środa): Siatkarze bez medalu, Fajdek poza finałem2016-08-17 22:10:00

Polscy siatkarze już czwarty raz z rzędu przegrali w olimpijskim ćwierćfinale, tym razem w Rio de Janeiro. Biało-czerwoni ulegli USA 0-3.

USA - Polska 3-0 (25-23, 25-22, 25-20)

USA: Micah Christenson, Matt Anderson, Maxwell Holt, David Lee, Taylor Sander, Aaron Russell, Erik Shoji (L).

Polska: Grzegorz Łomacz, Bartosz Kurek, Piotr Nowakowski, Mateusz Bieniek, Michał Kubiak, Mateusz Mika, Paweł Zatorski (L) - Fabian Drzyzga, Dawid Konarski, Karol Kłos, Rafał Buszek.

Pierwszy set był długo wyrównany. Oba zespoły popełniały tyle samo błędów. Rywale byli lepsi w ataku i przyjęciu. W końcówce Amerykanie uzyskali przewagę 21:18 i powiększyli ją do 24:20. Wydawało się, że losy seta zostały rozstrzygnięte. Jednak biało-czerwoni walczyli do końca. Zagrywki Grzegorz Łomacza sprawiły przyjmującym rywali sporo kłopotów i polski zespół zdobył trzy punkty. Jednak na koniec zespół USA rozegrał swoją popisową akcję i rozwiał nasze nadzieje na grę na przewagi.

Polska przegrała również drugiego seta, choć długo to biało-czerwoni mieli inicjatywę. Prowadzili m.in. 16:11 i 17:12. Walczyli, grali odważnie i agresywnie. Jednak im było bliżej końca partii, to do głosu dochodzili rywale. Mocno dały się polskim siatkarzom zagrywki Christensona oraz Sandera. Amerykanie uzyskali przewagę 20:19. Gdy Sander zepsuł zagrywkę wydawało się, że czeka nas dużo emocji w końcówce. Jednak przy stanie 22:22 Russell skończył atak, a następnie dwa punkty zdobyli rywale.

W połowie trzeciego seta Amerykanie prowadzili 16:12. Grali spokojnie i pewnie. Polski zespół walczył, podejmował próby odwrócenia rywalizacji, ale nie był w stanie sprostać doskonale dysponowanym rywalom.

LEKKOATLETYKA

Przykrą sensację, największą dotąd w rywalizacji lekkoatletów, sprawił Paweł Fajdek, murowany faworyt rzutu młotem. Polak, sparaliżowany strachem (?), rzucił 10 metrów bliżej niż zwykle rzuca i nie zakwalifikował się do finału. Przed 4 laty w Londynie spalił trzy próby i też został wyeliminowany...

Starty Polaków

Młot M: Wojciech Nowicki wygrał eliminacje (77.64), sensacyjnie odpadł faworyt Paweł Fajdek (zaledwie 72.00, do 12. miejsca zabrakło mu prawie półtora metra...)

800 m K: do półfinału awansowały Angelika Cichocka (23. czas - 2:00.42) i Joanna Jóźwik (37. czas - 2:01.58)

Oszczep M: nie awansowali do finału Marcin Krukowski (15. miejsce - 80.62) i Łukasz Grzeszczuk (31. miejsce - 76.52)

PIŁKA RĘCZNA

Brazylia - Francja 27-34

Niemcy - Katar 34-22

Dania - Słowenia 37-30

Chorwacja - Polska 27-30

Półfinały (piątek): Francja - Niemcy (20:30), Polska - Dania (1:30)

ZAPASY

W stylu wolnym kobiet, w w. 69 kg, Agnieszka Jadwiga Wieszczek-Kordus przegrała w pierwszej walce z Turczynką Buse Tosun i została wyeliminowana. W w. 48 kg Iwona Nina Matkowska pokonała Miesinnei Mercy Genesis (Nigeria), ale następnie uległa Mariyi Stadnik (Azerbejdżan), a w repesażu Argentynce Patricii Alejandrze Bermudez i została sklasyfikowana na 7. miejscu.

W kategorii 58 kg triumfowała Japonka Kaori Icho, to jej czwarty złoty medal olimpijski!