Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Inne > Wiadomości inne
Kasperczyk i Syty na mecie Rajdu Azorów2018-03-26 07:22:00

Załoga Tiger Energy Drink Rally Team rozpoczęła swoje starty w sezonie 2018 od 28. miejsca w 53. Rajdzie Azorów. Otwierająca sezon mistrzostw Europy (FIA ERC) szutrowa runda po raz kolejny była niezwykle wymagająca, a Tomasz Kasperczyk i Damian Syty z pewnością na długo ją zapamiętają. Choć polska załoga nie ustrzegła się błędów, to osiągnęła również życiowy wynik kończąc jeden z odcinków specjalnych w pierwszej trójce klasyfikacji generalnej. 

 

Dla Kasperczyka i Sytego był to trzeci start na Wyspie Świętego Michała – największej z portugalskiego archipelagu Azorów. Wulkaniczna wyspa znana z wąskich, szutrowych odcinków specjalnych, gościła uczestników pierwszej tegorocznej rundy Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC). Na starcie zgromadziły się 53 załogi, z czego aż 33 w najmocniejszych samochodach klasy R5.

 

Załoga Forda Fiesty R5 rozpoczęła rajd w równym tempie, dzięki czemu pewnie utrzymywała się w pierwszej połowie stawki załóg w autach R5. Po ósmym odcinku specjalnym duet w barwach Tiger Energy Drink był najlepszą polską załogą w międzynarodowej stawce. Kasperczyk i Syty wyprzedzali również wielokrotnych mistrzów Niemiec (Fabiana Kreima), czy Węgier (Norberta Hercziga). Niestety, na błąd popełniony na drugim przejeździe słynnej, wiodącej po koronie wulkanu próby Sete Cidades, spowodował, że samochód Polaków uderzył w skarpę, dachował i lądując „do góry kołami” zablokował trasę odcinka. Tomek i Damian nie poddali się jednak i po obróceniu samochodu dotarli nim do mety notując dotkliwą 22-minutową stratę. W parku serwisowym mechanicy ekipy C-Rally jak zwykle stanęli na wysokości zadania i błyskawicznie naprawili uszkodzenia, a pozostały do rozegrania sobotni etap załoga potraktowała treningowo.

 

Drugiego dnia Polacy skupili się na nauce specyfiki odcinków specjalnych z myślą o starcie w kolejnej edycji rajdu, ale nie oznaczało to pozbycia się ducha walki. Na krótkiej, transmitowanej na żywo próbie Grupo Marques rozgrywanej w kamieniołomie duet Kasperczyk/Syty zanotował rewelacyjny, trzeci czas przejazdu osiągając tym samym swój najlepszy wynik oesowy w historii startów w mistrzostwach Europy. Co więcej, Tomek i Damian uzupełnili tym samym na tej próbie polskie podium, gdyż odcinek wygrał Hubert Ptaszek przed Łukaszem Habajem. Ostatecznie załoga Tiger Energy Drink osiągnęła metę w Ponta Delgada na 28. miejscu w klasyfikacji generalnej i 7. w klasyfikacji ERC Junior U28 dedykowanej młodym kierowcom.

 

Tomasz Kasperczyk: - To był dla nas bardzo trudny weekend, ale wynieśliśmy z niego wiele rajdowej wiedzy, a miłym akcentem było trzecie miejsce na jednym z odcinków specjalnych. Nie ustrzegliśmy się błędów, ale na tak technicznych, wymagających trasach nie było o nie trudno. Co najważniejsze, pokonaliśmy cały dystans rajdu, a każdy kilometr tych prób przynosi bardzo wartościowe doświadczenia. Nasz start w Rajdzie Azorów pozwolił nam złapać rajdowe tempo i dobrze „rozkręcić” się przed naszymi kolejnymi występami, zarówno w mistrzostwach Europy, jak i mistrzostwach Polski.

 

Nieoficjalna klasyfikacja końcowa Rajdu Azorów 2018

1. Łukjaniuk/Arnautow (Ford Fiesta R5) 2:33:51,7 s

2. Moura/Costa (Skoda Fabia R5) +16,4 s

3. Magalhaes/Magalhaes (Skoda Fabia R5) +25,7 s

4. Ingram/Whittock (Skoda Fabia R5) +1:24,2 s

5. Ahlin/Sjoberg (Skoda Fabia R5) +2:33,1 s

6. Herczig/Ferencz (Skoda Fabia R5) +4:02,9 s

7. Habaj/Dymurski (Ford Fiesta R5) +4:12,2 s

8. Yates/Edmondson (Skoda Fabia R5) + 4:15,7 s

9. Teodosio/Teixeira (Skoda Fabia R5) + 4:43,0 s

10. Fontes/Babo (Citroen DS3 R5) +5:01,2 s

...

28. Kasperczyk/Syty (Ford Fiesta R5) +28:49,9 s

 

Zespół Tiger Energy Drink Rally Team powstał w 2012 roku, od samego początku jego trzon stanowi załoga Tomasz Kasperczyk/Damian Syty. Rok 2012 to pełny sezon Rajdowego Pucharu Polski oraz czeski Rajd Kostelec. W kolejnym sezonie Tomasz Kasperczyk zadebiutował w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, zdobywając tytuł II wicemistrza Polski w klasie 6. Kolejny – 2014 rok to zmiana samochodu i walka o punkty w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Nowy samochód i bardzo intensywny program treningowy zaowocowały 6. miejscem w klasyfikacji generalnej RSMP i pierwszym podium w tym cyklu podczas Rajdu Dolnośląskiego. Duet Tomasz Kasperczyk/Damian Syty zajął znakomite, drugie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Sezon 2015 to kolejny rok startów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski oraz wybranych rundach Rajdowych Mistrzostw Europy w Fordzie Fiesta R5. W 2017 roku zespół będzie rywalizować w wybranych rundach FIA ERC i RSMP. Rajdową bronią Tiger Energy Drink Rally Team jest Ford Fiesta R5 serwisowany przez kielecką stajnię rajdową C-Rally. Sponsorem strategicznym zespołu jest Tiger Energy Drink.


Informacja prasowa

tigerrally.pl


kasperczyksyty.jpgwięcej wiadomości >>>

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty